قالب وردپرس افزونه وردپرس
خانه / آخرین اخبار / لزوم احیای جایگاه حوزه علمیه خراسان به عنوان مرکز کهن علمی جهان تشیع/ حوزه مشهد باید از انزوا خارج شود
لزوم احیای جایگاه حوزه علمیه خراسان به عنوان مرکز کهن علمی جهان تشیع/ حوزه مشهد باید از انزوا خارج شود

تولیت آستان قدس رضوی عنوان کرد:

لزوم احیای جایگاه حوزه علمیه خراسان به عنوان مرکز کهن علمی جهان تشیع/ حوزه مشهد باید از انزوا خارج شود

تولیت آستان قدس رضوی با اشاره به قدمت و جایگاه تأثیر گذار حوزه علمیه مشهد در جوار مرقد شریف عالم آل محمد (ص) بر لزوم احیای این جایگاه تأکید کرد.

به گزارش شبکه اجتهاد، حجت الاسلام والمسلمین احمد مروی در دیدار علما، خطبا و ائمه جماعات حرم مطهر رضوی که در تالار ولایت بارگاه منور امام رضا (ع) انجام شد، با بیان اینکه رهبر معظم انقلاب بسیار نسبت به حوزه و طلاب امید دارند، به توصیه مؤکد معظم‌له نسبت به حضور و همکاری آستان قدس با حوزه‌ی علمیه و روحانیت مشهد در حکم انتصاب تولیت آستان قدس اشاره و ابراز کرد: همکاری نزدیک در حوزه مسائل فرهنگی و تقویت ارتباط با حوزه‌ علمیه کهن مشهد مقدس از برنامه‌های اصلی آستان قدس است.

وی از برنامه‌ریزی جهت راه اندازی مدرسه عالی فقه عالم آل محمد (ص) در مشهد خبر داد و تصریح کرد: در کنار بقیه مراکز، مؤسسات و مراکز علمی مشهد مقدس، مدرسه عالی فقه عالم آل محمد (ص) در محل کنونی دانشگاه علوم اسلامی رضوی تعیین شده است تا بتواند پاسخگوی نیازهای فقهی و مسائل مستحدثه باشد، دانشگاه رضوی به محل دیگری منتقل خواهد شد و انشالله توسعه و گسترش نیز خواهد یافت.

تولیت آستان قدس رضوی در ادامه به قدمت حوزه علمیه کهن مشهد اشاره و با بیان اینکه در گذشته حوزه مشهد جزو مهم‌ترین و معتبرترین حوزه‌های علمیه جهان تشیع بوده است، ابراز کرد: در طول تاریخ به برکت مضجع شریف امام رضا (ع) حوزه مشهد از کثرت علمای بزرگ و مدرسین برجسته برخوردار بوده و از حوزه‌های علمیه شاخص جهان تشیع بوده است، بطوریکه طلاب از نقاط مختلف برای کسب علم به این حوزه می‌آمدند.

وی افزود: حوزه مشهد از آنچنان جایگاهی برخوردار بوده است که حتی علمای بزرگی همچون «علامه بحرالعلوم» برای فراگیری فقه به حوزه مشهد آمده است.

مروی با بیان اینکه در طول تاریخ حوزه علمیه مشهد در حوزه‌های مختلف پیشرو بوده است، گفت: باید سابقه درخشان تاریخی حوزه مشهد معرفی شود و مرجعی برای تربیت فضلا باشد بطوریکه طلاب از حوزه قم به مشهد بیایند، این جایگاهی است که از حوزه مشهد که در جوار مرقد شریف عالم آل محمد (ص) قرار دارد، انتظار می‌رود؛ نباید حوزه مشهد همانند حوزه‌های علمیه سایر شهرها باشد.

بنابر گزارش آستان نیوز، این عضو شورای عالی حوزه علمیه خراسان، با بیان اینکه حوزه مشهد باید از انزوا خارج شود، تصریح کرد: حوزه مشهد اساتید توانمند و طلاب با استعدادی دارد که باید بستر شکوفایی استعدادهای آنها فراهم شود.

تولیت آستان قدس رضوی تحقق زیارت متعالی را یکی از رسالت‌های آستان قدس دانست و گفت: باید شرایط زیارت متعالی برای زائران چه از حیث محتوا و چه شکل و ظاهر فراهم شود که نقش حوزه‌های علمیه در یاری رسانی به آستان قدس در تحقق زیارت متعالی بسیار مهم است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Real Time Web Analytics