قالب وردپرس افزونه وردپرس
خانه / آخرین اخبار / آغاز بکار پنجمین دوره مجلس خبرگان رهبری با ریاست آیت‌الله جنتی

آغاز بکار پنجمین دوره مجلس خبرگان رهبری با ریاست آیت‌الله جنتی

افتتاحیه نخستین اجلاسیه پنجمین دوره مجلس خبرگان رهبری صبح امروز با قرائت پیام رهبر معظم انقلاب آغاز شد و نیز آیت‌الله احمد جنتی با رای قاطع نمایندگان ملت و با ۵۱ رای به عنوان رییس مجلس خبرگان رهبری برگزیده شد.

به گزارش شبکه اجتهاد، پنجمین دوره مجلس خبرگان رهبری از ساعت ۹ صبح امروز در محل ساختمان سابق مجلس شورای اسلامی، با حضور جمع کثیری از مقامات کشوری، لشکری و نیز مهمانان و شخصیت‌های داخلی و خارجی با پیام حضرت آیت‌الله خامنه‌ای آغاز به کار کرد. متن پیام رهبر معظم انقلاب اسلامی بدین شرح ذیل است:

بسم الله الرّحمن الرّحیم

آغاز به کار پنجمین دوره‌ی مجلس خبرگان در ایّام ولادت حضرت ولیّ الله الاعظم ارواحنا فداه تقارن مبارکی است که باید به فال نیک گرفت و اطمینان به تسدید و تأیید الهی و رعایت و رضایتِ وَلَوی را در دلِ مؤمنِ به صدق وعده‌های الهی، افزون و پایدار ساخت. همچنین همزمانی با سوم خرداد را که نماد پیروزی مقاومت و افراشتن پرچم فتح و نصرت الهی است، باید قدر دانست و از آن پدیده‌ی شگفت‌آور، درس آموخت.

خداوند عزیز و حکیم را با همه‌ی دل سپاس می‌گزارم که به ملت مؤمن و شجاع و باوفا توفیق تشکیل این مجلس را ارزانی فرمود و نظام جمهوری اسلامی را بار دیگر به بیعتی عمومی سرافراز ساخت.

به شما برگزیدگان نیز به خاطر دستیابی به اعتماد و انتخاب ملت تبریک میگویم و توفیق در تقدیم خدمت شایسته به کشور و مردم را برای شما از خداوند علیم و بصیر مسألت می‌کنم.

اهمیت این مجلس عظیم‌الشأن، ناشی از عظمت مسئولیتی است که بر دوش منتخب آن نهاده شده است. این مسئولیت در یک جمله:

حراست دقیق و همه‌جانبه از هویت اسلامی و انقلابی نظام حاکم بر کشور و هدایت دستگاه‌های درهم‌تنیده‌ی این نظام به سمت هدف‌های والا و عالیقدر آن است. ادای این مسئولیت سنگین نیازمند صلاحیت‌هائی است که در قانون اساسی به آن اشاره شده است.

تشخیص وجود و بقای این صلاحیت‌ها برعهده‌ی این مجلس معظم است و این به‌نوبه‌ی خود مسئولیت‌های بزرگی را متوجه آن می‌سازد: آشنائی با جایگاه جمهوری اسلامی در دنیای کنونی؛ توجه به پدیده‌ی جذاب مردم‌سالاری دینی در میان انبوه شیوه‌های گوناگون حکومت که در آن‌ها یا معنویت و دین، یا مردم، و یا هر دو قربانی شده‌اند؛ توجه به نقش بی‌مانند ایمان و باورهای برآمده از معارف اسلامی در نوع گزینش‌های مردمی؛ توجه به تأثیر تقوای فردی و سیاسی شخص رهبر در حفظ اعتماد مردم و سلامت و صلابت و استواری نظام … این‌ها بخشی از مسئولیت‌های این مجلس معظم را که متشکل از فقهای مردمی و اثرگذار است، یادآور می‌شود و ادای آن را مطالبه می‌کند. هریک از سرفصل‌های مذکور متضمن وظائفی است که حسن انجام آن، کشور و نظام را به صلاح و سداد رهنمون می‌گردد و رهبر را در ادای آن مسئولیت بزرگ و بی‌همتا مدد می‌رساند.

توفیق شما حضرات محترم و خود را در پیمودن این مسیر مبارک که راه امام راحل بزرگوار و هدف بزرگ و حیاتی ایشان بود، از خداوند منان مسألت می‌کنم./ سیّدعلی خامنه‌ای – ۱/خرداد/۱۳۹۵

جزئیات مراسم افتتاحیه و انتخاب رئیس و هیآت رئیسه

بنابراین گزارش، هیئت رئیسه سنی پنجمین دوره مجلس خبرگان رهبری بر اساس ماده ۱۴ آیین نامه داخلی قانون انتخابات مجلس خبرگان تشکیل شد و آیت‌الله سید ابوالفضل میرمحمدی به عنوان رئیس و آیت‌الله ابراهیم حاج امینی به عنوان نائب رئیس در جایگاه ویژه حاضر شدند. همچنین حجج‌الاسلام احمد پروانی و سیدصدرالسادات حسینی که جوانترین اعضای خبرگان پنجم هستند به عنوان منشی در جایگاه هیئت رئیسه حاضر شدند.

در ادامه آیت‌الله احمد جنتی گزارشی از روند برگزاری انتخابات ارائه نمود و پس از آن منتخبین خبرگان رهبری پنجم سوگند یاد کردند تا به ایفای وظایف خود متعهد باشند.

سپس جلسه پنجمین دوره مجلس خبرگان رهبری برای تعیین رییس و هیات رییسه دائم غیرعلنی شد و آیت‌الله جنتی با رای قاطع نمایندگان ملت و با ۵۱ رای به عنوان رییس مجلس خبرگان رهبری برگزیده شد؛ همچنین آیت‌الله ابراهیم امینی ۲۱ رای و آیت‌‌الله هاشمی شاهرودی ۱۲ رای کسب کردند.

آیت‌الله موحدی کرمانی به عنوان نائب رئیس اول و آیت‌الله هاشمی شاهرودی به عنوان نائب رئیس دوم، آیات سیداحمد خاتمی و قربانعلی دری نجف‌آبادی به عنوان منشیان هیئت رئیسه برای مدت دو سال انتخاب شدند.

گفتنی است، پیش از آیت‌الله احمد جنتی، آیت‌الله علی مشکینی، آیت‌الله اکبر هاشمی رفسنجانی، آیت‌الله محمدرضا مهدوی کنی و آیت‌الله محمد یزدی ریاست مجلس خبرگان رهبری را برعهده داشتند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Real Time Web Analytics