قالب وردپرس افزونه وردپرس
خانه / آخرین اخبار / واکنش صریح مراجع و علما به «خروج آمریکا از برجام» و توصیه‌هایی به «دولت»
واکنش صریح مراجع و علما به «خروج آمریکا از برجام» و توصیه‌هایی به «دولت»

گزارش روز؛

واکنش صریح مراجع و علما به «خروج آمریکا از برجام» و توصیه‌هایی به «دولت»

در پی بدعهدی سران کاخ سفید در برجام، مراجع عظام تقلید و علما واکنش نشان دادند و اعلام کردند: از اول فریاد زدیم که نمی‌توان با آمریکا عهدی بست و تصویه می‌کنیم به ‌فرانسه و انگلیس هم خوش‌بین نباشید.

به گزارش شبکه اجتهاد، توافق جامع و نهایی هسته‌ای وین با نام شناخته‌شده و رسمی برنامه جامع اقدام مشترک یا برجام در راستای توافق جامع بر سربرنامه هسته‌ای ایران و به دنبال تفاهم هسته‌ای لوزان، تیرماه ۱۳۹۴، در وین اتریش میان ایرانَ، اتحادیه اروپا و گروه ۱+۵ منعقد شد.

اما ترامپ خروج از توافق‌نامه هسته‌ای ایران و ۱+۵ و بازگرداندن تحریم‌ها علیه ایران را اعلام کرد، بر این اساس، مراجع عظام تقلید و علما در درس‌‌ها و سخنرانی خود همزمان با سراسر کشور و مسئولان ارشد نظام به این بدعهدی سران کاخ سفید در برجام واکنش نشان دادند.

آیت‌الله مکارم شیرازی: آمریکا با خروج از برجام دیگر هیچ اعتباری ندارد

آیت‌الله ناصر مکارم شیرازی در جلسه درس خارج فقه خود در مسجد اعظم قم، با اشاره به نقل‌قول مسئولان آمریکایی برای مذاکره مجدد با ایران به‌منظور افزودن بندهای جدید به برجام اظهار داشت: آمریکایی‌ها می‌گویند ما برجام را قبول نداریم و بیایید دوباره مذاکره کنیم و بندهایی به برجام اضافه کنیم، به فرض اینکه جمهوری اسلامی وارد مذاکره مجدد با نوبت چه تضمینی وجود دارد که چند روز بعد اعلام نکنید که این توافق جدید را هم قبول ندارید. نقض برجام توسط آمریکا ثابت کرد که حرف و تعهد مسئولان آمریکایی هیچ اعتباری ندارد.

آیت‌الله نوری‌همدانی: از اول فریاد زدیم نمی‌توان با آمریکا عهدی بست

آیت‌الله حسین نوری همدانی نیز در جلسه درس خارج فقه خود، با اشاره به خروج ترامپ از برجام که از نظر خودشان مهم است، گفت: چهل سال است که آمریکا با گفتن دروغ که اعتمادی به او نیست از راه تهاجم جنگی و تحریم واردشده است از اول هم فریاد زدیم که با آمریکا نمی‌توان عهدی بست، اما تجربه کردند و دیدند که با آمریکا نمی‌توان پیمانی بست.

همیشه پیشرفت، قیام و جهاد از سوی انسان‌های متحرک بوده است، بنابراین هیچ‌گاه نباید در برابر دشمن ساکت و بی‌تفاوت بود، آنچه بر همه معتقدان انقلاب لازم است این است که همه در برابر حرف دشمنان محکم باشند و دیگر فریب اینکه آمریکا از برجام بیرون رفت و فریب فرانسه و انگلستان را نخوریم، ما باید هوشیار باشیم و این‌طور نباشد که ماندن آن‌ها در برجام نقشه‌ای در برابر ما باشد، بنابراین به ماندن این کشورها در برجام نباید خوش‌بین بود.

ایران باید به فعالیت‌های صلح‌آمیز هسته‌ای خود ادامه دهد، همه مردم و مسئولان بر محور فکر و اراده مقام معظم رهبری حرکت کرده و از ایشان اطاعت کنند.

آیت‌الله جوادی آملی: مراقب دسیسه‌افکنی‌های دشمن و انگشتان خود باشید

آیت‌الله عبدالله جوادی آملی در جلسه درس تفسیر قرآن خود که در مسجد اعظم برگزار شد، با اشاره به خروج آمریکا از برجام اظهار داشت: اگر این‌ها از عهدنامه خارج شدند بعید نیست، غالباً این‌طور بودند. وی با بیان کلامی از حضرت علی(ع) گفت: در این کلام نورانی آمده اگر دشمن با یک دستی عهد می‌کند با دست دیگر نقض می‌کند.

به وزیر امور خارجه کشورمان در ابتدای دولت یازدهم گفته شد، اگر می‌خواهید مذاکره کنید انجام دهید اما باید مراقب دسیسه‌افکنی‌های دشمن باشید، این‌طور نباشد که دست دادید انگشتان خود را در جیب خود قرار دهید بلکه باید انگشتان خود را بشمارید چراکه آمریکایی‌ها هرگز قابل‌اعتماد نیستند.

