قالب وردپرس افزونه وردپرس
خانه / آخرین اخبار / آیت‌الله فقیه ایمانی درگذشت+ زندگی نامه
آیت‌الله فقیه ایمانی درگذشت+ زندگی نامه

آیت‌الله فقیه ایمانی درگذشت+ زندگی نامه

آیت‌الله سیدکمال فقیه ایمانی، یار وفادار امام(ره) و رهبر انقلاب و از علمای برجسته اصفهان و مؤسس خیریه‌های درمانی و فرهنگی اصفهان، در سن ۸۷ سالگی بر اثر ابتلا به ویروس کرونا دارفانی را وداع گفت.

به گزارش شبکه اجتهاد، آیت‌الله سید کمال فقیه ایمانی از شاگردان آیت‌الله بروجردی(ره) و امام خمینی(ره) و یار مقام معطم رهبری، از علمای برجسته اصفهان و مؤسس خیریه‌های درمانی و فرهنگی اصفهان، ساعتی قبل دارفانی را وداع گفت.

این عالم وارسته هفته گذشته در بیمارستان عسگریه اصفهان به دلیل بیماری‌های زمینه‌‌ای ریوی و کلیوی، بستری شد که البته در روند درمان به کرونا نیز مبتلا شدند و دعوت حق را لبیک گفت. آیت‌الله فقیه ایمانی منشاء خدمات عمرانی، اجتماعی، فرهنگی و درمانی زیادی بود که گوشه‌هایی از زندگی‌ این عالم فرازانه را مرور می‌کنیم.

ولادت و خاندان: آیت‌الله فقیه ایمانی به سفارش امام خمینی(ره) پدید آورنده اولین تفسیر قرآن به زبان انگلیسی و روسی با عنوان «نورالقرآن فی تفسیر القرآن»‌‌ می‌باشد.وی سال ۱۳۱۳ خورشیدی (برابر با ۱۳۵۳ قمری)، در خانواده‌‌ای روحانی، در محله امام زاده اسماعیل اصفهان چشم به جهان گشود. پدر ایشان آیت‌الله حاج سید مصطفی فقیه ایمانی و پدر بزرگشان آیت‌الله حاج کاظم از علمای بزرگ اصفهان بودند.

تحصیلات و اساتید: سید کمال پانزده ساله بود که وارد مدرسه جده بزرگ اصفهان شد؛ مدرسه‌‌ای که محل تحصیل و تدریس بسیاری از بزرگان و اعلام بود. جامع المقدمات را نزد آقای شیخ محمدحسن نجف آبادی آموخت و مطوّل را زیر نظر آیت‌الله ادیب خواند.

در همان مدرسه، حجره نشینی را تجربه کرد و در حجره پدر و دایی اش به تحصیل و زندگی طلبگی ادامه داد. در این میان، هم بحث‌هایی نیز برای خود پیدا کرد. آقای حاج احمد امامی و ابراهیم امینی، هم دوره‌‌ای و هم بحث‌های سید کمال بودند.

سید کمال پس از کسب مقدمات در مدرسه جده، راه قم را در پیش گرفت. وی در همان ابتدای ورود به قم، به دارالشفا رفت و تتمه مغنی را نزد حاج شیخ مصطفی که اهل آذربایجان بود، گذراند و پس از آن شرح لمعه را نزد بزرگوارانی چون آقای خلیلی و باقری بهره برد.

او چند سال اول را با برادر بزرگ تر خود در مدرسه دارالشفا هم حجره بود و بعد به مدرسه فیضیه رفت که با بزرگانی مثل احمدی گلپایگانی و شهید باهنر هم حجره شد.

در سال ۱۳۳۳ شمسی، لباس روحانیت را به تن کرد و به دیدار امام خمینی(ره) رفت. امام(ره) او را در آغوش گرفت و این روز فرخنده و این اتفاق مبارک را به وی تبریک گفت، سپس فرمود: «از امروز تاج رسول الله بر سر شماست. مبادا در راه رفتن، خندیدن و حرکات خود کاری کنید که برای اسلام زیان بار باشد!».

