قالب وردپرس افزونه وردپرس
خانه / آخرین اخبار / مروری بر شش نامه از آیت‌الله میلانی به امام خمینی پیش از تبعید امام
مروری بر شش نامه از آیت‌الله میلانی به امام خمینی پیش از تبعید امام

مروری بر شش نامه از آیت‌الله میلانی به امام خمینی پیش از تبعید امام

کشف مدارک ازطرف ساواک نه تنها از نظر تاریخى زیان‌هایى به بار آورد بلکه از نظر سیاسى نیز مى‌توان گفت خطرهایى را متوجه افرادى کرد که دور از چشم ساواک با امام ارتباط داشتند.

به گزارش شبکه اجتهاد، در ساعت ده صبح روز سه‌شنبه ۲۲ / ۸ / ۴۶ مأموران ساواک و شهربانى همراه با نماینده دادسراى شهرستان قم به منزل امام (ره) در قم یورش بردند و تا ساعت ۱۳ روز مزبور، کلیه کتاب‌هاى ایشان را که بنا بر گزارش ساواک بیش از ده هزار جلد بوده است، همراه با اوراق و اسناد تاریخى فراوان ضبط کردند و به ساواک انتقال دادند و درب منزل امام را بسته، هرگونه رفت و آمدى را به آن منزل ممنوع اعلام کردند. طبق گزارش ساواک در این بازرسى مدارک و اسناد مهمى به دست آنان افتاد از جمله:

الف ـ نامه‌ها و گزارش‌های تنى چند از مقامات ارتشى که با امام در ارتباط بودند و نیز مقامات روحانى و سیاسى که در مورد مسائل گوناگون به امام نامه نوشته و پیشنهادهایى داده و یا نظریه خواسته بودند.

ب ـ طومارهایى که با امضاى هزاران نفر از توده‌هاى مسلمان از اطراف و اکناف کشور به عنوان پشتیبانى از امام فرستاده شده بود.

ج ـ پیش‌نویس اعلامیه‌هایى که امام صادر کرده بود.

د ـ عکس‌هاى تاریخى امام با مردم در مراسم و رویدادهاى گوناگون سیاسى.

ه‍ ـ اسامى افرادى که وجوهات در اختیار امام قرار داده بودند.

کشف این مدارک از طرف ساواک نه تنها از نظر تاریخى زیان‌هایى به بار آورد بلکه از نظر سیاسى نیز مى‌توان گفت خطرهایى را متوجه افرادى کرد که دور از چشم ساواک با امام ارتباط داشتند.

شش نامه از آیت‌الله میلانی که در سند به آن‌ها اشاره شده است و در اسناد پیوستى متن آن‌ها را ملاحظه مى‌نمایید از آن جمله است. غیر از نامه آخر، بقیه نامه‌ها فاقد تاریخ است، ولی از متن آن می‌توان فهمید که در جریان نهضت امام از سال ۱۳۴۱ تا زمان تبعید ایشان در آبان سال ۱۳۴۳ نوشته شده است. برخی از نامه‌ها ابتدائاً از طرف آیت‌الله میلانی به امام خمینی نوشته شده و برخی در پاسخ امام ارسال گردیده است.

از: اداره کل سوم تاریخ: ۱۱ / ۱۰ / ۴۶

به: ریاست ساواک خراسان شماره: ۶۱۷۳۷ / ۳۱۶

درباره: آیت‌الله سید‌هادى حسینى میلانى

پیرو: ۶۱۰۰۶ / ۳۱۶ ـ ۱ / ۹ / ۴۶

بدین وسیله تعداد ۶ برگ فتوکپى نامه نامبرده بالا را که ضمن بازرسى از منزل آیت‌الله خمینى به دست آمده و مفاد آن‌ها قابل توجه مى‌باشد جهت بهره‌بردارى و ضبط در سوابق مربوطه به پیوست ایفاد مى‌گردد. خواهشمند است دستور فرمایید کماکان نسبت به کنترل اعمال و رفتار و تماس‌هاى مشارالیه و فرزند او (محمدعلى میلانى) اقدام و در صورت مشاهده هرگونه فعالیت مشکوک و مضره‌اى از آنان مراتب را به موقع اعلام دارند.

از طرف مدیر کل اداره سوم.