با خروج آمریکا از برجام بدعهدی آنان ثابت شد، انسان باید حواسش جمع باشد، اما با وجود خدای سبحان و قدرت لایزال الهی هیچ کاری از دست آمریکاییان برنمی‌آید.

اعرافی: نظام استکباری به دلیل شکست در منطقه، از جمهوری اسلامی عصبانی است

آیت‌الله علیرضا اعرافی مدیر حوزه‌های علمیه در حاشیه تجمع حوزویان علیه اقدامات خصمانه آمریکا در مقابل ملت ایران که در مدرسه فیضیه قم برگزار شد، در گفت‌وگو با خبرنگاران اظهار داشت: آمریکا بارها ثابت کرده که دارای روحیه عهدشکنی بوده و در زمینه برجام، بار دیگر این روحیه دولت آمریکا برای همگان نمایان شد.

با وجود عهدشکنی‌های دشمن، نظام اسلامی با ورود به مذاکرات برجام و امضای این توافقنامه ثابت کرد که در عرصه بین‌المللی نهایت تعامل را با کشورها دارد.

در طول تاریخ، پیمان‌شکنی آمریکا سابقه‌دار بوده و آن‌ها توانایی دیدن عزت و اقتدار ملت بزرگ ایران را ندارند، اما با تمام این اتفاقات، خروج دولت آمریکا از برجام ازاین‌جهت که به اقتصاد داخلی توجه شود، برای کشور مفید بوده و با توکل به خداوند بزرگ ازاین‌پس متکی به ظرفیت‌های داخلی هستیم.

نظام استکباری از جبهه مقاومت اسلامی که ایران آن را رهبری می‌کند، در منطقه شکست‌خورده و از این اتفاق عصبانی است و انتخاباتی که اخیراً در لبنان برگزار شد، پشتوانه عظیم مردمی مقاومت اسلامی را در لبنان برای همگان ثابت کرد و این محور ارزشمند با قاطعیت در مقابل مستکبران ایستاده است.

آیت‌الله اراکی: دولت به اروپایی‌ها اعتماد نکند و از برجام دست بکشد

آیتالله محسن اراکی در تجمع اعتراض آمیز حوزویان در مدرسه فیضیه عنوان کرد: خداوند متعال به ما بندگان تأکید کرده که در صورت پیمان‌شکنی طرف مقابل، ما نیز باید به مقابله‌به‌مثل بپردازیم و دولت باید به این اصل توجه کرده و با عدم اعتماد به اروپایی‌ها، از این پیمان یک‌طرفه دست بکشد، چراکه اروپایی‌ها در طول تاریخ ۴۰ ساله انقلاب اسلامی، در تمامی صحنه‌ها از قبیل تحریم‌های ظالمانه و دیگر رویدادها در مقابل ملت ایران ایستاده‌اند.

ملت ایران با مقابله‌به‌مثل کردن نسبت به تصمیمات آمریکا، باید به آن‌ها بفهماند که ما نیازمند آن‌ها نیستیم، چراکه ایران مهد مقاومت بوده و نسل انقلاب، نسل صبر و ایستادگی است.

جوانان ما در دوران تحریم توانستند، به فنّاوری هسته‌ای دست پیداکرده و در علوم مختلف مانند پزشکی و سایر علوم به موفقیت برسند، ملت ایران به برجامی که آمریکا آن را پاره کرده هیچ بهایی قائل نیستند.

ترامپ و اروپا گمان نکنند که از ملت ایران پیشی گرفته‌اند، چراکه این ملت ایران بود که توانست با حمایت خود از جبهه مقاومت در منطقه، مشت محکمی در دهان صهیونیست‌ها بکوبد و امروز اسرائیل در محاصره جبهه مقاومت قرارگرفته است.

حوزه علمیه قم گوش‌به‌فرمان و آماده اطاعت از مقام معظم رهبری است. حوزه علمیه از رزمنده‌های کشور می‌خواهد که توان رزمی خود را بیفزایند و موشک‌ها و برد آن‌ها را ارتقا دهند، چراکه در این صورت دشمن و پشتیبانان او از موضع خود عقب‌نشینی کرده و در مقابل عظمت ملت ایران شکست می‌خورد.

آیت‌الله مقتدایی: یاوه‌گویی‌های ترامپ نمی‌تواند لطمه‌ای به جایگاه جمهوری اسلامی بزند

آیت‌الله مرتضی مقتدایی نایب‌رئیس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با اشاره به اقدام شب گذشته ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا برای خروج از برجام و توافق هسته‌ای با ایران، اظهار داشت: جمهوری اسلامی بحمدالله به جایگاهی رسیده است که از این نوع دشمنی‌های دشمنان تأثیرپذیر نیست، و این یاوه‌گویی‌ها و این اقدامات مبتذل، نمی‌تواند لطمه‌ای به جایگاه ، عزت و به قدرت او بزند.

