قالب وردپرس افزونه وردپرس
خانه / آخرین اخبار / برنامه‌های مجمع تقریب مذاهب اسلامی در سی و چهارمین کنفرانس وحدت اسلامی
برنامه‌های مجمع تقریب مذاهب اسلامی در سی و چهارمین کنفرانس وحدت اسلامی

دبیرکل مجمع تقریب در نشست خبری کنفرانس وحدت:

برنامه‌های مجمع تقریب مذاهب اسلامی در سی و چهارمین کنفرانس وحدت اسلامی

دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی تصریح کرد: امسال در شرایطی که امکان سفر و ملاقات حضوری فراهم نبود، با استفاده از ظرفیتهای فضای مجازی، سی و چهارمین کنفرانس وحدت را با شکوهتر از گذشته برگزار خواهیم کرد.

به گزارش شبکه اجتهاد، ‌‌حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر حمید شهریاری در نشست خبری سی و چهارمین کنفرانس وحدت اسلامی با موضوع «همکاری‌‌‌های اسلامی در مواجهه با مصائب و بلایا» که در سالن همایش دانشگاه مذاهب اسلامی و با حضور اصحاب رسانه برگزار شد، ضمن قدردانی از حاضرین در نشست و تبریک پیشاپیش به مناسبت ایام ولادت رسول اکرم(ص) امام صادق(ع) و همچنین فرا رسیدن هفته وحدت، یاد و خاطر درگذشتگان طلایه دار تقریب و وحدت از جمله شهید سردار حاج قاسم سلیمانی، آیت‌الله تسخیری، استاد سید‌‌‌هادی خسروشاهی، مهندس شیخ الاسلام، خانم طوبی کرمانی و … را گرامی داشت.

وی با ابراز تأسف از اینکه امسال به خاطر شرایط کرونا و محدودیت‌های موجود کنفرانس وحدت پیش رو به صورت وبینار برگزار می‌شود، ابراز امیدواری کرد تا در سال آینده این گونه محدویتها از میان برداشته شود و زمینه دیدار حضوری بین علما و فرهیختگان فراهم آید.

شهریاری تصریح کرد: اینک جهان اسلام با تحولات سریع و پیچیده روبرو شده و بیش از هر زمان دیگری نیازمند وحدت است؛ وحدت امت اسلامی از نظر ما نه یک تاکتیک بلکه یک راهبرد است که قرآن کریم آن را به عنوان شاخصی برای ما تعیین کرده است.

وی ادامه داد: معتقدیم ظرفیتهای جهان اسلام و سرویسهای اطلاعاتی همکارشان و به خصوص استکبار جهانی به سرکردگی آمریکا و رژیم غاصب صهیونیستی تمام تلاش خود را به کار می‌بندند تا با ایجاد نزاع، جنگ، ترور و تکفیر موجب تفرقه و گسست در جهان اسلام شوند و در آخرین حرکت شوم خود به تلاش برای عادی سازی روابط برخی کشورها با رژیم اشغالگر صهیونیستی اقدام کردند.

محکومیت اظهارات نژاد پرستانه رئیس جمهور فرانسه

دبیر کل مجمع تقریب در بخشی از این نشست، اظهارات نژاد پرستانه رئیس جمهور فرانسه را محکوم کرد و اظهار داشت: به نظر ما سردمداران نظام سلطه طراحان اصلی جریانهای افراطی و تکفیری و حامیان آنها هستند که با تولید وحشت و خشونت به اسم اسلام در عالم سعی دارند اسلام هراسی را ترویج کنند.

شهریاری ادامه داد: بهتر است رهبران کشورهای غربی اگر مزدور یا مأمور آنها نیستند حسابشان را از این دسته جدا کنند و بدانند که حمایت از جریانهای افراطی و تکفیری در نهایت گریبان خودشان را خواهد گرفت و نتیجه همین می‌شود که امروز در فرانسه می‌بینیم.

وی ادامه داد: اگر رهبران کشورهای اروپایی امنیت کشور خود را دوست دارند از کشورهای پرورش دهنده تروریسم حمایت نکنند. وقتی شما در کشورهای اسلامی تروریست پرورش دهید گمان نکنید که آنها فقط درون کشورهای اسلامی دست به ترور می‌زندد. آنها روزی می‌آیند و گریبان خود شما حامیان را خواهند گرفت که در این دو دهه اخیر نمونه‌‌‌های آن را مشاهده می‌کنید.

