قالب وردپرس افزونه وردپرس
خانه / آخرین اخبار / آیت‌الله مکارم: موضوع‌شناسی مسائل جدید فقهی باید با دقت انجام شود
آیت‌الله مکارم: موضوع‌شناسی مسائل جدید فقهی باید با دقت انجام شود

در دیدار مدیر حوزه‌های علمیه و مدیر دفتر فقه معاصر تصریح شد؛

آیت‌الله مکارم: موضوع‌شناسی مسائل جدید فقهی باید با دقت انجام شود

آیت‌الله مکارم شیرازی با بیان اینکه موضوع‌شناسی مسائل جدید باید با دقت انجام شود که در زمان ما کار آسانی نیست؛ به ذکر نمونه‌هایی از این مسائل پرداخت و گفت: موضوع پول و سرچشمه پیدایش و تولید آن امروزه و با توجه به پیچیده شدن این مسائل در نظام جدید اقتصاد دنیا باید با دقت مورد بررسی واقع گردند. همچنین موضوع رمزارزها که آیا پول هستند یا کالا یا بحث شرکت‌ها در انواع مختلف آن‌ها و نوع سرمایه‌گذاری روی آن‌ها باید موضوع‌شناسی دقیق شود.

به گزارش شبکه اجتهاد، آیت‌الله ناصر مکارم شیرازی در دیدار استاد علیرضا اعرافی مدیر حوزه‌های علمیه و مدیر دفتر فقه معاصر که در بیت این مرجع تقلید برگزار شد، با بیان اینکه اقبال فراوان به فقه و اصول در حوزه‌های علمیه سر منشا صحیحی دار و به‌آن جهت است که این علوم پایه احکام شرعی می‌باشند؛ گفت: «کارهای مهمی در حوزه شروع شده است. به‌خصوص کارهایی که در زمینه فقه و اصول انجام شده، که اهمیت دارند و گام در جای مهمی گذاشته‌اید».

معظم له در ادامه با تاکید بر اولویت دادن به مسائل اهم جامعه و نظام، افزود: «موضوع‌شناسی مسائل جدید باید با دقت انجام شود که در زمان ما کار آسانی نیست. ایشان به ذکر نمونه‌هایی از این مسائل پرداخت و فرمود: موضوع پول و سرچشمه پیدایش و تولید آن امروزه و با توجه به پیچیده شدن این مسائل در نظام جدید اقتصاد دنیا باید با دقت مورد بررسی واقع گردند. همچنین موضوع رمزارزها که آیا پول هستند یا کالا یا بحث شرکت‌ها در انواع مختلف آن‌ها و نوع سرمایه‌گذاری روی آن‌ها باید موضوع‌شناسی دقیق شود. همچنین پایه‌های اصولی احکام این موضوعات نیز باید روشن شود. مساله دین و قرض و کراهت قرض گرفتن که در کلام مرحوم امام (ره) نیز آمده است یکی از این مسائل است که مردم به این موضوعات مبتلا هستند و ما نمی‌توانیم نسبت به این مسائل بی‌تفاوت یا کم‌تفاوت باشیم و باید این‌ها را به طور جدی دنبال کنیم».

آیت‌الله مکارم پس از گزارش مدیر دفتر فقه معاصر گفت: «ما خوشحال هستیم که تا اینجا آمده‌اید و ادامه این مسیر را هم خوشحال خواهیم بود».

معظم له در پایان به تاکید نمود: علاوه بر آثار تفصیلی تحقیقات ارائه شده، چکیده و نتایج کار علمی اساتید در موضوع رمزارزها و تمامی آثار تولیدی نیز ارسال شود تا در وقت محدود این نتایج مطالعه گردد.

دفتر فقه معاصر یک موج علمی ادامه‌دار را در حوزه ایجاد کرده است

در ابتدای این دیدار، مدیر حوزه‌های علمیه با تقدیر از حمایت‌های بی‌دریغ حضرت آیت‌الله مکارم از مدیریت حوزه و برنامه‌های در دست اقدام، ضمن تقدیم آثار علمی منتشر شده توسط دفتر فقه معاصر به معرفی اقدامات این دفتر پرداخت.

وی افزود: «من هیچ کار مهمی را آغاز نمی‌کنم مگر آن‌که برنامه پنج ساله آن دقیق معلوم باشد. دفتر فقه معاصر هم جز مجموعه‌هایی است که با برنامه پنج‌ساله مشخص فعالیت‌های خود را ادامه می‌دهد. یکی از آن اقدامات دروس خارج فقه معاصر می‌باشد. تاکید ما بر این است که این کار در قلب حوزه باشد و بر منهج اصیل حوزوی و به‌دور از هر نوع روشنفکری و مبتنی بر دروس آزاد حوزوی حرکت کند. در موضوع‌شناسی هم تاکید این مجموعه بر این است که با استفاده از اساتید حوزوی و دانشگاهی آخرین نظریات در موضوعات مربوطه را شناسایی و با کمک اساتید و شاگردان ایشان به تحلیل فقهی آن می‌پردازند که حاصل آن امسال ۹ جلد کتب اجتهادی فقه معاصر است و در سال آینده نیز به همین تعداد کتب جدید منتشر خواهد شد».

