قالب وردپرس افزونه وردپرس
خانه / آخرین اخبار / واکنش حوزه علمیه خراسان به سوزاندن کتاب علم پزشکی
واکنش حوزه علمیه خراسان به سوزاندن کتاب علم پزشکی

طی اطلاعیه‌ای منتشر شد؛

واکنش حوزه علمیه خراسان به سوزاندن کتاب علم پزشکی

حوزه علمیه خراسان ضمن محکوم نمودن هر گونه سوء استفاده از منابع دینی، ترویج خشونت و تشویش اذهان جامعه، همه اندیشمندان آزاده جهان را دعوت به همکاری و هم اندیشی جهت استفاده درست از معارف قرآن و عترت و دعوت به دانش دوستی و استفاده درست از ابزار علمی و فناوری‌های نوین می‌نماید.

به گزارش شبکه اجتهاد، در پی سوزاندن کتابی در خصوص علم پزشکی حوزه علمیه خراسان بیانیه‌‌ای صادر کرده و آورده است: حوزه‌های علمیه شیعه در طول تاریخ پرچمدار اندیشه، دوستدار دانش و در احتجاج و استدلال پیرو اهل بیت (علیهم السلام) بوده اند. اندوخته علمی شیعه در طول تاریخ آنقدر سترگ است که هیچگاه، عالمی وابسته به حوزه در تنگنای تاریک خشونت، در آوردگاه اندیشه‌ها، به آتش متوسل نمی‌شود.

این بیانیه با اشاره به اینکه امروز اگرچه وقایع پیش آمده در سوزاندن اثری علمی در دانش پزشکی و نسبت دادن آن به حوزه و روحانیت، علما و بزرگان حوزه خراسان و جامعه علمی به ویژه جامعه محترم پزشکی را متاثر نموده و قطعا نزد هر اندیشمندی محکوم است، اضافه کرده است: به یقین جامعه علمی به ویژه جامعه پزشکی کشور هیچگاه مبنای قضاوت خود را درباره حوزه و روحانیت چنین اتفاقات شاذ و نادری قرار نخواهد داد.

در این بیانیه آمده است: جمهوری اسلامی ایران کشوری قانونمدار است و قانونمداری هیچ حد و مرزی نمی‌شناسد و اگر کسی در لباس روحانیت نیز مرتکب خلاف قانون شد باید با او مواجهه منصفانه حقوقی صورت پذیرد.

این بیانیه در ادامه به ۵ نکته اشاره و تاکید کرده است: همه اصحاب دلسوز عرصه دانش و پژوهش را دعوت می‌کنیم تا با صرف نظر و بدون تاثیر از برخوردهای کلیشه‌‌ای و گاه سطحی مبنای قضاوت درباره حوزه و روحانیت را موارد ذیل قرار دهند:

۱- حوزه علمیه خراسان تنها حوزه‌‌ای است که در ساختار خود هیات اندیشه ورز دین، سلامت و سبک زندگی و کارگروه‌های پژوهشی متنوع زیرمجموعه آن را دارد.

۲- چهار درس خارج فقه رسمی حوزه علمیه خراسان به موضوعات فقهی پزشکی از قبیل ترنسها و تغییر جنسیت، پیوند اعضا، سقط جنین و مرگ مغزی اختصاص دارد و به هر درس یک حلقه پژوهشی اختصاص داده شده است.

۳- رابطه تعامل و هم اندیشی حوزه علمیه خراسان با اساتید برجسته علوم پزشکی تعاملی اثر بخش، کارآمد و کم نظیر است.

۴- در حوزه علمیه خراسان طلاب علاقمند به ساماندهی معارف قرآن و عترت در سبک زندگی و حوزه سلامت کم نیستند که بدون دخالت در عرصه درمان، که مطابق قوانین کشور، ساز و کارهای مخصوص خود را دارد، به تحقیق و تفحص می‌پردازند و در تعامل با هیات اندیشه ورز دین و سلامت این حوزه می‌باشند.

۵- متولی اصلی ارائه مبانی و زیر ساخت‌های معرفتی سبک زندگی اسلامی که رهبر معظم انقلاب (مد ظله العالی) بر توسعه و تعمیق آن تاکید می‌فرمایند، حوزه است.

بنابراین حوزه و روحانیت نمی‌تواند از حجم معتنابه معارف قرآن و عترت در حوزه سلامت و سبک زندگی صرف نظر کند و از این حیث محل رجوع جامعه است. پس باید به دنبال ساز و کارهای علمی، جامعه پذیر و قانونمند جهت نظام سازی و کاربردی کردن آموزه‌های الهی و وحیانی در زندگی مادی و معنوی انسانها باشیم.

این بیانیه می‌افزاید: در پایان حوزه علمیه خراسان ضمن محکوم نمودن هر گونه سوء استفاده از منابع دینی، ترویج خشونت و تشویش اذهان جامعه، همه اندیشمندان آزاده جهان را دعوت به همکاری و هم اندیشی جهت استفاده درست از معارف قرآن و عترت و دعوت به دانش دوستی و استفاده درست از ابزار علمی و فناوری‌های نوین می‌نماید و مستدعی است از چنین تهدیدهایی، فرصت بسازیم تا نیازهایی را که جامعه مطالبه دارد و در خلأ پاسخ به موقع و مکفی زمینه سوء استفاده‌ها را فراهم می‌کند، پاسخ دهیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Real Time Web Analytics