قالب وردپرس افزونه وردپرس
خانه / آخرین اخبار / پژوهش‌های فقهی نیازمند تحول است/ لزوم توسعه مباحث فقهی و توجه بیشتر به آیات قرآن کریم
پژوهش‌های فقهی نیازمند تحول است/ لزوم توسعه مباحث فقهی و توجه بیشتر به آیات قرآن کریم

آیت‌الله نوری همدانی تاکید کرد:

پژوهش‌های فقهی نیازمند تحول است/ لزوم توسعه مباحث فقهی و توجه بیشتر به آیات قرآن کریم

‌‌آیت‌الله نوری همدانی با اشاره به ضرورت استناد به آیات قرآن کریم در پژوهش‌های فقهی گفت: نیازمند ایجاد تحول در زمینه پژوهش‌های فقهی هستیم.

به گزارش شبکه اجتهاد، آیت‌الله حسین نوری همدانی در دیدار مسوولان مؤسسه موضوع شناسی فقهی با اشاره به اهمیت موضوع شناسی در مسائل فقهی گفت: امروز باید عده‌ای در زمینه موضوعات روز تحقیقات فقهی به عمل آورده و آنها را در اختیار مسلمانان و جامعه اسلامی قرار دهند.

معظم له نخستین گام در زمینه موضوع شناسی فقهی را فقاهت دانست و اظهار داشت: اگر در زمینه موضوع شناسی فقهی، فقاهت نداشته باشیم نمی‌توانیم کار به جایی ببریم و اگر هم کاری در این عرصه صورت بگیرد، مثمر ثمر نخواهد بود.

‌‌آیت‌الله نوری همدانی خاطرنشان کرد: افرادی که در زمینه موضوع شناسی فقهی فعالیت می‌کنند، هر مقدار در زمینه فقاهت قوی باشند، کارهای مؤثرتری انجام خواهند داد.

این مرجع تقلید با بیان اینکه ما وارث فقهی بسیار غنی و بزرگ هستیم، ابراز کرد: هیچ فقهی به اندازه فقه شیعه دارای اسناد و مدارک نیست، همچنین علمای هیچ دینی به اندازه علمای شیعه فقاهت ندارند.

ایشان با اشاره به لزوم رعایت ادب و احترام علمای سلف تأکید کرد: ما باید به علمای پیشین و تحقیقاتی که داشته‌‌اند احترام بگذاریم، اما در عین حال باید دانست که زمان امروز اقتضائات جدیدی دارد و باید طبق آن به تحقیق و پژوهش پرداخت.

‌‌آیت‌الله نوری همدانی با بیان اینکه امروز باید با دقت و حوصله بسیار، اقتضائات روز را رصد کرده و طبق آن به تولید محتوا بپردازیم، تأکید کرد: به‌عنوان مثال علمای قدیم مسأله جهاد را به جهاد دفاعی و جهاد با خوارج تقسیم کرده‌اند، اما امام خمینی(ره) مسأله جهاد را به ۸ بخش تقسیم کرده‌اند.

ایشان در ادامه با اشاره به ضرورت استناد به آیات قرآن کریم در پژوهش‌های فقهی ابراز داشت: علمای قدیم در بحث‌های فقهی خود بیشتر به اخبار توجه داشته‌‌اند و استناد به آیات قران کریم در پژوهش‌هایشان کمتر به چشم می‌خورد، در حالی که ما باید برای مباحث فقهی بیشتر از آیات قرآن کریم بهره‌گیری کنیم.

معظم‌له با بیان اینکه ضرورت دارد مباحث فقهی توسعه بیشتری پیدا کند، گفت: امروز نیازمند آن هستیم که حوزه علمیه در زمینه فقه تحول ایجاد کرده و در زمینه مباحث فقهی توجه بیشتری به آیات قرآن کریم داشته باشد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Real Time Web Analytics