قالب وردپرس افزونه وردپرس
خانه / آخرین اخبار / گزارشی از نخستین سفر علمای الازهر به ایران در پنجاه سال پیش
گزارشی از نخستین سفر علمای الازهر به ایران در پنجاه سال پیش

چند رسانه‌ای؛

گزارشی از نخستین سفر علمای الازهر به ایران در پنجاه سال پیش

عضو هیئت علمی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران با اشاره به سفر هیتی از علمای مصر و الازهر به ایران در پنجاه سال پیش گفت: این سفر نخستین سفر علمای الازهر به ایران بود و در تاریخ روابط ایران و مصر ماندگار شد.

به گزارش شبکه اجتهاد، غلامرضا امیرخانی، عضو هیئت علمی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران در گفت‎گو با ایکنا جزئیات سفر تاریخی هیئت الازهر به ایران در پنجاه سال پیش را روایت کرد که در ادامه می‌خوانید؛

آیت‌الله محمدتقی قمی از علمای ایرانی که خود از خاندان اهل علم بود در دوره جوانی و دهه ۱۳۲۰ شمسی به مصر رفته و در آنجا اقامت می‌کند، وی در این کشور به دنبال برنامه و ایده‌ای برای همبستگی بین مذاهب اسلامی به ویژه شیعیان و اهل تسنن بود و پس از سال‌ها اقامت در آنجا و ارتباط گسترده با علمای مصر و الازهر مجموعه‌ای به نام دارالتقریب مذاهب اسلامی را با حضور نمایندگان چهار مذهب اهل سنت و شیعیان از جمله شیعیان زیدی از کشورهای مختلف راه‌اندازی کرد. فعالیت‌های خوبی در این مرکز انجام و نشریه‎ای به نام «رساله الاسلام» از سوی دارالتقریب منتشر شد.

این فعالیت‌ها از جانب بزرگان مصر و رئیس وقت الازهر علامه شیخ محمود شلتوت و آیت‌الله بروجردی، مرجع فقید تشیع مورد حمایت قرار گرفت و این ارتباطات سبب شد برای نخستین‌بار در تاریخ ایران هیئتی از دانشگاه الازهر در تیرماه ۱۳۵۰ شمسی به ایران سفر کنند، این هیئت در تهران، مشهد، قم و اصفهان به دیدار علمای بزرگ رفته و از اماکن تاریخی بازدید کردند که عکس‌های آن اخیراً در اختیار بنده قرار گرفته است.

۲۲ تیرماه ۱۳۵۰ در تهران در منزل مرحوم علامه قمی جلسه‌ای تشکیل شده و در آنجا علمای مصری، علامه قمی، شیخ محمد فحام، رئیس وقت دانشگاه الازهر و چند تن از اساتید الازهر سخنرانی می‌کنند و در پایان واعظ و خطیب ایرانی حجت‌الاسلام شیخ محمدتقی فلسفی سخنانی را بیان می‌کند. پرسش و پاسخ‌هایی هم در راستای وحدت و لزوم اتحاد مسلمانان در این جلسه مطرح می‌شود.

نکته جالب توجه این است که این هیئت همراه خود یکی از اساتید نام‌آور و بزرگ حوزه قرائت و تجوید مرحوم شیخ محمود خلیل الحصری را با خود همراه آورده بودند و این قاری مصری در این جلسه آیاتی از سوره شوری را تلاوت کرد.

در جلسه سخنرانی، حجت‌الاسلام والمسلمین عبدالکریم بی‌آزار شیرازی که در حال حاضر استاد دانشگاه مذاهب اسلامی هستند، حضور داشته و سخنرانی‌ها و مباحث جلسه را با ضبط شخصی خود ضبط می‌کند و اکنون این فایل ضبط شده پس از پنجاه سال در اختیار ما قرار گرفته و بخش ابتدایی آن مربوط به تلاوت مرحوم شیخ محمود خلیل حصری است.

این هیئت در اصفهان به دیدار مرحوم آیت‌الله سیدهادی میلانی و «رحیم ارباب» از منادیان و معتقدان تقریب و وحدت شیعه و سنی رفته و در نهایت این سفر پایان می‌پذیرد؛ سفری که در حوزه تقریب و همبستگی اسلامی بسیار مهم بود.

عکس‌های این سفر و فایل سخنرانی علمای ایران و الازهر در اختیار سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران قرار گرفته و قرار است به عنوان اثری ارزشمند در این مرکز نگهداری شود و مورد استفاده علاقه‌مندان قرار گیرد.

در ادامه عکس‌هایی دیده نشده از این سفر تاریخی را مشاهده می‌کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Real Time Web Analytics