خانه / آخرین اخبار / هیچ واجبی به وسعت امر به معروف و نهی از منکر نمی‌شناسیم/ شرایط امر به معروف و نهی از منکر شرط واجب است نه شرط وجوب
اگر در همه دنیا یک جا ماه دیده شد، برای کل مردم زمین اول ماه است/ چند اول ماه، خلاف واقعیت و قرآن کریم است

آیت‌الله نوری همدانی در جمع فعالان فرهنگی حزب الله:

هیچ واجبی به وسعت امر به معروف و نهی از منکر نمی‌شناسیم/ شرایط امر به معروف و نهی از منکر شرط واجب است نه شرط وجوب

آیت‌الله نوری همدانی گفت: هیچ واجب و تکلیفی به وسعت امر به معروف و نهی از منکر نمی‌شناسیم. امر به معروف ونهی از منکر کلیه تکالیف را تحت نظر خود قرار داده است.

به گزارش شبکه اجتهاد، آیت‌الله نوری همدانی در ادامه سفر خود به لبنان، با گروهی از فعالان فرهنگی حزب الله دیدار کردند. معظم له در این دیدار با اشاره به اهمیت امر به معروف و نهی از منکر گفت: هیچ واجب و تکلیفی به وسعت امر به معروف و نهی از منکر نمی‌شناسیم. امر به معروف ونهی از منکر کلیه تکالیف را تحت نظر خود قرار داده، همان طور که امیرالمؤمنین(ع) نیز در نهج البلاغه می‌فرماید تمام کارهای خیر در برابر امرو به معروف و نهی از منکر مانند نم اندکی در برابر دریا است.

ایشان با بیان این که تمام فرائض الهی به وسیله امر به معروف و نهی از منکر اقامه می‌شود، افزود: امنیت تمام راه‌ها و امور مربوط به جسم و جان و سیاست و فرهنگ در سایه این فریضه الهی تامین می‌شود و عمران و آبادی زمین نیز به وسیله این فریضه است.

سه شرط امر به معروف و نهی از منکر

معظم له در ادامه با اشاره به شرایط امر به معروف و نهی از منکر گفت: فقها سه شرط را برای امر به معروف و نهی از منکر قرار داده اند: علم به معروف و منکر، احتمال تاثیر بوده و ضرری در میان نباشد.

 آیت‌الله نوری همدانی در ادامه افزود: نکته مهم این که آیا شرایطی که ذکر شده، واجب است یا وجوب؟ اگر شرایط وجوب باشد، به این معنا است که اگر شرایط مفقود شد، امر به معرف و نهی از منکر واجب نیست، اما اگر شرایط واجب باشد، به این معنا است که باید آنها را تحصیل کنیم.

نظر صاحب جواهر و امام خمینی درباره شرایط امر به معروف ونهی از منکر

معظم له در ادامه خاطرنشان کرد: صاحب جواهر به تبعیت از محقق، این شرایط را شرط وجوب می‌داند، اما امام خمینی(ره) در تحریر الوسیله و بنده در کتابی که نوشته‌ام، اینها را شرط واجب می‌دانیم، به این معنا که واجب است یاد بگیریم معروف و منکر چیست و همچنین اقداماتی برای تاثیر گذاری آن انجام دهیم و بررسی کنیم که اگر تاثیرگذاری وجود ندارد چگونه آن را ایجاد کنیم؟

معظم له یادآور شد: اگر منکری بسیار عظیم یا معروفی بسیار مهم باشد، ضرر آن را هم باید تحمل کرد. شاید تعجب کنید صاحب جواهر می‌گوید اگر امر به معروف و نهی از منکر ضرری داشته باشد، دیگر واجب نیست و در مواردی مانند مؤمن آل فرعون و میثم تمار که با وجود اینکه می‌دانستند ضرر وجود دارد و باز هم به میدان می‌آمدند، صاحب جواهر می‌گوید بر آنها واجب نبوده است.

ایشان ادامه داد: به نظر ما این نظر صحیح نیست و این فریضه مهم را نمی‌توان به راحتی کنار زد و گفت واجب نیست، به ویژه این که امر به معروف و نهی از منکر هم مراتبی دارد و بنا بر روایات، هرکس بتواند با قلب، زبان و دست خود امر به معروف و نهی از منکر کند اما اقدام نکند، مانند مرده ای است که در میان زندگان است.

بنابرگزارش حوزه، این عالم دین در بخش دیگر سخنان خود گفت: عده‌ای به ما می‌گویند تشکیل حکومت اسلامی شرعا واجب نیست و بر عهده مردم است که اگر خواستند آن را تشکیل دهند، ولی ما در مقابل آنها به این کلام نهج البلاغه تمسک می‌کنیم که اگر امر به معروف و نهی از منکر را ترک کنید، بدترین‌های شما بر شما حاکم و مسلط خواهند شد.

آیت‌الله نوری همدانی در پایان با اشاره به داستانی از مفضل، یکی از اصحاب امام صادق(ع) که با عده‌ای از افراد غیر ملتزم به امور شرعی ارتباط داشت، خاطر نشان کرد: بر ما لازم است با تمام گروه‌ها ارتباط داشته و تاثیرگذار باشیم زیرا طبق حدیثی از پیامبر گرامی اسلام(ص) اگر خداوند به وسیله ما یک نفر را هدایت کند، برای ما بهتر است از آنچه که آفتاب بر آن می‌تابد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Real Time Web Analytics
Google Analytics Alternative