قالب وردپرس افزونه وردپرس
خانه / آخرین اخبار / یادداشت درس‌آموز آیت‌الله استادی
یادداشت درس‌آموز آیت‌الله استادی

یادداشت درس‌آموز آیت‌الله استادی

شبکه اجتهاد: چندی قبل یادداشتی از حجت‌الاسلام والمسلمین خسروپناه منتشر شد که او مطلبی از فرزند آیت‌الله رضا استادی را نقد کرده بود. (اینجا بخوانید) فرزند آیت‌الله استادی در مطلب خود از فربه شدن فقه و مهارت اندک حوزویان در رشته‌های دیگر سخن گفته بود که آقای خسروپناه هم در بخشی از پاسخ به او گفته بود: “فکر می‌کنم مستشکل در اثر ارتباط با فقهای سنتی از یک جهت و علاقه به روشنفکران سکولار از ناحیه دیگر و مرتبط نبودن با فقیهان نوین از حیث دیگری، دچار این شبهات شده است که ان شاء الله با مطالعه و تحصیل و تحقیق و بررسی بیشتر شبهاتش حل خواهد شد.”

آیت‌الله استادی در این نوشته ضمن تشکر از استاد خسرپناه نکاتی را بیان کرده‌اند که خواندنی است. متن یادداشت به این شرح است:

بسمه تعالی

در هفته نامه افق حوزه مورخ ۹۹/۷/۲۱ صفحه هشت یادداشتی از حجت الاسلام والمسلمین خسروپناه خواندم لازم دیدم ضمن تشکر از ایشان توضیحی بدهم.

چند سال است که یکی از فرزندانم (روحانی و طلبه نیست و ۴۵ سال دارد و دانشگاهی به شمار می‌‌آید) به کارهای علمی و نوشتن مقاله و کتاب اشتغال دارد و در بخشی از کارها هم موفقیت‌هایی داشته است، در طول این چند سال دو یا سه مورد پیش آمد که حقیر پس از انتشار آن متوجه شدم که نوشته او مورد تاییدم نیست، ضمناً چند نفری هم از اساتید و دوستان با مراجعه به بنده ناراحتی خود را از این دو سه مورد ابراز کردند و حقیر طبق وظیفه به ایشان تذکر دادم و از او خواستم اگر این موارد در سایتی ثبت شده حذف کند، ایشان هم به خواسته پدر عملکرد یکی از این موارد همان یادداشتی است که چند ماه قبل نوشته و حضرت آقای خسروپناه جواب مزبور را مرقوم داشته‌اند و در هفته نامه افق حوزه چاپ شده است و به نظر می‌‌رسد که راه صحیح همین است نه تندی کردن که گاهی نتایج بدی در پی خواهد داشت.

البته لغزش برای همه پیش می‌‌آید که گاهی خود انسان خیال می‌‌کند خدمت است نه لغزش؛ خداوند بنده و فرزندان و بستگانم را از لغزش‌ها حفظ فرماید.

بد نیز حاشیه هم داشته باشیم، حقیر زمانی که عضو شورای نگهبان بودم در یکی دو جلسه با شخصی که در آن دوران در مورد انتخابات مسئولیت داشت، آشنا شدم و در همان یکی دو جلسه میان ما گفتگوهایی شد که آن طور که به خاطر دارم، گفتم وای اگر از پس امروز بود فردایی و در سال‌های بعد هم روشن شد که وی از اصلاح‌طلبانی است که برخی از اصلاح طلبان هم او را قبول ندارند زیرا به جای اصلاح گاهی افساد می‌‌کند.

از قراری که اطلاع پیدا کردم ایشان آن نوشته پسرم را با این پسوند (فرزنده آقای استادی عضو شورای نگهبان بود) منتشر کرده است. به او و امثال او عرض می‌کنم به سود شما است که لااقل به اخلاق انسانی پایبند باشید و با سوء استفاده از هر پیشامدی به وزر و گناه خود نیفزایید از خدای منان خواستارم که این کمترین و آن شخص را از فساد و افساد دور بدارد.

گفتنی است، این یادداشت به سرعت جزو پربازدیدهای رسانه‌های حوزه شد و در شبکه‌های اجتماعی نیز انعکاس یافت اما حالا و پس از چند ساعت از مرقومه آیت‌الله استادی، استاد خسروپناه یادداشتی ارسال کرده است که عینا تقدیم می‌شود:

بسم الله الرحمن الرحیم

حضرت آیت‌الله استادی مازال مکرما

سلام علیکم

ابراز تشکر و محبت معظم له که نوعی شاگرد پروری برای این کمترین است، باعث هدایت و دلگرمی شد.

روحیه پاسخ به پرسشها و شبهات دینی را از نوجوانی و جوانی از طریق ارتباط با موسسه در راه حق آموختم؛ موسسه‌ای که نسل جوان قبل از انقلاب و بعد از انقلاب را رشد معرفتی می‌داد؛ موسسه‌ای که با دستان مبارک جنابعالی و استادان فرهیخته دیگر تاسیس گردید.

بنده هم با توجه به درس آموزی از مدرسه حکیمانه جنابعالی بدون ذکر نام مستشکل به اصل اشکال پرداختم و پاسخی نگاشتم.

درخواست این مسکین با توجه به دقت‌ها و نکته سنجی‌ها و ابداعات تاریخی و معرفتی و حدیثی و فقهی جنابعالی این است که هر لغزش و خطایی در نگاشته‌ها و گفته‌های بنده یافتید؛ ارشاد نمایید و هدایت کنید که با جان دل پذیرایم.

والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته

ارادتمند همیشگی شما

عبدالحسین خسروپناه

۲۷ مهر ۱۳۹۹

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Real Time Web Analytics