قالب وردپرس افزونه وردپرس
خانه / فقه و نجوم / خبر و یادداشت فقه و نجوم / هلال شوال ۱۴۳۷ شامگاه سه‌شنبه در سراسر ایران قابل رؤیت است
بررسی اتحاد و اختلاف افق در رویت هلال

رکورددار رؤیت هلال ماه:

هلال شوال ۱۴۳۷ شامگاه سه‌شنبه در سراسر ایران قابل رؤیت است

رکورددار جهانی رؤیت هلال ماه اعلام کرد طبق محاسبات نجومی در شامگاه سه‌شنبه هلال ماه شوال در تمام پهنه ایران در شرایط مساعد آب و هوایی با چشم غیر مسلح قابل رؤیت است.

به گزارش شبکه اجتهاد، سید محسن قاضی میرسعید در خصوص وضعیت رؤیت هلال ماه شوال در ایران و جهان به مهر گفت: لحظه مقارنه ماه و خورشید به وقت بین‌المللی ساعت ۱۱:۰۱ دوشنبه ۱۴ تیرماه ۱۳۹۵ خورشیدی و به وقت ایران با احتساب به ساعت تابستانی ساعت ۱۵:۳۱ دقیقه برابر با ۲۸ رمضان ۱۴۳۷ هجری قمری و مطابق با ۴ جولای ۲۰۱۶ میلادی خواهد بود.

او خاطرنشان کرد: در غروب روز دوشنبه هلال ماه شوال در هیچ قاره‌ای حتی با قوی‌ترین ابزار قابل رؤیت نیست. این هلال در غرب اقیانوس آرام جنوبی (نیم کره جنوبی) با چشم غیرمسلح و درمنتها‌الیه غرب اقیانوس آرام جنوبی با چشم غیر مسلح رویت پذیر خواهد بود.

قاضی میرسعید در عین حال اضافه کرد که به علت جنوبی بودن عرض دایره البروجی هلال ماه در نیم کره جنوبی وضعیت رویت هلال ماه بسیار مناسب تر از نیم کره شمالی خواهد بود.

وضعیت رؤیت هلال ماه شوال

او درباره وضعیت رویت هلال ماه شوال در غروب روز سه شنبه ۱۵ تیرماه ۹۵ برابر با ۲۹ رمضان ۱۴۳۷ و مطابق با ۵ جولای ۲۰۱۶ میلادی گفت: این هلال در غروب روز سه شنبه در تمام قاره آمریکا با چشم غیر مسلح قابل رویت خواهد بود در مناطق شمالی تر این قاره مثل شمال کشور کانادا و منطقه آلاسکا هلال ماه فقط با ابزار قابل رویت است. در غروب روز سه شنبه هلال ماه در تمام قاره افریقا هم با چشم غیر مسلح رویت می‌شود.

قاضی میرسعید خاطرنشان کرد: در غروب روز سه شنبه هلال ماه شوال در جنوب و مرکز قاره اروپا با چشم غیر مسلح قابل رویت است اما در مناطق شمالی برای رویت این هلال نیاز به ابزار اپتیکی خواهیم داشت مانند کشورهای فرانسه، انگلیس، آلمان … و البته در مناطق شمالی‌تر مانند کشورهای دانمارک، نروژ، سوئد و فنلاند هلال ماه زودتر از خورشید غروب خواهد کرد و قابل رویت نخواهد بود.

او افزود: هلال ماه شوال در مناطق جنوبی و مرکزی قاره آسیا با چشم غیر مسلح و در کشورهای ژاپن، شمال چین، مغولستان، تاجیکستان، ترکمنستان و قزاقستان با ابزار اپتیکی و در مناطق شمالی تر قابل رویت نخواهد بود.

رکورددار جهانی رویت هلال ماه گفت: هلال ماه شوال در تمامی خاک استرالیا و زلاندنو هم با چشم غیر مسلح رویت می‌شود.

او با بیان این که عوامل متعددی باعث می‌شوند که رویت این هلال برای نیم کره شمالی که جمعیت آن بیش از ساکنین نیم کره جنوبی است، سخت‌تر باشد، اظهار داشت: یکی از مهم‌ترین این عوامل عرض دایره البروجی منفی ماه است این وضعیت مداری ماه باعث می‌شود برای نقاط بالای خط استوا وضعیت رویت هلال سخت و هرچه عرض جغرافیایی شمالی تر رویت هلال نیز سخت تر خواهد بود.

قاضی میرسعید در عین حال اظهار داشت: در ایران مختصات هلال ماه شوال نشان می‌دهد در شامگاه سه شنبه هلال ماه در تمام پهنه ایران در شرایط مساعد آب و هوایی با چشم غیر مسلح قابل رویت باشد.

سخت‌ترین مکان کشورمان برای رؤیت هلال در کشور

به گفته او در مناطق شمالی کشور هلال ماه کمی سخت‌تر و در مناطق جنوبی راحت‌تر دیده خواهد شد. تفاوت ارتفاع هلال در مناطق شمالی تا جنوبی حدود دو نیم درجه خواهد بود، منطقه سرخس در شمال شرقی کشور با ارتفاعی حدود ۶ درجه سخت‌ترین مکان کشورمان برای رؤیت هلال است و برعکس در جزایر خلیج همیشه فارس کشورمان هلال ماه شوال با ارتفاع کمی بیش از ۸ درجه و نیم از افق در لحظه غروب خورشید به آسانی قابل رویت خواهد بود.

قاضی میرسعید در پایان نکته‌ای کلیدی را برای رصد این هلال مطرح کرد و گفت: سمت خورشید در لحظه غروب در روز سه شنبه ۲۹ رمضان در تمام پهنه ایران با اختلاف دهم دقیقه که ناچیز هست و می‌توان از آن صرف نظر کرد با سمت خورشید در غروب ۳۰ شعبان گذشته برابر است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Real Time Web Analytics