مقدم

اقدام شود. ببینید این مرد که تا چه حد خبیث و پدرسوخته است درباره سازمان خراسان هم نوشته. بهرامى ـ ۱۹ / ۱۰

۱- بسمه تعالى شأنه

تسلیم و تحیّت مخصوص به عرض رسانیده، استمرار نعمت وجود مبارکتان را با ازدیاد قوى در هر جهت خواهانم. بسیار متحیرم در قبال این قضایا که ناراحتى فکرى را کاملاً ودیعه گذارده است چه باید کرد که با رعایت متانت و آرامش و بنمط اوسط اقدام شود و نتیجه دهد. تاکنون انحائى که اقدام کرده‌ام اطمینان به نتیجه پیدا ننموده‌ام. نمى‌دانم از اقدامات خودتان امیدوار مى‌باشید؟ چنانچه فکرى و رویه و تدبیرى به نظر مبارک آید ارشاد فرمایید. گاهى خیال مى‌کنم از ایران بیرون‌‌ایم ولى مى‌بینم تکلیف ساقط نمى‌شود و بایستى با حسن تدبیر و ملاحظه اینکه آشوبى روى ندهد اقدام نمود.

له الحمد والشکر واردین بشارت از صحت و سلامتى ناحیه شریف را مى‌دهند

دمتم کذلک.

محمدهادى الحسینى المیلانى

۲- بسمه تعالى شأنه

تسلیم و تحیت وافر به عرض مى‌رسانم و استمرار نعمت وجود مبارک عالى را با آسایش جسمى و روحى و فکرى خواستارم. البته توجه دارید آن که وظیفه را در سکوت محض بداند بسى غفلت از آثار سوء فعلى و از عواقب وخیمه آینده این مملکت مذهبى دارد و على ذلک تا بتوانید نخواهید گذارد کسى در غفلت بماند؛ و ان الذکرى تنفع، راجع به گفتن ماده سناتور آنچه را گفته اگر چه اطلاعات از لسان وزیر دادگسترى چیزى نوشته است مع ذلک مفاد آیه نبأ را بایستى در نظر گرفت و راجع به گفتار بعضى بى‌شعوران جمله الکفرُ ملهٌ واحده، اگرچه فعلاً چند نفر بى‌اهمیت در تهران مى‌باشند، ولى بایستى مفاسد صهیونیست در بازار تهران اشاعه داد و در قبال این چند نفر اجتماعى تشکیل داد و حقیر راجع به هر دو اقداماتى نموده‌ام؛ و علیه سبحانه التوکل.

حرف خیلى دارم ولى مجالم بس کم؛ بالخصوص بعضى سخنان عبارتى ندارد که به نوک قلم آید، اینک نوشته مفصلى به نام جهاد امروز نزد حقیر آوردند و مفاد آن را که مبارزه منفى نمودن است پسندیدم و البته از جهات عدیده صلاح امت اسلامى است و احدى به جز چهار نفر یا پنج نفر مطلع از آن نیستند و درخواستشان این است که یا خود این نوشته با درج نمودن آیات و روایات که مناسب نگارش روحانیت باشد امضاء شود و یا به نحو اختصار مستقلاً دستور مبارزه منفى داده شود و آن را در صدر این نوشته مفصل قرار دهند. بالجمله اظهاراتشان آن است که طریق اجراء را عهده‌دار خواهند شد و گویا مى‌توانند عموم ملت را آماده این مبارزه منفى قرار دهند. انتظار دارم کاملاً تأمل فرمایید و مشورت مى‌نمایم و طالبم نتیجه فکر وسیع عالى را.

