قالب وردپرس افزونه وردپرس
خانه / آخرین اخبار / فقیه متبحر در عرصه ‌بین‌الملل اسلامی/ احمد مبلغی
فقیه متبحر در عرصه ‌بین‌الملل اسلامی/ احمد مبلغی

یادداشت؛

فقیه متبحر در عرصه ‌بین‌الملل اسلامی/ احمد مبلغی

شبکه اجتهاد: مصیبت ارتحال انسان مخلص، فقیه متبحر در عرصه ‌بین‌الملل اسلامی، شخصیت برجسته جهان اسلام، حامل و متخصص اندیشه‌های وحدت گرا و مشاور مقام معظم رهبری، آیت‌الله تسخیری (قدس سره) سایه‌ای از حزن و غم را بر دل و جان طیف گسترده‌ای از آشنایان، علاقه مندان و مرتبطان با این شخصیت در داخل و خارج کشور افکنده است.

آیت‌الله تسخیری هدیه‌ای بود ساخته و برخاسته از درون حوزه و نظام برای امت اسلامی که از حساسیت‌ها، محدودیت‌ها، امکانات، موقعیت‌ها و فرصت‌های پیش روی در عرصه ‌بین‌الملل و فضای میان مذاهب اسلامی به خوبی مطلع بود و در این مسیر پر فراز و فرود به مرحله خبرگی و تاثیرگذاری عمیق دست یافته بود.

حضور پربرکت و کم نظیر وی در عرصه خطیر تقریب میان مذاهب اسلامی گویای رویکردی تخصصی، رفتاری مدون و عملکردی منظم بود و فعالیت‌های ایشان در این زمینه مبتنی بر شناختی ژرف اندیشانه، نگرشی هوشمندانه و چشم اندازی باورمندانه و معطوف به خیر و صلاح امت اسلامی بود. این همه، از یک سوی ریشه در توانمندی این عالم دینی در شناخت اندیشه اسلامی و شیعی داشت و از سوی دیگر برآمده از حضور پراهمیت وی در فضای ‌بین‌المللی و میان علمای امت بود. وی حضوری گرم، بی تکلف، صمیمی و برادرانه میان علمای همه مذاهب داشت.

از دیگر ویژگی‌های آیت‌الله تسخیری مسئولیت پذیری ایشان در ارتباط با وظایف خطیری بود که بر دوش‌ می‌گرفت. ایشان در انجام این وظایف و فعالیت‌ها نه تنها فرصت شناس بود و از فوت وقت و توان به جد پرهیز‌ می‌کرد؛ بلکه فراتر نکته سنج بود و بر اساس تحلیل و جمع بندی شرایط و مناسبات، گام بر‌ می‌داشت و اقدامات دقیق معطوف به تقریب را پیش‌ می‌برد.

از جمله درخشان ترین جلوه‌های این فرصت شناسی و آگاهی از موقعیت، نحوه حضور مرحوم آیت‌الله تسخیری در همایش‌های ‌بین‌المللی و کنفرانس‌های جهانی بود. این حضور، مسؤولانه، فعالانه و عالمانه بود و وی در این مجامع، ضمن تبیین نکته‌ها و توصیه‌های راهگشا،‌ می‌کوشید افقی به سمت وضعیتی تازه بگشاید و گامی در مسیر تقریب بردارد.

عالمان بزرگ اهل سنت در کنفرانس‌های مهم اسلامی به ویژه در جلسات مجمع فقه اسلامی جهانی او را چهره‌ای دانشمند، دلسوز و معرف رویکرد اجماع آمیز و همگرا جهت یافتن راه حل‌های اساسی برای مسائل نوپیدا‌ می‌دیدند، و، از منظر چنین برداشت و بر اساس این خاستگاه، دیدگاه‌های فقه شیعه را محل تعامل و تبادل با فقه سایر مذاهب قرار می‌دادند.

می‌توان به جرات گفت این گفتگوها در نوع خود کم نظیر ترین صحنه‌های همفکری میان عالمان امت را شکل‌ می‌داد. من، که خود بارها شاهد و حاضر در صحنه‌هایی از این دست بودم، اذعان دارم موفق ترین و دلنشین ترین حلقه‌های گفتگوی فقهی فراگیر و معطوف به مسائل نوآمدِ مربوط به زندگی معاصر میان مسلمانان طی این تبادل نظرها شکل‌ می‌گرفت و گاه منشا ایده پردازی‌ها و رویکردهای اساسی جدید‌ می‌گردید.