اساتید: سید کمال در مدت تحصیل در حوزه، از محضر استادان دیگر نیز بهره برد و به مدرسه‌های گوناگون چون مدرسه حجتیه، فیضیه، دارالشفا و مدرسه خان رفت. همچنین، در محضر استادان بزرگواری چون آیت‌الله نوری همدانی، حاج شیخ عبدالجواد اصفهانی، آیت‌الله مجاهدی تبریزی، آیت‌الله طباطبایی، آیت‌الله سلطانی و آیت‌الله مشکینی شاگردی کرد و مدارج علمی را یکی پس از دیگری پشت سر گذاشت و به مراتب بالا دست یافت.

سید کمال پس از گذراندن سطح، به فراگرفتن درس خارج روآورد و توانست کتاب الزکوه را نزد آیت‌الله داماد و کتاب الصلوه رانزد آیت‌الله العظمی بروجردی به پایان برساند. وی همچنین، از درس خارج آیات عظام امام خمینی و آیت‌الله العظمی گلپایگانی بهره برد.

تدریس و تبلیغ: آیت‌الله فقیه ایمانی به علت فوت پدرش به اصفهان بازگشت و خدمات گسترده تبلیغی و علمی خود را آغاز کرد. او در اصفهان، به تدریس و تربیت طالبان علوم دینی پرداخت و برای شروع تدریس، شرح لمعه را برگزید. پس از آن جلسه درس رسائل را برپا کرد و توانست مشتاقان زیادی را جذب کند.

مبارزات سیاسی:  در روزهای حکومت ستمشاهی، آیت‌الله سید کمال فقیه ایمانی به شدت زیرنظر بود. ایشان وجوه شرعی را با اسم مستعار برای امام خمینی(ره)‌‌ می‌فرستاد. مأموران ساواک که این مطلب را دریافته بودند، ادعا داشتند که در ظاهر نماینده آیت‌الله خویی است، ولی در عمل به سود امام کار‌‌ می‌کند. امام نیز به واسطه آیت‌الله فقیه‌ایمانی برای آیت‌الله خادمی پیام ارسال‌‌ می‌کردند. در یکی از این پیام‌ها، آیت‌الله فقیه ایمانی با منزل آیت‌الله خادمی تماس‌‌ می‌گیرد و‌‌ می‌گوید: «آقا از نجف تلفن کردند که اجازه بدهید نماز و منبر آزاد شود. الان دولت از خدا‌‌ می‌خواهد منبر و نماز تعطیل باشد.»

او دعوت ساواک برای استقبال از شاه را به بهانه کسالت نپذیزفت و مورد غضب آن‌ها واقع شد. همچنین روزی که روزنامه اطلاعات مقاله توهین آمیزی درباره امام(ره) چاپ کرد، آیت‌الله فقیه ایمانی روحانیون اصفهان را فراخواند و آنها را از این رفتار زشت آگاه ساخت و سپس با محکوم کردن روزنامه تأکید کرد که باید حرمت مراجع حفظ شود و مسئولان باید به این امر رسیدگی گنند.

آیت‌الله فقیه ایمانی درباره نحوه دستگیریشان توسط ساواک‌‌ می‌گویند: «شب اول حکومت نظامی اصفهان که ماه رمضان هم بود وارد منزل بنده شدند، منزل حقیر مرکز فعالیت علماء اعلام و انقلابیون واقع شد و به دلیل همکاری با نهضت امام خمینی و رساندن پیام ایشان به مردم پس از مزاحمت زیاد نیروهای طاغوت مرا به مرکز نیروهای ارتش و نظامی بردند. دو روز بازداشت بودم سپس به زندان منتقل شدم تا بالاخره دادستان نظامی برای من حکم صادر کرد و اعلام نمود با توجه به اینکه منزل وی مرکز توطیه علیه شاه و نظام شاهنشاهی بوده و با آیت‌الله خمینی ارتباط دارد برای من تقاضای اعدام نمود». ئاما پس از چندی، با اعلام آزادی زندانیان سیاسی ایشان نیز از زندان آزاد شدند.

