قالب وردپرس افزونه وردپرس
خانه / آخرین اخبار / ابداً به کسی اجازه اجتهاد شفاهی ندادم و سفارش نکردم کسی رساله عملیه چاپ کند
ابداً به کسی اجازه اجتهاد شفاهی ندادم و سفارش نکردم کسی رساله عملیه چاپ کند

پاسخ آیت‌الله وحید خراسانی به برخی مطالب:

ابداً به کسی اجازه اجتهاد شفاهی ندادم و سفارش نکردم کسی رساله عملیه چاپ کند

در پی انتساب برخی مطالب به آیت‌الله وحید خراسانی، این مرجع تقلید در پاسخ‌هایی شفاف تأکید کرد که به کسی اجازه اجتهاد شفاهی نداده و توصیه نکرده رساله عملیه چاپ کند.

به گزارش شبکه اجتهاد، دفتر آیت‌الله حسین وحید خراسانی به بعضی مطالب منتسب به این مرجع تقلید شیعیان پاسخ داد. متن نامه دفتر حضرت آیت‌الله وحید خراسانی به شرح زیر است:

بسم الله الرحمن الرحیم

در پی سؤالات مکرّر مقلدین و مؤمنین از دفتر حضرت آیت‌الله العظمی وحید خراسانی، ایشان در جلسۀ هفتگی پاسخ به استفتائات شرعی، به این سؤالات اینگونه پاسخ فرمودند:

سوال اول: آیا حضرت عالی به شخص یا اشخاصی از تلامذۀ خود یا غیر آنها، توصیه فرمودید (ولو اشاره) که رسالۀ عملیه چاپ نمایند؟

جواب: باسمه تعالی أبداً حتی إشارهً، اگر کسی هم ادعا کرد نفی کنید ما خودمان در کار خودمان گیر هستیم تا برسد به کار دیگران.

سوال دوم: آیا حضرت عالی، احتیاطات خودتان را به کسی از تلامذه خودتان یا غیر آنها، ارجاع فرموده‌اید؟ وظیفه مقلدین حضرت عالی در احتیاطات چه می‌باشد؟

جواب: باسمه تعالی أبداً ما به کسی ارجاع ندادیم خود مقلدین به فالأعلم رجوع کنند.

سوال سوّم: آیا حضرت عالی در أمور اعتقادی، شخصی از شاگردان خود یا غیر آنها را معین فرموده‌اید که مؤمنین به ایشان رجوع نمایند؟

جواب: باسمه تعالی أبداً ما به کسی إرجاع ندادیم.

سوال چهارم: آیا حضرت عالی به کسی از شاگردان خود یا غیر آنها اجازۀ اجتهاد شفاهاً داده‌اید؟ یا کسی از شاگردان خودتان یا غیر آنها را مجتهد خطاب کرده‌اید؟

جواب: باسمه تعالی أبداً.

سوال پنجم: اگر کسی ادعای اجازۀ اجتهاد کتبی از حضرت عالی داشته باشد در چه صورتی مورد تایید شما می‌باشد؟

جواب: باسمه تعالی اگر خط و امضاء ما باشد و جعلی نباشد معتبر است و إلّا فلا.

سوال ششم: بعضی از اشخاص مطالبی را به حضرت عالی نسبت می‌دهند که مدعی هستند در جلسات خصوصی مطرح فرمودید که این مطالب با آنچه حضرت عالی در بحث و مجالس عمومی بیان نموده‌اید، مطابقت ندارد، مرجع در صحت و سقم این مطالب چیست؟

جواب: باسمه تعالی مرجع مطالبی است که در جلسات بحث و عمومی مطرح نموده‌‌ایم و اگر کسی چنین ادعائی داشته باشد برای صحت و سقم آن به خود ما رجوع کنند و اگر دسترسی به ما نبود به مؤسسه‌‌‌ای که تحت عنوان مؤسسه نظارت و تنظیم و نشر آثار تأسیس گردیده است رجوع کنند.

سوال هفتم: مؤسسه‌ای که تحت عنوان، (موسسه نظارت، تنظیم و نشر آثار حضرت آیت‌الله العظمی وحید خراسانی) به دستور حضرت عالی تأسیس گردیده است، مورد تأیید و تصدیق کامل شما در جهات تألیف و تصنیف، تحشیه، تقریرات درس، تنظیم و تدوین مطالب اعم از شرح حال، اجازات، وکالت نامه‌‌‌‌ها، ملاقات‌ها و خاطرات و غیره می‌باشد؟

جواب: بله مورد تأیید است.

ده ربیع الثانی۱۴۴۰

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Real Time Web Analytics