مدیر حوزه‌های علمیه در ادامه با اشاره به کتاب الفائق و شرح آنکه بر اساس یک کار گروهی و با همکاری اساتید شناخته شده دروس خارج تالیف گشته است؛ تاکید کرد: «این کتاب به عنوان مکمل کفایه یک موج علمی در حوزه ایجاد کرد و کتب دیگری هم در آینده نزدیک به عنوان مکمل مکاسب در موضوعاتی هم‌چون شخص حقوقی به نظام آموزشی حوزه افزوده خواهد شد».

وی، یکی از کارهای دیگر دفتر فقه معاصر در سال‌های آینده را شناسایی و چاپ کتبی دانست که در یکصدسال اخیر در نجف و قم در موضوعات معاصر به تالیف درآمده است.

اعرافی در ادامه به تشریح فعالیت دبیرخانه حمایت از پژوهش‌های مورد نیاز جامعه و نظام که در معاونت پژوهش حوزه شکل گرفته پرداخت و با بیان این نکته که با نهادهای مختلف حاکمیتی تماس گرفتیم و مسائل و نیازهای اصلی ایشان را جمع‌آوری نموده و بیش از ۲۰ کمیته علمی با اشراف حجت الاسلام والمسلمین مقیمی حاجی معاون پژوهش تشکیل دادیم، اضافه کرد: امروز هر طلبه عادی و هر استاد یا مرکز علمی حوزوی که پژوهشی راهبردی و کاربردی مطابق محورهای اعلام شده برای حل مسائل نظام و جامعه اسلامی داشته باشد از مرحله تحقیق تا چاپ اثر مورد حمایت قرار خواهد گرفت و در چند ماهی که از آغاز این طرح می‌گذرد بیش از ۱۰۰ پروژه آغاز شده که تا سال آینده خروجی‌های آن منتشر خواهد شد.

گزارشی از فعالیت‌های دفتر فقه معاصر حوزه‌های علمیه

در ادامه این دیدار نیز حجت‌الاسلام و‌المسلمین اثناعشری مدیر دفتر فقه معاصر حوزه‌های علمیه با ارائه گزارشی از فعالیت‌های انجام شده توسط آن دفتر به برگزاری دروس تمهیدی فقه معاصر اشاره کرد و بیان داشت: «با اینکه این دروس در نیمسال دوم آغاز شدند ولی ۷۲ استاد و بیش از ۱۰۰۰ طلبه در این دروس شرکت کرده‌اند که پیش بینی می‌شود این عدد در سال آینده به دو برابر افزایش یابد. هم‌اکنون نیز حدود ۴۸۰۰ نفر از طلاب در دروس خارج فقه معاصر و ۲۵۰۰ نفر در دروس الفائق با حضور بیش از ۲۰۰ نفر از اساتید مشغول به تحصیل می‌باشند که نشان می‌دهد حدود ۴۵ درصد از طلاب پایه‌های مربوطه به نحوی به بررسی مسائل معاصر پرداخته‌اند که نشان از اقدامی بزرگ در حوزه‌های علمیه دارد و به لطف خدای متعال ادامه‌دار خواهد بود. زیبایی این کار آن است که معمولاً طلاب و اساتید در سطوح عالی و درس خارج در کنار تدریس و تحصیل در کتب و ابواب سنتی حوزه این دروس جدید را هم پیگیری می‌نمایند و لذا هم سنت‌ها و قواعد رایج اجتهادی را می‌آموزند و هم در مسائل جدید مسیر اجتهاد را خواهند پیمود».

مدیر دفتر فقه معاصر اضافه کرد: بیشترین استقبال در میان کتب تمهیدی فقه معاصر در این دوره از دو کتاب «ربا و بانکداری اسلامی» و «بررسی طرق فرار از ربا» آیت‌الله العظمی مکارم، «حاکمیت در اسلام» مرحوم آیت‌الله خلخالی (ره)، «اقتصادنا» شهید صدر (ره)، «فقه الولایه و الحکومه» آیت‌الله العظمی مظاهری و «فقه رمزارزها» آیت‌الله سید محمد رضا مدرسی بوده است.

بنابر گزارش حوزه؛ مدیر دفتر فقه معاصر در تایید و تاکید بر فرمایش‌های معظم له در گزارشی بیان نمود: برای موضوع‌شناسی تیم‌سازی مفصل حوزوی دانشگاهی از گرایش‌های علمی مختلف انجام شده است و توجه جدی به تحقیقات میان‌رشته‌ای و جنبه‌های مختلف موضوعی هم‌چون پول می‌گردد و نظرات گروه‌های تفنینی نیز مورد توجه واقع گشته و وقت طولانی در موضوع‌شناسی سپری می‌شود که بعضاً بیش از یکسال به‌طول‌ می‌انجامد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Real Time Web Analytics