قالب وردپرس افزونه وردپرس
خانه / آخرین اخبار / ازدواج در کشور باید شرایط محور باشد، نه عدد محور/ کمترین آمار طلاق در ازدواج‌ها، در سن پایین است
ازدواج در کشور باید شرایط محور باشد، نه عدد محور/ کمترین آمار طلاق در ازدواج‌ها، در سن پایین است

در نشست علمی بررسی «طرح افزایش سن ازدواج» مطرح شد؛

ازدواج در کشور باید شرایط محور باشد، نه عدد محور/ کمترین آمار طلاق در ازدواج‌ها، در سن پایین است

رییس دفتر فرهنگی مرکز پژوهش‌ها‌ی مجلس با تأکید بر اینکه نتایج تحقیق‌ها‌ی که در مورد خطرات و مشکلات ازداوج در سنین پایین کاملاً عکس ادعاهای طرفداران طرح افزایش سن ازدواج را نشان می‌دهد، اظهار داشت: امروزه کمترین آمار طلاق را در ازدواج‌ها‌ی با سن پایین شاهد هستیم.

به گزارش شبکه اجتهاد، نشست علمی بررسی «طرح افزایش سن ازدواج» با حضور و ارائه دکتر سینا کلهر رییس دفتر فرهنگی مرکز پژوهش‌ها‌ی مجلس و خانم اردبیلی پژوهشگر و آینده پژوه در سالن همایش پژوهشگاه باقرالعلوم(ع) برگزار شد.

بر اساس این گزارش، کلهر با اشاره به اینکه طرفداران این طرح قائل هستند که «ازدواج‌ها‌یی که در سنین پایین صورت می‌پذیرد، منجر به طلاق و افزایش آمار آن می‌شود» گفت: همه محققان و پژوهشگرانی که طرفدار این طرح هستند، در تحقیق‌ها‌ و مقالات خود سعی در تأیید این طرح دارند و چاره کار را افزایش سن ازدواج می‌دانند.

رییس دفتر فرهنگی مرکز پژوهش‌ها‌ی مجلس با تأکید بر اینکه نتایج تحقیق‌ها‌ی که در مورد خطرات و مشکلات ازداوج در سنین پایین کاملاً عکس ادعاهای طرفداران طرح افزایش سن ازدواج را نشان می‌دهد، اظهار داشت: امروزه کمترین آمار طلاق را در ازدواج‌ها‌ی با سن پایین شاهد هستیم.

وی افزود: در جلسه‌ای که مقامات دولتی نیز حاضر بودند، مباحث خود را مطرح کردیم، اما آنها گفتند «کسانی که در سنین پایین ازدواج می‌کنند، درک درستی از ازدواج ندارند یا به عبار دیگر عاملیت برای ازدواج ندارند و هنگامی که به ازدواج برسند، نارضایتی از زندگی زناشویی در آنها موج می‌زند».

کلهر با بیان اینکه ازدواج در کشور باید شرایط محور باشد، نه عدد محور و با تعیین کردن سن برای ازدواج ابراز داشت: از دوران رژیم شاهنشاهی تلاش‌ها‌ی بسیاری شد تا برای ازدواج کردن در کشور، سن تعیین شود که این موضوع بعد از انقلاب حذف شد و تا سال ۱۳۸۴ ادامه داشت، اما در این سال مجمع تشخیص مصلحت نظام، تعیین سن برای ازدواج را مصلحت دانست.

رییس دفتر فرهنگی مرکز پژوهش‌ها‌ی مجلس با تعیین سن برای ازدواج را خطا دانست و عنوان کرد: در جامعه میان سن بلوغ و ازدواج کردن فاصله زیادی وجود دارد، درحالی که باید کم ترین فاصله را داشته باشیم.

برخی جریان‌ها‌ در جامعه سعی دارند ازدواج در سنین پایین را سیاه نمایی کنند

همچنین اردبیلی در این نشست با اشاره به اینکه برخی جریان‌ها‌ در جامعه سعی دارند ازدواج در سنین پایین را سیاه نمایی کنند، گفت: این تصویرسازی احساسی که امروزه در سطح جامعه به راه افتاده است، طی چندین سال بر روی آن با رمان نوشتن و تهییج احساسات مردمی کار شده است و همین مسأله سبب شده است تا افراد صرفاً از روی احساسات، مطالباتی بدون مبنا داشته باشند.

این پژوهشگر و آینده پژوه ادامه داد: البته ناگفته نماند که حتی اگر یک مورد هم در جامعه اسلامی سراغ داشته باشیم که دختری بخاطر فقر خانواده اش مجبور به ازدواج شده است، دردناک است، اما نباید گفت که این نوع مشکلات در کشور ما زیاد است و همه مشکلات از این مورد نشأت می‌گیرد.

وی با بیان اینکه بری می‌گویند کشورهای توسعه یافته، بارداری در زیر ۱۸ سال، سلامت افراد را به خطر می‌اندازد، اظهار داشت: باید گفت که آمار دختران باردار زیر ۱۸ سال در این کشورهای به ظاهر توسعه یافته همانند آمریکا بسیار بالا است و همچنین آموزش جنسی برای کودکان را در دستور کار خود دارند؛ حال چگونه این کشورها نگران سلامت دختران زیر ۱۸ سال در کشور ما هستند؟

بنابر گزارش رسا، اردبیلی افزود: افزون بر مسائل یاد شده باید پرسید که آیا همه مشکلات زنان و دختران در جامعه معطوف به ازدواج در سن پایین است که این موضوع به عنوان اولویت اول و یا دوم در دستور کار برخی رسانه‌ها‌ و نمایندگان مجلس قرار گرفته است؟ یا مشکلات آموزشی، فرهنگی، حمایتی و غیره در این عرصه وجود دارد و مسؤولان از آن غافل هستند؛ چگونه می‌توانند برای حل این مشکلات خط کش سن را در دست بگیرند و برای ان سن تعیین کنند و به گمان خود مشکل را حل کنند؟ آیا دختران ۲۰ یا ۲۲ ساله‌ای که مجبور به ازدواج شوند در جامعه وجود ندارد؟

این پژوهشگر و آینده پژوه با انتقاد از سریال‌ها‌یی که ازدواج را صرفاً «عشق در یک نگاه» ترویج می‌دهند، تصریح کرد: این گونه سریال‌ها‌ سبب می‌شوند تا دختران آرزو داشته باشند زیبایی ظاهری بر اساس سلیقه جوانان جامعه داشته باشند تا یک جوانی از راه رسیده و عاشق شان شود و در نهایت با ایستادگی در مقابل خانواده‌ها‌ به یکدیگر برسند و ازدواج کنند؛ اگر این اتفاق برای اینگونه دختران رخ ندهد، دچار نوعی افسردگی می‌شوند و حتی بعد از ازدواج نیز رضایت لازم را از زندگی خود ندارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Real Time Web Analytics