قالب وردپرس افزونه وردپرس
خانه / آخرین اخبار / پیشنهاد آیت‌الله نوری‌همدانی بر تشکیل «مجمع علمای مشهد و قم» برای حل مشکلات تعلیم و تربیت
پیشنهاد آیت‌الله نوری‌همدانی بر تشکیل «مجمع علمای مشهد و قم» برای حل مشکلات تعلیم و تربیت

در دیدار با دبیر شورای عالی حوزه علمیه خراسان صورت گرفت؛

پیشنهاد آیت‌الله نوری‌همدانی بر تشکیل «مجمع علمای مشهد و قم» برای حل مشکلات تعلیم و تربیت

آیت‌الله نوری همدانی ضمن تأکید بر ارتباط علما و حوزه‌های علمیه با یکدیگر تصریح کرد: ارتباط حوزه‌ها بسیار مهم است نه ‌تنها قم [بلکه] با نجف که در جامعه اثر مرتبط باشد. کسانی که در راه علم گام برمی‌دارند با هم مرتبط باشند. سالی چند مرتبه یک مجمع تشکیل دهید. شما از قم دعوت کنید و بیایند مشهد و ما هم از شما دعوت می‌کنیم و مشکلات را حل کنیم و کیفیت تعلیم و تربیت در نظر بگیریم.

به گزارش شبکه اجتهاد، آیت‌الله حسین نوری همدانی در دیدار با حجت‌الاسلام و‌المسلمین محمدباقر فرزانه دبیر شورای عالی حوزه علمیه خراسان، مسئولیت علما را نسبت به سایر اقشار جامعه مسئولیتی سنگین دانست که در مسیر امتداد مسئولیت انبیا و ائمه علیهم السلام است و در این مسیر لازم است اصولی را مورد توجه قرار داد.

ایشان اصل اول را اخلاص حوزه‌های علمیه برشمرد و گفت: هر فردی که به حوزه‌های ما قدم می‌گذارد باید با این نیت قدم بگذارد و این روحیه را در گام اول در طلاب محترم ایجاد کنید.

آیت‌الله نوری همدانی اصل دوم را جدیت اراده ذکر کرد و نرسیدن افراد سست و تنبل به مقامات عالی را از تبعات سستی برشمرد و گفت: کار شما بسیار حساس و مهم است، تربیت فقها و طلاب باسواد کار آسانی نیست و این کار شما است.

ایشان کمبود عالم در کشور را از جمله مشکلات جامعه برشمرد و گفت: در هر نقطه مسکونی [باید] یک فقیه عالم به زمان باشد، پرهیزکار باشد طبیب، امیر خیّر متاع، یک امیر خیراندیش باشد. با توجه به این مشکلات مملکت ما، الان کمبود زیاد داریم.

این مرجع تقلید سومین اصل را توجه به معنویات برشمرده و گفت: کسی که در این راه قدم می‌گذارد باید فکرش این باشد که به معنویات توجه داشته باشد.

ابعاد تفقه در دین

آیت‌الله نوری همدانی مقصود از تفقه در دین را درک صحیح و عمیق از دین در کلیه ابعادش دانست که این ابعاد شامل: معارف اعتقادی، معارف عبادی، معارف اخلاق، معارف اقتصادی، معارف اجتماعی، معارف سیاسی، معارف فرهنگی، معارف طبّی، معارف ادبی می‌باشد.

ایشان ورود طلاب به علوم مورد نیاز را مهم برشمرد و ضمن لزوم حل مسأله اختلاف اول ماه گفت: نجوم یعنی انسان زمان شناس باشد، زمان را بشناسد. در اسلام توجه به زمان برای شب و روز یکی از موضوعات است. [طلبه] یک مقداری علم هیات را بداند در ارث باید علم حساب بخواند در قبله علم هیات بخواند. در اینجا در مورد ماه مقداری اهل حسبان و حساب نباشد نمی‌تواند. اینها از ما انتظار است که در همه جهت پاسخ گو باشیم. در معارف حکومتی و قضایی و جهادی که جهادی غیر از جنگ است اینها معارف اسلامی که فقه است.

آیت‌الله نوری همدانی تربیت متخصصین در علوم مختلف را لازم دانست و ضمن آن بر تربیت عده‌ای متخصص در یک رشته خاص تأکید کرد و فرمود: دنیای امروز بعد از انقلاب به شما نگاه می‌کند. اسلام را طوری باید معرفی کنید که این پاسخگویی همه احتیاجات در همه زمان‌ها باشد و رهبر معظم فرمودند: باید طوری حوزه را تربیت کنید که آن صدر اسلام که پاسخگوی همه مشکلات بود و تفوق داشت بر تمام تمدن‌ها، باید امروز هم یک سری افرادی تربیت کنیم که اینطور باشد.

لزوم ارتباط حوزه‌های علمیه با یکدیگر

ایشان ضمن تأکید بر ارتباط علما و حوزه‌های علمیه با یکدیگر تصریح کرد: ارتباط حوزه‌ها بسیار مهم است نه ‌تنها قم [بلکه] با نجف که در جامعه اثر مرتبط باشد. کسانی که در راه علم گام برمی‌دارند با هم مرتبط باشند. سالی چند مرتبه یک مجمع تشکیل دهید. شما از قم دعوت کنید و بیایند مشهد و ما هم از شما دعوت می‌کنیم و مشکلات را حل کنیم و کیفیت تعلیم و تربیت در نظر بگیریم.

آیت‌الله نوری همدانی ضمن تأکید بر استفاده از صحیفه نور امام خمینی (ره) فرمود: صحیفه نور امام در عرصه فقه مطالب فقهی زیادی دارد و کار ما سنگین و زیاد است و از خداوند توفیق بخواهیم که بتوانیم مسئولیت را که به عهده گرفتیم انجام دهیم انشاالله.

ایشان در بیان داشت: دنیای امروز دنیایی است که هر کسی درس می‌خواند باید به دین و به دنیا توجه داشته باشد، به مشکلات در کل دنیا [توجه داشته] و پاسخگو باشد. امروز هر فقیه و طلبه باید مبارز هم باشد. کسانی که می‌گویند دین از سیاست جدا است به درد نمی‌خورند. امروز بایستی هم ما فقیه باشیم هم مبارز باشیم.

در ابتدای این دیدار حجت‌الاسلام و‌المسلمین فرزانه گزارشی از فعالیت‌های شورای عالی حوزه علمیه خراسان ارائه نمود. وی گفت: مقام معظم رهبری هفت نفر را به عنوان اعضای شورای عالی برای حوزه علمیه خراسان تعیین کردند. اولین کاری که انجام شد یک اساس نامه تعیین شد که در آن اساس نامه شرح وظایف و اختیارات شورا مدیر حوزه و دبیر شورای عالی تعیین شد. این اساس نامه خدمت آقا هم تقدیم شد. در آن اساس نامه ۶ کمیسیون تشکیل شد که همه از اساتید حوزه هستند.

حجت‌الاسلام فرزانه شورای عالی را شورایی فعال و با نشاط ذکر کرد که اعضای آن با احساس مسئولیت در جلسات شرکت می‌کنند. تا کنون این حوزه موفق شده است نظام اخلاقی، نظام پژوهشی، نظام تبلیغ و سند راهبردی اجتماعی سیاسی را تهیه کند.

بنابر گزارش پایگاه شورای عالی حوزه علمیه خراسان، در این دیدار مسئول دبیرخانه شورای عالی و نیز کارشناس آینده پژوهی دبیرخانه شورای عالی گزارشی از اقدامات این دبیرخانه ارائه نمودند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Real Time Web Analytics