قالب وردپرس افزونه وردپرس
خانه / آخرین اخبار / پایان‌نامه «نقد و تحلیل فقهی غربالگری جنین در طب نوین» دفاع شد
پایان‌نامه «نقد و تحلیل فقهی غربالگری جنین در طب نوین» دفاع شد

پایان‌نامه «نقد و تحلیل فقهی غربالگری جنین در طب نوین» دفاع شد

دفاع پایان نامه سطح سه حوزه علمیه خراسان با عنوان «نقد و تحلیل فقهی غربالگری جنین در طب نوین» با داوری حجت‌الاسلام والمسلمین سید حسن ضیائی و دکتر سید رضا طباطبائی برگزار شد.

به گزارش شبکه اجتهاد، حجت‌الاسلام رمضان جان نثار در این نشست گفت: امروزه با پیشرفت فن آوری مثل سونوگرافی و آزمایش خون ونمونه برداری از پرز‌های جفتی (cvs) و آمنیوسنتز ادعا‌ می‌‌شود که قبل از دمیدن روح در جنین ناهنجاری‌های آن مانند: عقب ماندگی ذهنی(منگلیسم) و نقایص لوله عصبی وسایر ناهنجاری‌ها، قابل تشخیص‌ می‌‌باشند.

وی ادامه داد: بر این اساس اقدام به سقط و جلوگیری از تولد این نوزادان‌ می‌‌گردد و از آن جایی که یکی از مسائل مهم توسعه در هر جامعه‌‌ای دستیابی به سلامت افراد آن جامعه‌ می‌‌باشد و غربالگری کمک قابل توجهی به سلامت افراد جامعه‌ می‌‌نماید زیرا امکان مداخله پیش هنگام برای جلوگیری از تولد جنین معلول فراهم‌ می‌‌شود لذا اهمیت موضوع قابل توجه‌ می‌‌باشد.

تدوین گر این پایان نامه با بیان اینکه غربالگری جنین بر اساس قواعد فقهی “نفی عسر و حرج”، “لاضرر” و “الضرورات تبیح بالمحظورات” مورد بررسی قرار‌ می‌‌گیرد، ابراز کرد: با توجه به این که غربالگری از مسائل جدید و مستحدثه‌‌ای است که سابقه‌‌ای از آن در کلام بزرگان و فقها وجود ندارد لذا بر اساس مسئله سقط جنین به آن پرداخته‌ می‌‌شود.

وی با اشاره به اینکه با بررسی وضعیت عقب مانده گان ذهنی و ناقص الخلقه بخصوص (منگلیسم) مشخص‌ می‌‌شود که این افراد دارای طبقه بندی مختلفی‌ می‌‌باشند مثل طبقه خفیف، متوسط، شدید و عمیق که مشکلات آنها را بعد از تولد دارای شدت و ضعف‌ می‌‌نماید، گفت: طبقه خفیف و متوسط که حدود ۸۵ درصد از کل بیماران عقب مانده را تشکیل‌ می‌‌دهد بعد از تولد حرج غیر قابل تحملی برای خود و والدین ندارند و مشمول قاعده لاحرج‌ نمی‌‌گردند و شرعاً سقط آنها جایز نیست.

جان نثار افزود: فقط طبقه شدید و عمیق هستند که مشمول قاعده لاحرج‌ می‌‌گردند که ۱۵ درصد از بیماران را تشکیل‌ می‌‌دهند و طب نوین هم این قابلیت را ندارد که میزان بیماری را مشخص کند؛ بنابراین حکم به جواز سقط همه آنها جایز نیست.

بنابر اطلاع روابط عمومی حوزه علمیه خراسان، استاد راهنمای این پایان نامه حجت‌الاسلام والمسلمین سیدعلی سجادی زاده بوده و مولف از مشاوره حجت‌الاسلام دکتر مهدی نخاولی بهره برده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Real Time Web Analytics