قالب وردپرس افزونه وردپرس
خانه / آخرین اخبار / پنج مکتوب استاد به شاگرد: خشنودی آیت‌الله العظمی خویی از اشتغالات علمی آیت‌الله روحانی
پنج مکتوب استاد به شاگرد: خشنودی آیت‌الله العظمی خویی از اشتغالات علمی آیت‌الله روحانی
Image processed by CodeCarvings Piczard ### FREE Community Edition ### on 2014-07-09 05:52:57Z | http://piczard.com | http://codecarvings.com

پنج مکتوب استاد به شاگرد: خشنودی آیت‌الله العظمی خویی از اشتغالات علمی آیت‌الله روحانی

شبکه اجتهاد: مرحوم آیت‌الله العظمی سیدالبوالقاسم خویی در مکتوبات مختلفی خشنودی خود را از اشتغالات علمی مرحوم آیت‌الله سید محمدصادق روحانی ابراز داشته‌اند. پنج مکتوب استاد به شاگرد را می‌بینید.

خشنودی مرحوم آیت‌الله خویی از اشتغالات علمی آیت‌الله روحانی

بسم الله الرحمن الرحیم. به عرض عالی می‌‎رساند: ان شاء الله تعالی وجود مبارک قرین صحت و سعادت و عزت و عافیت بوده باشد. محترم مرقومه مبارکه مورخۀ ۱۳ جاری حاکیه از سلامتی مزاج شریف و از عواطف آن جناب واصل، بسی مسرور و متشکر، بحمدلله بلایی رسیده بود از برکت ادعیه صالحه آقایان و توجهات خاصه حضرت ولی عصر – عجل الله تعالی فرجه – رفع شد. فشکراً له مادامت السماوات و الارض.

از اشتغالات جنابعالی بسی مسرور و خوشنود می‌‎باشم. امید است به فضل الهی پیوسته موفق به خدمت شرع مقدس باشید. حقیقهً دلم به این خوش است که اگر اجل رسید، بی ‎نتیجه نمرده‌‌ام و بحمدلله امثال جنابعالی را در حوزه علمیه به یادگار گذاشته ‎ام. …..

والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته

ابوالقاسم الموسوی الخویی

۲۵ صفر ۱۳۷۱

خشنودی مرحوم آیت‌الله خویی از چاپ «فقه الصادق»

بسم الله الرحمن الرحیم. به عرض می‌رساند: ان شاء الله تعالی مزاج مبارک در کمال استقامت و عین عافیت بوده و ملالی نخواهید داشت. امید است پیوسته در اعزاز دین مبین واحیاء و نشر فقه صادق آل محمد ـ صلوات الله و سلامه علیه و علیهم ـ موفق و به تأییدات غیبی مؤید و از بلیات محفوظ باشید. این جانب بحمدالله سلامت و تازه‌ای ندارم. یک نسخه از جلد اول (فقه الصادق) ارسالی جنابعالی به وسیله جناب مستطاب حجه الاسلام آقای حاج میرزا احمد انصاری ـ دامت تأییداته ـ واصل و بی ‎نهایت موجب خوشوقتی و تشکر گردید. به خصوص از این که در این فرصت چنین اثر گران ‎بهایی از حضرتعالی صادر شده است و به مقداری از آن را مطالعه کردم. امیدوارم در طبع بقیهٔ اجزا موفق شوید. بدیهی است که نسخه ما را خواهید فرستاد. در خاتمه مزید عمر و عزت و موفقیت حضرتعالی را از خداوند متعال طالب و از دعا فراموشتان ننموده، مستدعی دعا هستم.

والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته

ابوالقاسم الموسوی الخویی

۲۴ ذی القعده ۱۳۸۹

مرحوم آیت‌الله خوئی خطاب به آیت‌الله روحانی: شما نور چشم من هستید

بسم الله الرحمن الرحیم. به عرض می‌‎رساند: بعد از تقدیم مراتب مرسومه و استعلام از صحت مزاج شریف خاطر شریف را مستحضر می‌‎دارد که یک هفته قبل عریضه‌ای به خدمت عالی ارسال، الیوم هم رقیمه محترمه غیر مورّخه زیارت، ضرور ایجاب کرد که جواب او را فوری بنویسم. ان شاء الله تعالی از حقیر نسبت به جنابعالی بی ‎ارادتی نخواهد شد. اگر در جواب رقیمه تأخیر می‌‎شود از بی ‎اخلاصی و العیاذ بالله از بی ‎اعتنایی نیست. غالباً احقر نمی‌‎رسم و جواب مکاتیب تعطیل می‌‎شود. چندی قبل ملاحظه کردم که جواب ‎های لازمه تأخیر شده، قسم خوردم تا ده شب هر شبی یک مکتوب بنویسم. یکی از آنها مکتوبی بود که به خدمت عالی ارسال داشتم. جنابعالی نور چشم احقرید. عزت شما عزّت من است. بعد از مردن، حیات من به حیات شماها است. نتیجه عمر و زحمات احقر جنابعالی و امثال آن جناب است. چگونه متصوّر است که احقر کم اعتنایی به شماها بنمایم. احقر که از دنیا خیری ندیده‌‌ام به جز تربیت چند نفر که به منزله اولاد و ثمره قلب احقرند. ……..

