قالب وردپرس افزونه وردپرس
خانه / آخرین اخبار / ابراز تاسف آیت‌الله شبیری از بی‌توجهی به ارتقای علمی در علوم حوزوی
ابراز تاسف آیت‌الله شبیری از بی‌توجهی به ارتقای علمی در علوم حوزوی

ابراز تاسف آیت‌الله شبیری از بی‌توجهی به ارتقای علمی در علوم حوزوی

آیت‌الله شبیری زنجانی تاکید کرد: حوزه‌‌های علمیه باید به علوم حوزوی مخصوصا فقه و اصول که از علوم لازم و حیاتی برای حوزه است، به صورت شایسته‌ای اهتمام داشته باشند تا شاهد ترقی و پیشرفت بهتری در این زمینه باشیم و جامعه حوزوی ما باید به دنبال پرورش عالمانی باشد که پاسخگوی نیازهای جامعه خود باشند.

به گزارش شبکه اجتهاد، آیت‌الله سیدموسی شبیری زنجانی در دیدار اعضای بیت مرحوم آیت‌الله مصباح یزدی که برای قدردانی از ابراز تسلیت معظم‌له در دفتر ایشان حضور یافته بودند؛ از بی توجهی به ارتقای علمی در علوم حوزوی ابراز تاسف کرد و گفت: امروزه دنیا در علوم مختلف پیشرفت کرده است، حوزه‌‌های علمیه نیز باید به علوم حوزوی مخصوصا فقه و اصول که از علوم لازم و حیاتی برای حوزه است، به صورت شایسته‌ای اهتمام داشته باشند تا شاهد ترقی و پیشرفت بهتری در این زمینه باشیم.

ایشان تصریح کرد: دین به عالم نیاز دارد و مردم نیز دین خود را از عالمان زمان خود‌ می‌‌گیرند نه از کتابهای علمی. همانگونه که فرد بیمار علاج جسم خود را از طبیب طلب می‌کند و نه از کتابهای قطور علم پزشکی. پس جامعه حوزوی ما باید به دنبال پرورش عالمانی باشد که پاسخگوی نیازهای جامعه خود باشند.

معظم‌له یکی از ویژگی‌های شاخص مرحوم آیت‌الله بروجردی رضوان الله علیه برشمرد و گفت: آقای بروجردی نسبت به جذب افراد مستعد به حوزه و حمایت از طلابی با استعداد اهتمام داشت. گاهی که طلاب و علمای بلاد از شهرستانهای خود همراه با مردمشان برای ملاقات با ایشان‌ می‌‌آمدند اگر‌ می‌‌دیدند که آن روحانی استعداد دارد از ایشان‌ می‌‌خواستند در قم بماند. اگر در بین طلاب کسی بود که استعداد داشت و‌ می‌‌خواست که از حوزه علمیه قم برود خودشان شخصا از او‌ می‌‌خواستند که در حوزه قم بماند و از سعی‌ می‌‌کردند که از آن طلبه حمایت کنند.

آیت‌الله شبیری توجه به علم آموزی و تلاش برای کسب مکارم اخلاق را دو ویژگی بارز علماء شیعه در اعصار گذشته دانست و فرمود: بسیاری از علمای ما عاشقانه به دنبال کسب علم بودند و همین عشق به تحصیل سبب شده بود که حتی تا آخرین لحظات عمر خود از علم آموزی و مباحثه علمی دست نکشند.

معظم‌له افزود: آنها به اخلاقیات توجه ویژه داشتند و مردم نیز به دلیل همین موارد به آنها احترام‌ می‌‌گذاشتند. طلاب جوان باید این دو امر مهم را در کنار هم دنبال کنند. تاثیرات دنیای مادی کنونی قابل انکار نیست ولی کسی که روحانی است و ایمان به خداوند و عنایات او دارد باید متمرکز در فعالیت علمی باشد نه اینکه به دنبال حواشی یا فعالیت اقتصادی برود و رفتاری که زیّ طلبگی شمرده‌ نمی‌‌شود از او سر بزند. این موضوعی است که متاسفانه امروزه نسبت به آن کمتر توجه‌ می‌‌شود.

این مرجع تقلید، استمرار بیوت علمی را نعمتی الهی دانست و خطاب به فرزندان آیت‌الله مصباح گفت: الحمد لله که خداوند این نعمت را به بیت شما عطا فرموده و شما باید برای استمرار این نعمت تلاش کنید.

گفتنی است، آیت‌الله شبیری زنجانی در این دیدار از فرزندان آیت‌الله مصباح درباره اساتید فلسفه، فقه و اصول و همچنین آثار منتشر نشده ایشان سوالاتی پرسیدند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Real Time Web Analytics