محمدهادى الحسینى المیلانى

۳- بسمه تعالى شأنه

تسلیم و تحیت وافر تقدیم مى‌دارم و استمرار نعمت وجود مبارکتان را با تأییدات و الهامات غیبیه و عنایات ربوبیه خواستارم رقیمه کریمه زیارت شد. در موقعى که به مکاتب دستور داده بودم مضمون اعلامیه را تنظیم نماید و بیاورد اصلاح نمایم و بفرستم در تهران یا تبریز به طبع رسد؛ چون در مشهد مقدس مطابع محدود و فوق‌الحد در تحت سلطه سازمان است. بارى اعلامیه را امضاء نمودم اینک چند جمله مى‌پرسم اگر صلاح دانستید الحاق فرمایید. الاول نام نامى حضرت ولى عصر ارواحنا فداه برده شود که نوکران آن بزرگوار وظیفه دارند استمداد از ناحیه مقدسه‌شان بنمایند. الثانى تصریح شود به اینکه روحانیت با شورش و انقلاب ضدیت دارد، چون علاوه بر اینکه کلیهً این توهم شده درباره حضرتعالى گویا بیشتر توهم شده است که در این توقیف مجدد حضرت آقاى قاضى طباطبائى به ایشان گفته شده شما به امر حضرت آقاى خمینى به تبریز رفته بودید بلوا و آشوب برپا کنید. الثالث تصریح شود به تأثر و تألم درباره مطلق محبوسین از علماء و اهل منبر و دانشمندان که هم فى حد نفسه خوب است و هم عواطف جریحه‌دار نشود و هم در آینده مملکت این اشخاص ذى دخالتند. الرابع تصریح شود روحانیت حاضر نیست یک وجب از مملکت کم شود. الخامس در رأس کار‌ها کسانى که به نفع خود و فرقه و مسلک خود کار مى‌کنند نباید باشند. السادس این مملکت در پرتگاه فقر و فنا است بایستى فکر و تدبیرى براى اقتصادیات بشود. السابع آیا صلاح است شخصى را به نجف اشرف بفرستید از راه اهواز که آقایان در آنجا هم امضاء نمایند و آن شخص به تلگراف رمزى اعلام بنماید امضاءشان را و نیز آیا صلاح است حضرت آیت‌الله آقا میرسیّد بهبهانى رامهرمزى اهوازى و حضرت آیت‌الله محلاتى شیرازى و بعض آقایان تهران و اصفهان هم امضاء نمایند. الثامن اگر اصرار کردند روز عاشورا حضرتعالى به منبر تشریف ببرید استخاره نمایید و اقدام فرمایید و الحاصل الامر الیکم فانظروا ماذا تأمرون. تصور مى‌کنم مجلس خصوصى دو نفرى با حضرت آیت‌الله شریعتمدارى فى‌احد المنزلین قرار دهید و از جهات عدیده که مى‌دانید یا مطلع بشوید مذاکره فرمایید دمتم و دامت برکاتکم. [۱]والسلام علیکم

محمدهادى الحسینى المیلانى

۴- بسمه تعالى شأنه

تسلیم و تحیت وافر به عرض مى‌رسانم امید آن که نعمت آن وجود مبارک پاینده باشد و آثار آن افزوده گردد. رقیمه کریمه زیارت شد البته تصدیق دارم کاملاً به جهات و لوازم آن خبیر و بصیر مى‌باشید و از درگاه متعال مسئلت مى‌نمایم نظر مبارکتان را بحقائق امور فوق الحد قرار دهد و از غفلت و اغفال صیانت فرماید. با جناب آقاى حاج سید على‌اصغر خوئى دامت ایامه پیشنهادى به عرض رسانده بودم جواب دادند مذاکره نموده‌اند و مورد قبول واقع شده است. مسلماً توجه دارید خود اجتماع ذوات مبارکه خواه نتیجه مشورتى در بین باشد یا نباشد نیروى مهمى را در بردارد و بسیارى از موهومات و فلتات السنه را جلوگیرى مى‌نماید لاسیما اگر اجتماع متواتر و متوافر باشد به بعض بزرگواران نوشتم وجود علمى اتحاد اثر دارد و الا مجرد وجود واقعى آن بى‌اثر است یعنى نسبت به نظر حریف و افکار عمومى و ماشاءاللّه کان و علیه سبحانه التوکل. نمى‌دانم گاهى تصور نمى‌فرمایید به زیارت مشهد مقدس مشرف شوید و برهه [ای]از تابستان را در خود شهر و اطراف آن اصطیاف نمایید. به نظر مى‌رسد در آینده پیش‌آمدهایى بشود وظیفه چیست واقعاً نمى‌دانم اگر این محتمل مظنون شد لابداً استشاره مى‌نمایم؛ و بیده الامرُ کلُّه.

والسلام علیکم

محمدهادى الحسینى المیلانى

۵- بسمه تعالى شأنه

تسلیم و تحیت وافر به عرض مى‌رسانم و دعا مى‌نمایم. مطلب تازه‌اى است که إن صح‌الخبر موجب افسردگى فوق الحد براى حقیر است. کسى که از سرالسّر گاهى خبردار مى‌شود دیروز اطلاع داده که دستگاه در فکر تبعید نمودن حضرتعالى است به خارج کشور و هنوز اتخاذ تصمیم ننموده است و بعضى خبرهاى دیگر هم داد که لزوم ندارد بنویسم. حال اولاً مشورت مى‌نمایم چه باید کرد و، چون صلاح جامعه روحانیت ایران نیست حضرتعالى دور باشید. ثانیاً اینکه باید تدبیرى نمود که مرعوب شوند از اینکه به این فکر رفتار نمایند. در عین حال نه حضرتعالى اظهار نمایید و نه حقیر به کسى بگویم که دستگاه در این فکر است.

