قالب وردپرس افزونه وردپرس
خانه / آخرین اخبار / مدرسه شهادت؛ خاطرات شهید ابومهدی المهندس از ارتباطش با شهید صدر
مدرسه شهادت؛ خاطرات شهید ابومهدی المهندس از ارتباطش با شهید صدر

کلیپ؛

مدرسه شهادت؛ خاطرات شهید ابومهدی المهندس از ارتباطش با شهید صدر

شبکه اجتهاد: شهید حاج ابومهدی المهندس (جمال جعفر)، نایب رئیس سازمان الحشد الشعبی عراق از خاطرات و ارتباطش با شهید صدر و مرجعیت او می‌گوید. در این کلیپ که قسمتی از مستند «آغازگر یک پایان درباره زندگی‌ و زمانه شهید آیت‌الله سید محمدباقر صدر» است، بخش‌هایی از پیام شهید صدر به ملت عراق پیش از شهادتش منعکس شده است.

شهید ابومهدی المهندس یکی از فرماندهان عراقی بود که برای مدتی نماینده پارلمان این کشور نیز بود. جمال جعفر در سال ۱۹۷۳ وارد دانشگاه پلی تکنیک و بخش مهندسی مدنی شده و مدرک کارشناسی خود را در رشته مهندسی مدنی در سال ۱۹۷۷ دریافت کرد. او در ادامه به حزب اسلامی الدعوه پیوست و بعد از حوادث رجب سال ۱۹۷۹ نامش همراه با تعداد زیادی از دانشجویان عراقی تحت تعقیب رژیم عراق قرار گرفت.

بعد از این که صدام حسین حاکمیت عراق را در سال ۱۹۷۹ در دست گرفته بود و آیت‌الله سید محمدباقر صدر مرجع شیعیان عراق به شهادت رسید، ابومهدی المهندس مجبور به ترک عراق شد. وی مدتی را در کویت به سر برد، اما در سال ۱۹۸۳ و بعد از اینکه تعدادی از همراهان وی در کویت بازداشت شدند، از این کشور خارج شده و به ایران عزیمت کرد. او ۲۰ سال در ایران اقامت داشت و عضو مجلس اعلای اسلامی عراق بوده و فعالیت‌های خود را به عنوان یک سیاستمدار در این مجمع و یک فرد نظامی در سپاه بدر دنبال می‌کرد. او در ادامه فرمانده سپاه بدر شد.

المهندس بعد از سقوط حاکمیت صدام حسین فرماندهی سپاه بدر را کنار گذاشت و به عنوان یک شخصیت مستقل وارد فعالیت‌های سیاسی شد. وی در عین حال روابط خود را با دوستان و نزدیکانش قطع نکرد. او بعد‌ها و با بروز پدیده داعش به یکی از از فرماندهان نیرو‌های تازه تاسیس الحشد الشعبی تبدیل شده و حضور تاثیرگذاری در میدان‌های مبارزه با گروه‌های تروریستی داعش به عنوان دست پرورده آمریکا در منطقه داشت که نهایتا منجر به ریشه کن شدن داعش در منطقه شد.

جانشین فرمانده بسیج مردمی عراق در نهایت در سن ۶۶سالگی به همراه شهید سپهبد حاج قاسم سلیمانی با حمله تروریستی نیروهای آمریکایی در بغداد به شهادت رسید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Real Time Web Analytics