قالب وردپرس افزونه وردپرس
خانه / آخرین اخبار / مرکزیت دروس حوزه علمیه خراسان باید در حرم مطهر امام رضا(ع) باشد/ نباید اجازه داد در اطراف حرم ساختمان‌‌های مرتفع احداث شود
مرکزیت دروس حوزه علمیه خراسان باید در حرم مطهر امام رضا(ع) باشد/ نباید اجازه داد در اطراف حرم ساختمان‌‌های مرتفع احداث شود

آیت‌الله سبحانی با اشاره به سابقه رونق دروس حوزه در حرم مطهر رضوی؛

مرکزیت دروس حوزه علمیه خراسان باید در حرم مطهر امام رضا(ع) باشد/ نباید اجازه داد در اطراف حرم ساختمان‌‌های مرتفع احداث شود

آیت‌الله سبحانی، گفت: باید تلاش کرد که جلوه‌‌های حوزه علمیه و روحانیت در حرم مطهر رضوی و اطراف آن نمود بیشتر بیابد و مرکزیت دروس حوزوی همچون گذشته به حرم مطهر امام رضا علیه‌السلام بازگردد.

به گزارش شبکه اجتهاد، آیت‌الله جعفر سبحانی در دیدار اعضای کارگروه مدرسه علمیه تابستانی حرم مطهر رضوی ضمن ابراز خرسندی از تدارک طرح دارالعلم و مدرسه تابستانی طلاب منتخب کشور که مرداد ماه در حرم مطهر رضوی برگزار خواهد شد، گفت: در گذشته به واسطه مدارسی که در حرم مطهر حضرت رضا علیه‌السلام فعال بود، این آستان مقدس محل برگزاری بسیاری از درس‌ها و مرکز آمد و شد طلاب بود. حتی شب‌‌ها در مسجد گوهر شاد درس خارج برپا‌‌ می‌شد. ولی پس از آن دوران، به دلایل مختلف شرایط ایجاب کرد که این مدارس به گونه‌ای دیگر باشد ولی باید تلاش کرد به همان حالت قبلی بازگردد.

آیت‌الله سبحانی با اشاره به طرح برگزاری مدرسه تابستانی طلاب در حرم مطهر رضوی، بیان داشت: این اقدامی که قرار است انجام شود، بسیار خوب و ارزشمند است که فعالیت‌‌های حوزوی در کنار مرقد مطهر امام هشتم(ع) باشد و مردم علما، مراجع و استادان را در حرم مطهر و در میان خودشان ببینند.

این فقیه برجسته در این رابطه تاکید کرد: این که مدارس علمیه در نقاط دیگر باشد، منافاتی با مرکزیت دروس حوزه در حرم مطهر ندارد، بنابراین باید جلوه حوزه و مدارس علمیه و طلاب اطراف حرم باشد، حتی نباید اجازه داد در اطراف حرم ساختمان‌‌های مرتفع احداث شود.

این مرجع عالیقدر شیعه، در ادامه درباره سابقه مرکزیت دروس حوزه در حرم مطهر رضوی گفت: من در سال‌‌های حدود ۱۳۳۰ یک ماه رمضان را در مدرسه میرزا جعفر بودم و در مدرسه پریزاد و دیگر مدارس حرم رفت و آمد‌‌ می‌کردم. آن موقع به این دلیل که مرکزیت حوزه در حرم مطهر بود، طلبه‌‌ها را دراغلب اوقات در مسجد گوهر شاد‌‌ می‌دیدیم. اکنون در قم هم این مسئله به دلیل اشتباهاتی که صورت گرفته، کم رنگ شده است و الان مدرسه فیضیه آن مرکزیت علمی سابق را ندارد ولی بنا شده است که همچون سابق برنامه ریزی بشود که مرکزیت به فیضیه و حرم مطهر برگردد چراکه حتی از وسط زیان هم بازگشتن، حود یک نفع است.

طرح مدرسه تابستانی برای طلاب مستعد باشد

 آیت‌الله سبحانی در ادامه رهنمودهایش به اعضای کارگروه مدرسه علمیه تابستانی حرم مطهر رضوی، بر ضرورت شناسایی طلاب مستعد و نخبه تاکید و عنوان کرد: این برنامه تابستانه علمی بسیار خوب است منتهی باید طلبه‌‌ها را برای حضور در آن گزینش و تلاش کرد که طلاب مستعد و نخبه در آن شرکت کننند.

ایشان در خصوص اهمیت شناسایی طلاب نخبه و تدارک برنامه‌‌های ویژه علمی برای آن‌‌ها، ابراز داشت: ما در مدارس در میان طلاب، استعدادهای فوق العاده فراوان داریم که اگر حوزه برایشان برنامه نداشته باشد، دچار خسران‌‌ می‌شود. من بارها بر این امر تاکید کردم که باید طلاب مستعد و نابغه را شناسایی و برایشان برنامه تحصیلی ویژه طراحی کنیم. چرا که افراد عادی صرفا‌‌ می‌توانند مطالب را بیان کنند اما آنان که قادرند تولید اندیشه کنند، همین طلاب مستعد هستند.

آیت‌الله سبحانی در این رابطه ماجرایی تاریخی را این گونه نقل کرد: محقق اردبیلی وقتی با دو جوان مستعد و کوشا به نام‌‌های ابومنصور حسن بن زین الدین و سید محمد موسوی عاملی که از لبنان به نجف و درس وی آمده بودند، مواجه شد برای آن دو درس و بحث ویژه و شرایط خاص علمی فراهم کرد که همین تدبیر محقق اردبیلی باعث شد در اندک زمانی شیخ حسن کتاب مهم «معالم الاصول» و سید حسن نیز کتاب ارزشمند مدارک را نوشتند.

در ابتدای این دیدار، حجت‌الاسلام محسن بذرگری‌‌ هاشمی در خصوص برگزاری طرح دارالعلم و مدرسه تابستانی طلاب منتخب کشور که با همکاری حوزه علمیه خراسان و آستان قدس رضوی برگزار‌‌ می‌شود، توضیحاتی ارائه کرد.

مشاور تولیت آستان قدس رضوی در امور حوزه و روحانیت، گفت: این طرح با تدبیر تولیت آستان قدس رضوی و مدیر حوزه علمیه خراسان شکل گرفته و این هدف را دنبال‌‌ می‌کند که فعالیت‌‌ها، دروس حوزه علمیه و آمد و شد درسی و مباحثات علما و طلاب همچون گذشته در حرم مطهر رونق یابد. از این رو با برنامه‌‌ها یی که در این زمینه طراحی شده، بنا هست در این جهت گام‌‌ها ی موثری برداشته شود که طرح مدرسه تابستانه و اعتکاف علمی طلاب حوزه‌‌ها ی علمیه در حرم مطهر رضوی از جمله آن است و قرار است، ۳۰۰ تن از اساتید و طلاب منتخب حوزه‌‌ها ی علمیه سراسر کشور طی دو هفته در سه مدرسه علمی؛ شامل فقه و اصول، کلام و فلسفه و ادبیات و تفسیر حضور یابند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Real Time Web Analytics