ابوالقاسم موسوی الخوئی

۶ ربیع الثانی ۱۳۷۰

تجلیل مرحوم آیت‌الله خویی از آیت‌الله روحانی و بیان اینکه عزّ شما عزّ من است

بسم الله الرحمن الرحیم. به عرض می‌رساند: ان شاء الله تعالی وجود مبارک قرین صحت و اعتدال و عزت و سعادت بوده باشد. محترم رقیمه کریمه مورخه ۱۴ شهر ماضی واصل، از سلامتی مزاج شریف و بنای شروع به بحث خارج بسی مسرور، ان شاء الله تعالی پیوسته موفق و مؤید بوده باشید. از تأخیر عریضه احقر با ضمیمه اعتقاد بر این که احقر مکاتیب زیاد نوشته ‎ام…

اما این که جنابعالی و امثال شما مایه افتخار احقر، بلکه ان ‎شاء ‎الله تعالی ذخیره آخرت من و نتیجه عمر احقر می‌باشید. اگر عمر بیش از این باقی نباشد، دلم به این خوش است که به زندگی شماها زنده هستم و زحمات و بی‌خوابی‌های شب‌های من هدر نرفت. کسانی هستند که به نشریات نتایج عمر من از علم و دین ترویج نمایند و بالجمله غیر از امثال جنابعالی در دنیا به چه دلخوش بوده و هستم. عزّ شما عزّ من است. مرقوم داشته بودید که آقایانی که به احقر اعتراض علمی یا غیره داشته باشند، به آن جناب متوجه می‌سازند، البته حق دارند. زیرا که درست احراز کرده ‎اند که جنابعالی به منزله خود احقر می‌باشید. اگرچه بحمدلله تعالی هرجا که باشد، مورد استفاده خواهید شد، ولی البته بودن در نجف بر جهات ثبوتی آن جناب خواهد افزود. در صورت امکان به نجف مشرف شوید، گمان می‌کنم بهتر باشد. علاوه بر این که ما هم به خدمتتان خواهیم رسید. از ماه گذشته ایام تعطیل ما بالمعنی الاعم به مباحثۀ تفسیری و نوشتن آن شروع کرده ‎ام. گمان می‌کنم فایده آن به عالم دیانت عامه و به عالم تشیع خاصه بیشتر از خدمات دیگر بوده باشد. مخصوصاً التماس دارم، دعا فرمایید که موفق به اتمام آن بوده باشم در حقیقت به فضل الهی دایره المعارف علوم اسلامیه خواهد شد…

ابوالقاسم الموسوی الخویی

۱۸ جمادی الثاتی ۱۳۸۹ هجری قمری

تایید استعداد علمی آیت‌الله روحانی در اوان جوانی

بسم الله الرحمن الرحیم. الحمد لله على آلائه والصلوه والسلام على سید رسله وانبیائه وعلى آله واوصیائه وبعد فلا یخفى على الناظر فی هذا التقریر الرشیق والتحریر الرقیق الذى جاء به یراع الفاضل النیل والسید الجلیل صاحب القریحه الوقاده والفکره النقاده السید محمد صادق القمى الروحانى ایده الله بروح منه انى قد لاحظت منه مواقع عدیده وجملا مفیده فالفیتها تقریرات سدیده تعرب عن الحقایق التى تلقیها من محاضراتى التى کنت القیها وتکشف عن الشوارق التى اقتبسها من المباحث التى کنت املیها بما جعله عندى على صغر سنه کبیرا فی فنه فذا فی دقه نظره وقوه ذهنه واستقامه سیره وسرعه وصوله فیما حرره وقرره من مباحث العلمین العظیمین الکبیرین علم الفقه واصوله فنسئل الله تعالى ان یجعله علما من اعلام الدین وقره لعیون المؤمنین وان یقر عینه بما یحب کما اقر عینى به ولله الحمد اولا وآخرا کتبه بیمناه الداثره.

الفقیر الى رحمه ربه الغنى ابو القاسم الموسوى الخوئى .

الاحقر ابو القاسم الموسوى الخوئى

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Real Time Web Analytics