شهریاری تصریح کرد: بهتر است از ترویج توهین در روزنامه‌‌‌های خود دست بردارید و با ادیان دیگر با احترام رفتار کنید. تجویز توهین و اهانت به ساحت پیامبر اعظم(ص) به اسم آموزش آزادی بیان مثل تجویز آموزش فحاشی است و این تجویزها در نهایت به نزاع ختم می‌شود؛ شما خودتان مسبب اصلی قتل معلم فرانسوی هستید هوشیار شوید و از ترویج اهانت دست بردارید.

وی افزود: رو به سوی اسلام حقیقی بیاورید و از آن حمایت کنید تا سلامت در دنیا و آرامش در آخرت نصیبتان گردد با تولید نقابهای دروغین متکثر، افراطی و خشونتی، اسلام حقیقی پنهان نمی‌ماند و روزی را خواهید دید که این دین در سراسر هستی حکمفرما خواهد شد.

هفته وحدت، فرصتی برای صلح و دوستی، اخوت و برادری، همدلی و همدردی

وی خاطر نشان کرد: هفته وحدت که به ابتکار نظام جمهوری اسلامی از ۱۲ تا ۱۷ ربیع الاول مقارن با ولادت مبارک حضرت رسول اکرم (ص) طراحی گردیده و با تأکید بنیان گذار نظام جمهوری اسلامی ایران امام خمینی (قدس سره) بر وحدت اسلامی و با ابتکار آیت‌الله خامنه‌ای تداوم یافته، فرصتی است تا مسلمانان بار دیگر بر صلح و دوستی، اخوت و برادری، همدلی و همدردی، احترام و محبت به یکدیگر، رواداری اجتهاد مختلف در مذاهب و تأکید و بر گفتگوی عالمانه و عقلانی تأکید کنند.

وی در ادامه به فعالیتهای سی و چهارمین کنفرانس وحدت اسلامی اشاره کرد و گفت: بیش از ۱۶۷ سخنران خارجی از ۴۷ کشور جهان و ۱۲۰ سخنران داخلی از شخصیتهای برجسته جهان اسلام و صاحب نظران وحدت و تقریب در سخنرانی این کنفرانس شرکت می‌کنند؛ این عزیزان در محورهای مورد نظر خود که اهم مشکلات و مسائل حال حاضر جهان اسلام است سخنرانی خواهند کرد.

دبیر کل مجمع تقریب افزود: پیش بینی می‌شود که جمع سخنرانان در این هفته به حدود ۳۵۰ سخنرانی بالغ گردد، این اولین بار است که میهمانان کنفرانس با این وسعت فرصت ابراز نظر پیرامون مسائل اصلی جهان اسلام را پیدا می‌کنند.

وی ادامه داد: یکی از اشکالاتی که قبلا به دلیل محدودیت در امکانات در کنفرانسهای وحدت پیش می‌آمد این بود که نوعا مهمانان ثابتی در کنفرانس می‌آمدند؛ اما در این دوره موفق شدیم بالغ بر ۳۵۰ سخنران را داشته باشیم؛ این سخنرانی از پنج شنبه ۸ آبان مقارن با ۱۲ ربیع الاول ساعت ۹ صبح افتتاح خواهد شد و تا ۱۳ آبانماه مقارن با ۱۷ ربیع الاول ادامه خواهد داشت.

۳۷ نشست وبیناری از ۴۷ کشور دنیا

شهریاری اظهار کرد: به طور میانگین هر روز شاهد ۶ نشست و جمعا ۳۷ نشست وبیناری هستیم که از ۴۷ کشور دنیا در آن شرکت دارند؛ ۸ نشست به زبان فارسی و ۲۹ نشست به زبانهای عربی و انگلیسی خواهد بود و حسب تناسب هر نشست زبانهای دیگری از جمله اردو، ترکی استانبولی، ایتالیایی، فرانسوی، بنگالی، روسی، مالایی، ترکی آذری.

وی ادامه داد: از جمله فعالیتهایی که به ابتکار مجمع تقریب مذاهب اسلامی برای اولین بار در کنفرانس‌‌‌ها شکل گرفت یک فعالیت دانشگاهی بود که با محوریت دانشگاه مذاهب اسلامی شکل گرفت.

