قالب وردپرس افزونه وردپرس
خانه / آخرین اخبار / «مناهج المؤلفین فی الفقه المقارن» چاپ و عرضه شد
«مناهج المؤلفین فی الفقه المقارن» چاپ و عرضه شد

تازه‌های نشر؛

«مناهج المؤلفین فی الفقه المقارن» چاپ و عرضه شد

جدیدترین اثر ‌‌حجت‌الاسلام والمسلمین ربانی بیرجندی استاد حوزه علمیه مشهد، با عنوان کتاب «مناهج المؤلفین فی الفقه المقارن (بین المذاهب الإسلامیه)» به زبان عربی منتشر و روانه بازار کتاب شد.

به گزارش خبرنگار اجتهاد، فقه مُقارَن یا فقه تطبیقی گونه‌ای از ارائه فقه می‌باشد که در آن، رویکردی فقهی به صورت تطبیقی نسبت به مسائل حلال و حرام از دیدگاه فقهای شیعه و اهل‌سنت و ایجاد موازنه میان آنها و ترجیح یکی از آنها با برهان و دلیل است.

قدما از عرضه فقه با چنین رویکردی به«فقه الخلاف» یا «فقه الخلافیات» تعبیر می‌کردند که از دیر باز به عنوان یکی از شاخه‌های مهم علم فقه مطرح بوده و در طی قرون متمادی مورد توجه قرار گرفته است. در سال‌های اخیر در مراکز پژوهشی و آموزشی، اعم از حوزه‌های علمیه و دانشگاه‌ها فقه مقارن یکی از سرفصل‌های درسی قرار داده شده است که نتیجه آن آشنایی با مذاهب گوناگون فقهی و شیوه بحث‌های فقهی عالمان اهل سنت و شیعه در مذاهب فقهی گوناگون می‌باشد.

هدف از این علم – چنان که از تعریف آن پیدا است – این بوده که فقهای مذاهب پس از اطلاع از همه اقوال به اتّباع احسن بپردازند و از سویی آیینه دیدگاه‌های یکدیگر باشند و نقاط ضعف و یا قوت را به یکدیگر منعکس نمایند و در نتیجه فقه همگام با زمان پیش رود و بسیاری از سوء تفاهمات و دشمنی‌ها که زائیده جهل به یکدیگر بود، از میان برود.

 کتاب «مناهج المؤلفین فی الفقه المقارن (بین المذاهب الإسلامیه)» جدیدترین اثر ‌‌حجت‌الاسلام والمسلمین ربانی بیرجندی استاد حوزه علمیه مشهد، به زبان عربی چاپ و از سوی بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی عرضه شده است.

این اثر، در یک مقدمه و دوفصل و یک خاتمه سامان یافته است. در ابتدای این اثر کلیاتی در مورد فقه مقارن و علم الخلاف و مسائل مختلف مربوط به آن بررسی شده است. در فصل نخست، علم الخلاف در نزد امامیه به تفصیل کاویده شده است. در این فصل آراء فقهی شیخ مفید، شریف مرتضی، شیخ طوسی، أمین الاسلام طبرسی، محقق حلّی، علامه حلّی، شیخ مفلح بن حسن رشید صیمری، شیخ محمد حسین کاشف الغطاء، شیخ محمد جواد مغنیه و آیه الله سبحانی را در حوزه مورد بحث، یاد آور شده و به مهمترین آثار آنها که صبغه علم الخلافی داشته، بیان شده است.

نگارنده در فصل دوم نیز، علم الخلاف از منظر اهل سنت بررسی کرده است و رویکرد فقهی تنی چند از عالمان اهل سنت مانند: طبری، طحاوی، قدوری، ابن حزم، ابن عبد البر، قفّال، ابن رشد، مقدسی، شعرانی، جزیری، وهبه الزحیلی و موسوعه جمال عبد الناصر ارائه داده است. در این فصل همچنین به معرفی برخی از مشهورترین آثار علم الخلافی پرداخته شده است.

استاد ربانی بیرجندی در ادامه به عنوان خاتمه درباره مذاهب بائده (در اوایل قرن دوم آغاز و تا اوایل قرن چهارم مذاهب فقهى فراوانی پدید آمد. گروهی از این مذاهب، به مذاهب منقرض‌شدۀ فقهى یا مذاهب بائده مشهور شدند.)، مذاهب سائده(جمیع مذاهب فقهی فردی و جمعی که حاکم و رایج هستند)، مذهب حنفی، مذهب مالکی، مذهب شافعی، مذهب حنبلی، مذهب جعفری و مشهورترین اصحاب و نماینگان و مصادر آن مذاهب را بیان داشته است.

این استاد حوزه علمیه مشهد در کتاب «مناهج المؤلفین فی الفقه المقارن (بین المذاهب الإسلامیه)»، خواننده را با سیر تطور فقه مقارن آشنا کرده و ضمن ارائه مشخصات تفصیلی کتاب شناسی کتاب‌های مهم فقه مقارن، از هرکدام یک متن خاص را به عنوان نمونه آورده است.

گفتنی است، کتاب «مناهج المؤلفین فی الفقه المقارن (بین المذاهب الإسلامیه)» توسط مؤسسه چاپ و انتشارات آستان قدس رضوی در ۳۷۸ صفحه در قطع وزیری با شمارگان ۲۰۰ نسخه و به مبلغ ۴۷ هزار تومان در دسترس سایر علاقه مندان قرار گرفته است.

این کتاب در قطع وزیری با شمارگان ۲۰۰ نسخه توسط بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی به تازگی منتشر و روانه بازار کتاب شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Real Time Web Analytics