قالب وردپرس افزونه وردپرس
خانه / آخرین اخبار / اجتهاد مضبوط و توجه به عقلانیت راه‌حل بحران‌های سیاسی و اجتماعی

آیت‌الله اعرافی مطرح کرد:

اجتهاد مضبوط و توجه به عقلانیت راه‌حل بحران‌های سیاسی و اجتماعی

مدیر حوزه‌های علمیه در دیدار مفتی سویه گفت: اگر می‌خواهیم بحران‌های سیاسی، اجتماعی، و فرهنگی حل شود باید به سمت اجتهاد مضبوط و تمرکز بر عقلانیت حرکت کنیم.

به گزارش شبکه اجتهاد، آیت‌الله علیرضا اعرافی مدیر حوز‌های علمیه در دیار با شیخ احمد بدرالدین حسون مفتی کشور سوریه، گفت: قم شهر بزرگی است و ۴۰۰ مرکز و موسسه علمی وجود دارد و حدود یکصد هزار طلبه از تمام شهرهای ایران و ۱۰۰ کشور در آن تحصیل می‌کنند.

اعرافی ادامه داد: روزانه صدها مقاله و پژوهش در قم تولید و در طی ماه بیش از یکصد نشریه چاپ می‌شود. ما در جامعه المصطفی ۳۰ هزار طلبه از ملیت‌های مختلف داریم و در بیش از ۵۰ کشور نمایندگی داریم.

گفتمان وحدت برگرفته از اسلام و معارف اهل بیت(ع) است

وی در بخش دیگری از سخنان خود اظهارداشت: به نظر ما گفتمان وحدت برگرفته از اسلام و معارف اهل بیت(ع) است و ما بر تعایش و همزیستی با تمام بشریت و همه ادیان تاکید داریم. باید حوزه‌های علمیه بر بحران‌ها و چالش‌های جهانی متمرکز شده و با کمک هم آنها را حل کنند.

مدیر حوزه‌های علمیه خاطرنشان کرد: جامعه المصطفی این ویژگی خاص را دارد که طلاب مذاهب مختلف را پذیرش کرده و آنها را طبق مذهب خودشان آموزش می‌دهد. ما هزار طلبه را شهر گرگان طبق مذهب خودشان و بر اساس وحدت و دوری از افراطی گری آموزش می‌دهیم. در برخی نمایندگی‌های ما مثل کابل، لندن و اندونزی شیعه و سنی در کنار هم درس می‌خوانند.

وی با بیان اینکه تخصصات عقلی و فلسفی در قم موجود است گفت: همچنین به عرصه‌های جدید فقه مثل فقه محیط زیست و خانواده توجه داریم.

اعرافی افزود: چندی قبل کتابی در قم منتشر شد که طبق فتوای همه مراجع اهانت و تعرض به مقدسات ادیان و مذاهب محکوم و حرام است.

اجتهاد مضبوط و توجه به عقلانیت راه‌حل بحران‌های سیاسی و اجتماعی است

مدیر حوز‌های علمیه تصریح کرد: اگر می‌خواهیم بحران‌های سیاسی، اجتماعی، و فرهنگی حل شود باید به سمت اجنهاد مضبوط و تمرکز بر عقلانیت حرکت کنیم.

وی افزود: ما بر مطالعات مقارن در زمینه‌های فقه، اخلاق و کلام تاکید داریم. مشترکات بین ما زیاد است و ما در برنامه ریزی‌های خود بر آن‌ها تاکید کرده‌ایم.

بر اساس گزارش حوزه، شیخ احمد حسون مفتی سوریه نیز در این دیدار گفت: ایران در ادامه صنعت هسته‌ای خود به به صنعت تربیت انسان مسلمان هم توجه دارد. البته صنعت ساخت انسان سخت تر است.

وی گفت: من حساب کردم در شهر قم در هر ۱۰۰ متر ده عمامه وجود دارد با اینکه ما در مسجد نیستیم و این نشان می‌دهد قم به تمام معنا حوزه است.

مفتی سوریه با اشاره به اهمیت اخلاق در حوزه گفت: هنگامی که در الازهر بودم اساتید ما قبل از احکام، اسوه اخلاق بودند و ما علم را از یک شخص حکیم یاد می‌گرفتیم نه فقط استاد.

وی به شیوه تدریس الازهر اشاره کرد و گفت: در دانشکده‌های پزشکی و مهندسی الازهر نیز قرآن آموزش داده می‌شود و طی ۶ سال حافظ قرآن می‌شوند. لذا وقتی وقتی مثلا یک طبیب فارغ التحصیل شد هم خودش محفوظ می‌ماند هم دیگران را با طب و قرآن حفظ می‌کند.

شیخ حسون به فعالیت دهها کانال در انگلیس علیه وحدت اشاره کرد و گفت: ممکن است برخی شیعیان افراطی بگویند ما از ایران هستیم اما در حقیقت آن‌ها از طرف انگلیس حمایت می‌شوند. یاسر الحبیب تحت تعلیم مکتب خاص براساس مکتب اختلاف است.

وی در پایان افزود: افراط‌گرایان شیعه و سنی نماینده خودشان هستند نه این دو مذهب. همت اینها تشویه اسلام است و پول زیادی هم می‌گیرند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Real Time Web Analytics