عرض دیگر نمى‌دانم چه شد که حضرت آقاى شریعتمدارى اعلامیه را امضاء ننمودند و خیلى نگرانم از اینکه حریف انتزاع تفرقه نماید و ترتیب اثر دهد و من المعلوم اگر حضرات ایشان با حضرتعالى باشند بهتر از پنج هزار نفر است که به همراهتان باشند [۲]و به حضورشان نوشتم اگر صلاح بدانند اعلامیه مجلس ترحیم بدهند، خواستند منفرداً یا مشترکاً که در ۲۴ محرم مطابق با ۱۵ خرداد ایام عزادارى وفات حضرت سیدالساجدین صلواته تعالى علیه چنین مجلس در همه جا اقامه شود. جعل‌اللّه عواقب امورنا جمیعا خیراً ببرکت الامام المهدى ارواحنا فداه.

محمدهادى الحسینى المیلانى

۶- بسمه تعالى مجده

تسلیم و تحیت وافر به عرض رسانیده و استمرار نعمت آن وجود مبارک را با فراهمى موجبات آسایش روحى و جسمى خواستارم. مسلماً شرح وقایع را تاکنون عرض کرده‌اند. اجمالش آنکه شب آمدند و گفتند باید فردا صبحاً حرکت کنید و یک روز هم مهلت ندادند. ناچار حرکت کردم و غریبانه در فرودگاه مشهد تاکسى گرفتم و به شهر آمدم بله، چون مستقیماً به حرم مطهر مشرف شدم به مجرد آنکه از تاکسى بیرون شدم، اهالى مطلع گشتند و ازدحام و ابراز احساسات شدیدى به عمل آوردند. بالجمله در تهران به مأمورین گفته بودم عزیمت دارم به ملاقات وجود شریف عالى نائل شوم و تحت تأثیر سخن به حسب ظاهر قرار گرفته بودند ولى آمدند شبانه و مهلت ندادند و اکراه به سرعت در حرکت نمودند. [۳]اینک دلى به فضل خداوندى بسته‌ام و امیدوارم در آینده نزدیک در زمان فتح و غلبه روحانیت زیارت آن وجود مبارک نصیب شود؛ و لیس ذلک على‌اللّه بعزیز. از جمله وقایعى که در این سفر روى داد این بود که تصمیم گرفتم در قم به مبارزه ادامه دهم و تا موقع مراجعت حضرتعالى به قم در آنجا باشم ولى از لحظه [ای که]اطلاع پیدا کردند، منزلم را محاصره بأشدِّ ما کان نمودند و لابداً شرح آن را مسبوق شده‌اید و اکیداً ممانعت از رفتن به قم نمودند آنچه بحمداللّه تعالى سرمایه خوشوقتى است آن است که امت اسلامى نسبت به مطالب روحانیت روشن شد و احساسات مذهبى فراوان پیدا کرد و روحیه قوى واجد شد و با آنکه حکومت جائر با تبلیغات سوء سعى در تحریف حقیقت مى‌کرد ولى بفضل‌الله تعالى روشنى حق غلبه بر باطل نمود و روحانیت در روش و منطق فاتح آمد؛ و لکم السبق.

فعلاً آنچه مورد نگرانى است آن است که آینده بسى خطرناک است. خدا کند عموم طبقات به این خطر متوجه شوند و در انجام وظیفه کوتاهى ننمایند و کسانى که مبارزه مى‌نمودند به مبارزه خود بلکه بیشتر ادامه دهند. مسموعم شد در قم اختلافاتى از برخى نسبت برخى پیدا شده است مسلماً دستور خواهید داد هر چه میسور است در راه اصلاح و توحید کلمه بکوشند.

خدمت آقازاده خودم آقاى آقامصطفى دامت ایامه سلام و تحیت وافر تقدیم مى‌دارم و کذلک اهدیهما الى کل من یلوذ بحضرتکم در خاتمه ملتمس دعا هستم و دعاگو مى‌باشم. چه بهتر که بزودى از وجود مبارک محاصره مرتفع شود و ابتداءً به مشهد مقدس شرفیاب شوید و در اینجا در منزل متعلق به خودتان نزول اجلال فرمایید

والسلام علیکم و رحمه‌الله و برکاته

محمدهادى الحسینى المیلانى ۲۴ جمادى الاول ۸۳

[۲۱ / ۷ / ۱۳۴۲]

 

این نامه ضمن بازرسى از منزل خمینى بدست آمده است.

در پرونده آیت‌الله میلانى بایگانى شود. ۲ / ۲ /۴۷

رسا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Real Time Web Analytics