قالب وردپرس افزونه وردپرس
خانه / آخرین اخبار / قاعده «حرمت اهانت به مقدسات» کتاب شد
قاعده «حرمت اهانت به مقدسات» کتاب شد

تازه‌های نشر؛

قاعده «حرمت اهانت به مقدسات» کتاب شد

کتاب «حرمت اهانت به مقدسات» تألیف حجت‌الاسلام والمسلمین سید مجتبی نورمفیدی، استاد خارج فقه و اصول حوزه علمیه قم و رئیس مؤسسه دارالمعرفه قم از سوی انتشارات مؤسسه بوستان کتاب در ۱۵۲ صفحه در قطع رقعی منتشر شد.

به گزارش خبرنگار اجتهاد، در دین اسلام و سایر ادیان الهی و تمدنهای بشری اهانت به مقدسات امری مذموم و مستوجب عقوبت اخروی و دنیوی است. به همین دلیل، در قانون اساسی و قوانین عادی اکثر کشورهای جهان احترام به آزادی معنوی انسان‌ها از حقوق اساسی و مسلم آنها شناخته شده و هتک حرمت و شرافت انسان‌ها و اهانت به مقدسات آنان ممنوع و جرم اعلام شده است.

در فقه شیعه نیز بارها بر این مسئله تأکید شده و به آیات، روایات و دیگر ادله بر حرمت اهانت به مقدسات استدلال گردیده است؛ با این حال، کمتر به این موضوع به صورت یک قاعده مستقل و کلی پرداخته اند.

کتاب حاضر دربردارنده صورت‌بندی مسئله حرمت اهانت به مقدسات چونان یک قاعده مستقل و کلی است و با همین نگاه این موضوع را بررسی کرده است.

کتاب «قاعده حرمت اهانت به مقدسات» در پنج فصل شامل «واژه شناسی و مفاد قاعده»، «ادله قاعده(آیات)»، «ادله قاعده(روایات)»، «ادله قاعده(عقل)» و «ادله قاعده(اجماع، ضرورت دین، سیره متشرعه، قاعده حفظ نظام و قاعده مصلحت)» تدوین و تنظیم شده است.

نویسنده در فصل نخست مباحثی مانند «اهمیت قاعده»، «مفاهیم مشابه»، «اهانت در لغت و اصطلاح» و «گستره مفهومی اهانت» را بیان کرده و در فصل دوم و سوم به «قاعده حرمت اهانت به مقدسات» از منظر آیات و روایات مختلف مورد تبیین و بررسی نموده است.

در فصل چهارم این کتاب، شاهد مباحثی مانند «شمول دلیل عقلی نسبت به مطلق محترمات» و «بررسی ادله عقلی «قاعده حرمت اهانت به مقدسات» هستیم. نویسنده در فصل پنجم نیز «قاعده حرمت اهانت به مقدسات» را از منظر ادله‌‌‌ای همچون «اجماع»، «ضرورت دین»، «سیره متشرعه»، «قاعده حفظ نظام» و «قاعده مصلحت» مورد بررسی قرار داده است.

این کتاب در بخش خاتمه نیز «نسبت منع توهین به مقدسات با آزادی بیان و نصیحت» را به بحث و بررسی گذاشته است.

علاقه مندان با خرید اینترنتی این کتاب از طریق نشانی اینترنتی مؤسسه بوستان کتاب به آدرس www.bustaneketab.com‌ می‌توانند از تخفیف ۲۰ درصدی اثر مذکور بهره‌مند شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Real Time Web Analytics