قالب وردپرس افزونه وردپرس
خانه / آخرین اخبار / آیت‌الله صالحی و نیم قرن تدریس در حوزه مشهد
مجتهدی که عاشق تدریس بود/ حسن طالبیان شریف

آیت‌الله صالحی و نیم قرن تدریس در حوزه مشهد

شبکه اجتهاد: مرحوم آیت‌الله سید میرزا حسن صالحی از مجتهدان با تقوا و مدرسان نامدار حوزه علمیه مشهد بود که بیش از ۵۰ سال در این حوزه به تدریس متون مختلف پرداخت و به سبب تدریس زیاد متون مختلف حوزوی به «صالحی مدرس» معروف شد.

استاد صالحی در سال ۱۳۰۶ شمسی در روستای رخنه از توابع فریمان در نزدیکی مشهد مقدس چشم به جهان گشود. پدرش آیت‌الله سید عیسی صالحی از علمای برجسته فریمان و فارغ التحصیل حوزه علمیه مشهد بود و سال ها نزد فقهای بزرگی همچون حاج آقا حسین قمی شاگردی کرده و به درجه اجتهاد رسیده بود؛ استاد صالحی نزد چنین پدری پرورش یافت.

مرحوم آیت‌الله صالحی در ۱۷ سالگی به مشهد رفت و دروس حوزوی را آغاز کرد و جامع المقدمات را نزد حجج اسلام شیخ محمد موحدی و شیخ محمد خزاعی به اتمام رساند و در سال ۱۳۲۴ شمسی از محضر ادیب نیشابوری درس گرفت و حدود دو سال متون ادبیات را آموخت.

آن مرحوم دروس لمعه و قوانین را نزد آیت‌الله حاج میرزا احمد مدرس یزدی و سطوح عالیه فقه و اصول و نیز مکاسب، رسائل و کفایه را در محضر آیت‌الله حاج شیخ هاشم قزوینی فرا گرفت و بخشی از کفایه را نزد آیت‌الله حاج میرزا حسین فقیه سبزواری تعلیم دید و پس از تکمیل سطوح عالی در درس خارج اساتید مشهد شرکت کرد.

استاد صالحی در سال ۱۳۳۳ شمسی در درس خارج آیت‌الله حاج شیخ هاشم قزوینی حاضر شد و با آمدن آیت‌الله العظمی میلانی به مشهد، در درس ایشان شرکت کرد و از جمله شاگردان فاضل و ممتاز آن استاد معظم شد و به درجه اجتهاد رسید.

مرحوم آیت‌الله صالحی از دروس معقول نیز غفلت نورزید و از همان آغاز تحصیل این دروس را نزد اساتید حوزه علمیه مشهد همچون ادیب نیشابوری، آیت‌الله حاج شیخ محمدرضا خدایی دامغانی و آیت‌الله حاج شیخ مجتبی قزوینی فراگرفت.

از آنجا که از هوش و استعداد فراوانی برخوردار بود، همزمان با تحصیل، تدریس را شروع کرد و سال های بسیار در سطوح عالی حوزه به تدریس فقه و اصول پرداخت و سپس در مقطع خارج به تربیت طلاب اهتمام ورزید.

استاد صالحی بیشتر زمان عمر بابرکت خود را به تحصیل و تدریس صرف کرد و بیش از نیم قرن در امر مقدس تدریس فعالیت داشت و به همین علت در سال ۱۳۸۵ شمسی در قالب همایش بزرگداشتی با عنوان «مدرس صالح» از این استاد برجسته تقدیر شد.

مرحوم آیت‌الله صالحی بامداد روز دوشنبه مورخ ۲۱ فروردین ۱۳۹۶ شمسی به علت کهولت سن و پس از تحمل یک دوره بیماری در مشهد دار فانی را وداع گفت و روز سه شنبه ۲۲ فروردین ۹۶ همزمان با سالروز ولادت امیرمومنان(ع) در جوار مضجع منور امام رضا(ع) به خاک سپرده شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Real Time Web Analytics