قالب وردپرس افزونه وردپرس
خانه / آخرین اخبار / گرفتن پول از مردم و دادن بخشی از آن تحت عنوان جایزه، قمار و حرام است/ کشور اسلامی جای اینگونه برنامه‌ها نیست
گرفتن پول از مردم و دادن بخشی از آن تحت عنوان جایزه، قمار و حرام است/ کشور اسلامی جای اینگونه برنامه‌ها نیست

آیت‌الله مکارم شیرازی در درس خارج فقه مجدداً تاکید کرد:

گرفتن پول از مردم و دادن بخشی از آن تحت عنوان جایزه، قمار و حرام است/ کشور اسلامی جای اینگونه برنامه‌ها نیست

اگر این جوایز از طرف خود برگزار کنندگان مسابقات پرداخت می‌شود خب مانعی ندارد اما اگر این جوایز از سوی مردم جمع آوری می‌شود و سپس بخشی از آن به مردم و شرکت کنندگان پرداخت شود این مصداق بخت آزمایی و قمار است و همه آقایان هم همین نظر را دارند و تنها من نیستم.

به گزارش شبکه اجتهاد، آیت‌الله مکارم شیرازی امروز در درس خارج فقه خود در مسجد اعظم قم در واکنش مجدد به برگزاری برخی مسابقات تلویزیونی و پرداخت جایزه به شرکت کنندگان از سوی برگزار کنندگان این نوع مسابقات گفت: اگر دستگاهی بگوید هرکس جواب این سوالات را داد ما به او جایزه می‌دهیم، آیا این کار درست است یا خیر،جواب این است که اگر این جوایز از طرف خود برگزار کنندگان پرداخت می‌شود خب مانعی ندارد، اما اگر این جوایز از سوی مردم جمع آوری می‌شود و سپس بخشی از آن به مردم و شرکت کنندگان پرداخت شود این مصداق بخت آزمایی و قمار است و همه آقایان هم همین نظر را دارند و تنها من نیستم.

ایشان افزود: نکته بعدی اینکه باید سوالات این گونه مسابقات نیز معقول و منطقی باشد و دیده شده که حتی سوالات مذهبی هم آنچنان که باید مفید و منطقی نیست.

این مرجع تقلید خاطرنشان ساخت: برخی مطلعین به بنده اطلاع دادند که بخش زیادی از پول‌هایی که جمع آوری می‌شود به جیب برگزار کنندگان مسابقه می‌رود و تنها بخش اندکی تحت عنوان  جایزه به شرکت کنندگان پرداخت می‌شود و این همانطور که گفتیم بخت آزمایی و قمار است.

آیت‌الله مکارم شیرازی گفت: بدتر از همه اینها، پولی است که تنظیم کنندگان اینگونه برنامه‌ها می‌گیرند و حال آنکه در کشور اسلامی نباید این گونه مسائل باشد و باید همه چیز شفاف و معین باشد و گفته نشود که فلان دستگاه به این پول نیاز دارد، آیا برطرف کردن نیاز با پول حرام درست است؟ مال حرام برکتی ندارد و خیری در آن نیست، بلکه باید تلاش کرد و از راه مشروع و معقول کسب مال کرد. حوزه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Real Time Web Analytics