فراخوان مقاله با عنوان «همکاریهای اسلامی در مواجهه با مصائب و بلایا»

دبیرکل مجمع تقریب گفت: در سال جاری علاوه بر سخنرانی پیرامون مسائل جاری جهان اسلام فراخوان مقاله با عنوان «همکاریهای اسلامی در مواجهه با مصائب و بلایا» در هفت محور اصلی و ۵۵ محور فرعی اعلام گردید؛ محصول این فعالیت به صورت فهرست مقالات نگارش یافته در طول هفته وحدت و خلاصه مقالات و اصل مقالات پس از آن انتشار خواهد یافت که محورهای آن عبارتند از:

* مبانی و چالشهای دینی و معنوی در مواجهه با بلایا و مصائب

* ظرفیتهای راهبردی جهان اسلام در مواجهه با بلایا و مصائب

* نقش دانشمندان و نخبگان مسلمان در مواجهه با بلایا و مصائب

* نقش رسانه‌‌‌ها در آگاهی بخشی و ترویج فرهنگ تعاون در هنگام در هنگام ابتلای به بلایا و مصائب

* تهدیدها و فرصتهای فضای مجازی در عصر کرونا برای جوامع اسلامی

* جهان پساکرونا و سناریوهای جدید سیاسی، اجتماعی و فرهنگی در جهان اسلام

* چالشهای فرهنگی، اقتصادی و سیاسی غرب در مواجهه با کرونا

شهریاری افزود: تا کنون تعداد قابل ملاحظه‌ای مقاله نگارش یافته به دبیرخانه کنفرانس رسیده و برای این کنفرانس درجه اعتبار ISI برای مقالات در نظر گرفته شده است.

دیگر فعالیتهای مجمع تقریب برای سی و چهارمین کنفرانس

وی در ادامه به دیگر فعالیتهای مجمع تقریب برای سی و چهارمین کنفرانس وحدت اسلامی به شرح زیر اشاره کرد:

* میزدگری با عنوان «خیانت قرن به آرمانهای فلسطین: نقش محور مقاومت در خنثی سازی تأثیرات عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی» برگزار خواهد شد.

* تنظیم میزگردی با عنوان «نقش سردار اسلام حاج قاسم سلیمانی در وحدت و امنیت جهان اسلام»

* رونمایی از انتشار کتاب «فلسطین فی وجدان علماء الاسلام» و کتاب «فقه مقارن جلد دوم»

* رونمایی از دو فعالیت رسانه‌ای یکی رادیو وحدت روی موج ۵و۹۵

* پایگاه اطلاع رسانی «ویکی وحدت»: این پایگاه عمدتا متصدی جمع آوری همه اطلاعات پیرامون کشورهای اسلامی و وحدت در جهان اسلام و تقریب مذاهب اسلامی و شخصیتهای حقیقی و حقوقی تراز اول و مهم جهان اسلام است که فاز اول آن با ۱۰۰۰ مقاله در هفته وحدت افتتاح می‌شود.

برگزاری چهار نشست علمی با حضور اساتید حوزه و دانشگاه:

* رسانه، فضای مجازی و وحدت اسلامی

* تعامل دانشگاهی و ارتقای نظام حمایت حقوقی و وکالتی و ارتقای زیر ساختهای فناوری در وحدت جهان اسلام

* همکاری کشورهای اسلامی در تقویت و توسعه حکمرانی تعالی گرا

* ایجاد ظریفت تعاون جوامع اسلامی در مدیریت بحرانهای داخلی

بنابر گزارش تقریب نیوز، دبیر کل مجمع تقریب در پایان گفت: امیدواریم این حرکت سازنده که به کمک شما علما و فرهیختگان جهان اسلام صورت گرفته است مورد پسند خداوند متعال واقع شود و خوشنودی حضرت پیامبر(ص) فراهم آورد.

گفتنی است، مراسم افتتاحیه از ساعت ۹ صبح روز پنجشنبه ۸ آبان به صورت مجازی و از طریق سایت اصلی کنفرانس وحدت به آدرس  iuc.taqrib.ir/live برگزار می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Real Time Web Analytics