قالب وردپرس افزونه وردپرس
خانه / آخرین اخبار / نظر آیت‌الله مدرسی درباره روزه ماه رمضان در شرایط کرونا
نظر آیت‌الله مدرسی درباره روزه ماه رمضان در شرایط کرونا

در استفتائی بیان شد؛

نظر آیت‌الله مدرسی درباره روزه ماه رمضان در شرایط کرونا

دفتر آیت‌الله‌ مدرسی در پی سؤالات متعدد مقلدان درباره شرایط روزه ماه رمضان در دوران شیوع کرونا نظریه فقهی این مرجع تقلید را منتشر کرد.

به گزارش شبکه اجتهاد، دفتر آیت‌الله سیدمحمدتقی مدرسی در پی سؤالات متعدد مقلدین درباره شرایط روزه ماه رمضان (امسال) در دوران شیوع کرونا نظریه فقهی این مرجع تقلید را منتشر کرد که متن استفتا و نظر معظم‌له به شرح زیر است:

دفتر مرجع عالیقدر آیت‌الله سیدمحمدتقی مدرسی

سلام علیکم

خواهشمند است نظر شرعی مرجع عالیقدر را در مسئله ذیل بیان فرمایید، طول عمر، صحت و عافیت معظم له را از خدای متعال خواستاریم:

در آستانه ماه مبارک رمضان قرار داریم در حالی که ویروس کرونا نیز همچنان در اقصی نقاط عالم جولان داده و منتشر می‌شود. این در حالی است که پزشکان توصیه می‌کنند برای کاهش احتمال ابتلا به این ویروس خطرناک، افراد در فاصله‌های زمانی کوتاه آب بنوشند، چرا که کمبود آب بدن، موجب تضعیف سیستم دفاعی بدن شده و اگر این ویروس به بدن کسی راه یابد، خشکی گلوی او، رسیدن ویروس را به دستگاه تنفسی او آسان می‌کند، اما نوشیدن آب کمک می‌کند تا ویروس به معده راه یافته و از بین برود. آیا روزه ماه رمضان به این دلیل در سال جاری از مسلمانان ساقط می‌شود؟

خداوند عزت شما را مدام و شما را ذخیره‌ای برای امت اسلام قرار دهد.

پاسخ:

بسم الله الرحمن الرحیم

بیماران باید روزه ماه مبارک رمضان را بخورند و روزهای دیگری را به جای آن روزه بگیرند و حکم افراد سالمی که در صورت روزه‌داری از دچار شدن به بیماری بیم دارند و یا اینکه روزه، چنان وضع را برای ایشان دشوار می‌کند که آنها را دچار حرج خواهد کرد و ایشان را در تنگنا قرار خواهد داد، مانند حکم بیمار است. اما در شرایط کنونی – که بیماری کرونا همچنان در حال انتشار است – مسلمانان باید از اماکن مشکوک به انتشار بیماری دوری گزینند و تمام توصیه‌های بهداشتی پیش‌گیرانه را رعایت کنند، هرچند وادار شوند در قرنطینه خانگی بمانند تا موفق به ادای فریضه روزه شوند.

در واقع این توصیه‌های کارشناسان برای کسانی است که در مکان‌های عمومی و پر تردد، که احتمال انتشار بیماری در آن مضاعف می‌شود، حضور می‌یابند. از این رو روزه از مسلمانان ساقط نمی‌شود، بلکه هر مکلفی – براساس ترس عقلایی از ابتلا به بیماری – حکم خود را دارد.

موفق و مؤید باشید

دفتر ‌آیت‌الله سیدمحمدتقی مدرسی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Real Time Web Analytics