فعالیتهای فرهنگی و عمرانی: آیت‌الله فقیه ایمانی منشاء خدمات بزرگ عمرانی، اجتماعی، فرهنگی و درمانی زیادی بود از جمله‌‌ می‌توان به عناوین ذیل اشاره کرد:

تهیه و تدوین «نورالقرآن فی تفسیر القرآن»: آیت‌الله فقیه ایمانی درباره سفارش امام خمینی(ره) جهت تفسیر انگلیسی قرآن‌‌ می‌گوید: «… یک بار رفتم خدمت حضرت امام. فرمودند: «آقای فقیه علمای بزرگوار گذشته شاید غفلت کردند یا توجه خاصی نبوده که تفسیر قرآن به زبان انگلیسی و روسی نداریم. ترجمه داریم اما تفسیر نداریم.

خواهش‌‌ می‌کنم شما همه کارهای آخوندی را بگذار کنار و وارد این مرحله شو که این کار زنده شود.» من هم گفتم: چشم اطاعت‌‌ می‌کنم.» گفتند: «هر کاری هم داری من در خدمتم.» گفتم: نه من فقط دعا‌‌ می‌خواهم دعا کنید که بتوانم. گفتند: «چند نفر هم به میدان آمدند اما عقب زدند. سفت و محکم برو جلو بلکه به حول و قوه خدا این کار انجام گرفت.»، آمدم اصفهان و چند نفر از رفقا را جمع کردم. بنا شد فارسی این کار را خودم انتخاب کنم. از چند تفسیر سنی و شیعه گلچین‌‌ می‌کردم. مواردی که رویش حساسیت بود را‌‌ نمی‌آوردم. اخبار اهل بیت علیهم السلام از فریقین را هم چاشنی آن‌‌ می‌کردم. آن گروه این را از من‌‌ می‌گرفت و ترجمه‌‌ می‌کرد.

در زمان حیات امام(ره) سه جلدش بیرون آمد. باقی اش هم بیست جلد شد. آقا خیلی از این کار خوشحال بودند…؛ تفسیر در بیست جلد به انگلیسی منتشر شد و نسخه روسی هم چون حروف و صفحه اش را ریزتر گرفتند، هجده جلد شد….»

تفسیر «نورالقرآن فی تفسیر القرآن» گلچینی از تفسیرهای گوناگون است که با چشم پوشی از اختلاف‌های لغوی و موارد اختلاف شیعه و سنی، مجموعه‌‌ای روان و قابل اعتماد را به مخاطبان عرضه کرده است. روزانه ۶۰ تا ۷۰ جلد تفسیر برای درخواست کنندگان فرستاده‌‌ می‌شد، حتی برخی از کشورها نیز خود تصمیم به چاپ این کتاب گرفتند. همچنین، این کتاب در اینترنت نیز موجود و در اختیار علاقه مندان است.

ایجاد کتابخانه بزرگ و با حجم زیادی از کتاب‌های ارزنده به نام کتابخانه امیرالمومنین علیه‌السلام و مرکز تحقیقات و پژوهشهای علمی

تاسیس مدرسه علمیه دارالحکمه باقر العلوم علیه‌السلام با ظرفیت بیش از ۱۰۰۰ طلبه و پرداخت هزینه تحصیلی به طلاب علوم دینی

سفرهای تبلیغی به خارج از کشور از جمله هلند، بلژیک، کویت، عراق، لبنان، بوسنی، پاکستان و…

پژوهش، چاپ و نشر کتابهای ارزشمند در این مرکز شیعه و فرستادن آنها به سراسر جهان

تاسیس بیمارستان امام حسین علیه‌السلام و مرکز تخصصی بیماری‌های عفونی

بیمارستان سوانح سوختگی امام موسی کاظم علیه‌السلام

بیمارستان زنان و زایمان حضرت زهرا (سلام الله علیها)

ساخت واحد‌های مسکونی برای طلاب

تاسیس صندوق جهیزیه

صندوق قرض الحسنه

مدرسه حجتیه مشهد

درمانگاه شهدا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Real Time Web Analytics