مصاحبت طولانی بنده با ایشان سبب شد تا بارها جلوه‌هایی عمیق از ایمان و وارستگی را در این مرد خداجوی ببینم و بیابم . مشخصا مرحوم آیت‌الله تسخیری توکلی ژرف و فراوان به خداوند داشت. اینجانب نمونه‌های درس آموزی از این توکل را در موارد زیادی احساس‌ می‌کردم. به یاد دارم در یک سفر عمره، هنگامی که آیات مربوط به داستان حضرت ابراهیم (ع) و الطاف ویژه خداوند نسبت به آن حضرت را برای جمعی بیان می‌کرد، گریه راه را بر نفس وی بست و امکان صحبت کردن را از او ستاند، در آن لحظات مرحوم آیت‌الله تسخیری ترکیبی از معرفت و عرفان را در مراجعه‌ای عالمانه به فرازهای نغز و چشمگیر این آیات نورانی برای مخاطبان بیان داشت.

از دیگر ویژگی‌های علمی وی توانمندی‌اش در زمینه اقتصاد اسلامی بود. آیت‌الله تسخیری به خوبی مبانی این حوزه را در اختیار داشت و در این زمینه صاحب نظری نکته سنج بود. توانایی ایشان در این حوزه را‌ می‌توان بر اساس سه عامل تعریف کرد: ۱. اندیشه ورزی در مکتب اقتصادی شهید صدر ۲. انجام مطالعات گسترده و تلاش برای پیشبرد این مکتب ۳. بهره گیری از تجربه‌های علمی حاصل از کنفرانس‌های متعدد و گفت و گوهای متنوع با صاحب نظران.

در کنار این ویژگی‌های علمی و ایمانی، آیت‌الله تسخیری وجهه‌ای به شدت اخلاقی نیز داشت. روحی لطیف، رفتاری نجیبانه و شخصیتی پرجاذبه و مهربان در منش و روش این عالم وارسته به چشم‌ می‌آمد و به حضور ثمربخش ایشان در عرصه‌های داخلی و خارجی جلوه‌ای اخلاقی و دلنشین‌ می‌بخشید. این عالم وارسته بسیار فروتن و بی تکلف بود و هر جا که پای منفعت اجتماعی برای شخص او به میان‌ می‌آمد از تلاش و فعالیت دست‌ می‌کشید.

اکنون این فقیه ارزشمند و چهره درخشان تقریب از میان ما رخت بربسته است؛ با این حال میراث فکری و الگوی رفتاری وی هم چنان باقی است. بی‌گمان نسلی از انقلاب و حوزه، واقعیت‌های عرصه بین‌الملل اسلامی و الزامات و اقتضائات آن را از زبان، سیره، نگاه، رفتار و افکار ایشان دریافتند و شناختند. به همین جهت او در چشم همگان،‌ای بسا بدون استثناء، به عنوان مؤثرترین شخصیت ساحت بین‌الملل اسلامی شناخته‌ می‌شد.

بهره گیری از این میراث حضور ارزشمند منش و روش آیت‌الله تسخیری را، حتی پس از رحلت ایشان، تداوم‌ می‌بخشد. این جانب درگذشت این عالم وارسته را، که طرفدار جدی انقلاب اسلامی و یار و مشاور دلسوز و وفادار مقام معظم رهبری بود، به معظم له، حوزه‌های علمیه و مراجع معظم تقلید و عالمان امت بزرگ اسلامی تسلیت عرض‌ می‌گویم و از خداوند برای خاندان تسخیری و فرزندان و برادران و سایر بازماندگان به ویژه جناب حجت‌الاسلام و المسلمین جناب آقای شیخ مهدی تسخیری طلب صبر و اجر و توفیق‌ می‌کنم.

یک دیدگاه

  1. احکام فقهی بایستی بروز رسانی شود چون عدم توجه به این امر موجب آسیب به اساس اعتقاد مردم میشود فی المثل در مورد تقویم قمری و حلول ماه تا کنون چه مشکلاتی برای برای مردم ایجاد شده در صورتی الان به سادگی قابل حل است اساسا برتری فقه شیعیان بر دیگران مسلمانان اجتهاد بوده ولی نمیدانم چرا فقهای محترم از اجتهاد دوری میکنند . در نظام بانکداری میبایستی عرف جهانی را پذیرفت یا نظام بانکداری اسلامی کاملی تبین نمود این نظام بانکداری التقاطی که نام بانکداری اسلامی را یدک میکشد جز ضربه زدن به اقتصاد و نام مقدس اسلام کاری نکرده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Real Time Web Analytics