از قبل هم معلوم بود این آقای ترامپ، دنبال خروج از برجام هست، ما امیدوار هستیم که ملت ایران، با زعامت و رهبری رهبر فرزانه، و اقدامات حکیمانه‌ای که ایشان داشتند و دارند، همان‌طور که ۴۰ سال، تمام این طرح‌های خائنانه و دشمنی‌ها را پشت سر گذاشته، ان‌شاءالله این قضیه هم به نفع جمهوری اسلامی و به فرصتی برای پیشرفت، قدرت و عزت بیشتر جمهوری اسلامی تبدیل خواهد شد و لطمه‌ای به جمهوری اسلامی نخواهد زد، اگرچه شرط آن، وحدت و اتحاد ملت و صبر و حوصله ملت است.

حالا الآن هم که آمریکا خود را از برجام خارج کرد، به نظر من به نفع ایران هست، چراکه دشمنی‌های آمریکا با ملت ایران کاملاً روشن شد و از طرفی برای همگان در سطح جهان هم مشخص شد که دولت آمریکا غیرقابل‌اعتماد است و بی‌اعتمادی به این دولت به‌اصطلاح مقتدر برای همه دنیا یک اصل خواهد شد و این هنر دولت ما بود که آمریکا را به اینجا رساند که خودش، خودش را رسوا کند.

واکنش جامعه مدرسین حوزه علمیه نسبت به خروج امریکا از برجام

جامعه مدرسین حوزه علمیه قم در پی بد عهدی آمریکا و خروج از برجام بانیه‌‌ای را صادر نمود. متن بیانیه جامعه مدرسین حوزه علمیه قم بدین شرح است:

بسم الله الرحمن الرحیم

اقدام خصمانه اخیر رژیم مستکبر آمریکا در خروج از تعهد بین‌المللی برجام و ادبیات اهانت‌آمیز رئیس جمهورهتاک آمریکا در مقابل ملت غیور و بزرگ ایران نمونه‌ی بارز دیگری از خباثت‌ها و دشمنی‌های دولت بد عهد آمریکا را آشکار نمود.

امروز ملت‌های جهان میدانند؛ ایران و ایرانی مفتخر است که انقلاب اسلامی ایران، شکل گرفته بر پایه‌ی یک نهضت دینی و الهی با پیامی جهانی است. پیامی سرشار از عدالتخواهی و ظلم ستیزی که با رسیدن به گوش تمام آزادیخواهان و عدالت طلبان جهان، نور امید و حیات را در دلهایشان روشن کرده است.

تاریخ گواهی می‌دهد، چهل سال است که دشمنی و توطئه‌های استکبار علیه نظام اسلامی ایران ادامه دارد و اقدام اخیر دولتمردان آمریکا و استکبار جهانی همان خشم و کینه‌ی آنها در مبارزه با نظام جمهوری اسلامی است.

برجام گرچه یک توافق کامل و پر منفعت برای ایران نبود، لیکن تکرار بد عهدی آمریکا تجربه‌ی تاریخی ما را مستحکم‌تر نمود، تجربه‌ای که مؤید این واقعیت است که نباید با دشمنان و بد عهدان پشت میز مذاکره نشست و دست دوستی داد.

امروز ملت و دولت ما به خوبی می‌داند، آنچه که در سیاست خارجی از همه مهمتر و حیاتی‌تر است، پاسداری از عزت و ارزش‌های اسلامی و انقلابی است. و ما صریحاً اعلام می‌کنیم، با افتخار مقابل استکبار ایستاده‌ایم و با وحدت و یکپارچگی، به مخالفت با نظام سلطه و ظلم جهانی ادامه می‌دهیم.

موضع‌گیری‌های دشمنان در مورد توان دفاعی و موشکی ایران و تلاش‌های پنهان و آشکار آنها در اعمال فشار‌های سیاسی در مجامع بین‌المللی بر علیه ایران، ما را در مسیر تصمیم‌گیری و مدیریت جهانی هوشیارتر کرده است.

جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با صراحت اعلام می‌کند مسائل دفاعی، توان موشکی و صنعت هسته‌ای کشور ما هیچ ارتباطی به جنگ طلبان و جنایتکاران مدعی صلح و دوستی ندارد و مسئولین با اقتدار و تکیه بر تخصص نیروی‌های جوان، راه پیشرفت و توانمندی را ادامه خواهند داد.

مسئولان اجرائی کشور نیز باید تلاش کنند، از فشارهای اقتصادیی که قشر مستضعف را در تنگنا قرارداده بکاهند و به این نکته ایمان داشته باشند که توجه به ملزومات اقتصاد مقاومتی و تلاش برای ایجاد اقتدار درون زا به منظور تقویت کشور راه علاج مشکلات است، و باید این باور و ایمان را تقویت کنیم که عزت ما در گرو انقلابی بودن و استقامت بر این راه است، که به حول و قوه الهی و توجهات حضرت ولی‌عصر(عج) و پیروی از رهنمودهای مقام معظم رهبری«مدظله العالی»، آینده روشن و پر امید کشور زودتر محقق گردد. ان شاء الله

و السلام علیکم و رحمه الله و برکاته- محمد یزدی- رئیس شورای عالی جامعه مدرسین حوزه علمیه قم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Real Time Web Analytics