قالب وردپرس افزونه وردپرس
خانه / آخرین اخبار / از ضرورت اصلاح و به‌روزرسانی دروس تا تخصص‌گرایی در حوزه‌های علمیه
از ضرورت اصلاح و به‌روزرسانی دروس تا تخصص‌گرایی در حوزه‌های علمیه

آیت‌الله یزدی در مراسم تودیع و معارفه رئیس دفتر جامعه مدرسین حوزه علمیه قم تاکید کرد:

از ضرورت اصلاح و به‌روزرسانی دروس تا تخصص‌گرایی در حوزه‌های علمیه

امروز خوشبختانه بخشی از دروس و درس‌نامه‌های حوزه متناسب با مسائل روز است اما ما همچنان به اصلاح نیاز داریم و برای پاسخ به بسیاری از سؤالات و مسائل ازجمله مسائل بانکی، پزشکی، حکومتی و بین‌المللی و … باید قدم‌های بیشتری را برداریم. البته منظور این نیست که هرکس بر اساس سلیقه و عقیده خود بخواهد عمل کند، بلکه پاسخ به نیازها و سؤالات روز باید بر اساس ضوابط فقاهت و مستدل به کتاب، سنت، عقل و فتوای فقها باشد.

به گزارش خبرنگار اجتهاد، مراسم تودیع و معارفه رئیس دفتر جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با حضور آیت‌الله محمد یزدی، رئیس شورای عالی و جمعی از اعضای شورای عالی و مجمع عمومی و کارکنان جامعه مدرسین و مسئولین نهادهای حوزی در دفتر جامعه مدرسین حوزه علمیه قم برگزار شد.

در این مراسم آیت‌الله یزدی با اهداء هدیه و لوح سپاس از خدمات و زحمات قریب به سی‌ساله حجت‌الاسلام والمسلمین علی ابراهیمی در جامعه مدرسین تقدیر و تشکر نمود و در ادامه با اشاره به سوابق حجت‌الاسلام والمسلمین سعید بهمنی به معرفی ایشان پرداخت و ابراز امیدواری کرد با توجه به تجربیات و آشنایی ایشان با مسائل روز دنیا در انجام امور محوله موفق باشند.

در پی پایان دوره خدمت حجت‌الاسلام علی ابراهیمی سیریزی، رئیس دفتر جامعه مدرسین حوزه علمیه قم و ورود به دوره بازنشستگی؛ آیت‌الله یزدی، رئیس شورای عالی جامعه مدرسین حوزه علمیه قم طی حمکی ضمن تشکر از زحمات و خدمات چندین ساله رئیس دفتر جامعه، حجت‌الاسلام والمسلمین سعید بهمنی (عضو هیئت علمی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی) را به سمت ریاست دفتر جامعه و دفتر نظارت و ارزیابی جامعه مدرسین منصوب نمود.

سابقه انقلابی اعضای جامعه مدرسین

آیت‌الله یزدی در این مراسم با اشاره به سابقه این نهاد حوزوی و انقلابی گفت: جامعه محترم مدرسین یک‌نهاد مقدس حوزوی با بیش از ۵۰ سال سابقه خدمت است که توسط اساتید بزرگوار و علمای بزرگ کشور پایه‌گذاری شد. اعضای این نهاد حوزوی در همه مراحل انقلاب اسلامی، از ابتدای نهضت تا مبارزات علیه رژیم شاهنشاهی که منجر به پیروزی انقلاب اسلامی شد، همواره پیشتاز و همراه مردم و امام بزرگوار بودند. اکثر قریب به‌اتفاق بزرگان جامعه مدرسین در تمام طول نهضت اسلامی به همراه مردم، به میدان رفتند، تبعید شدند، متحمل مصیبت‌ها و گرفتاری‌ها شدند تا به‌هرحال این انقلاب شکوهمند اسلامی پیروز شد و حاکمیت اسلام که نعمت بزرگ الهی است نصیب ما شد.

حوزه‌های علمیه فقط مسئول پاسخگویی به نیازهای شیعیان نیستند

رئیس شورای عالی جامعه مدرسین با تأکید بر اهمیت نقش و جایگاه حوزه‌های علمیه گفت: امروز حوزه‌ی علمیه قم و همچنین حوزه علمیه نجف اشرف که از حوزه‌های عظیم و معتبر و بزرگ تشیع هستند، می‌بایست جواب نیازمندی‌های مسلمانان سراسر دنیا را بدهند. به‌عبارت‌دیگر حوزه‌های علمیه فقط مسئول پاسخگویی به نیازهای شیعیان نیستند، بلکه باید هدف آن‌ها پاسخگویی به سؤالات روز مسلمانان سراسر دنیا باشند

یزدی با اشاره به دیدار چند سال پیش اعضای جامعه مدرسین با مقام معظم رهبری اظهار داشت: در آن جلسه پربار، رهبر معظم انقلاب فرمودند که ما به فقه مبسوط مستدل قوی برای مواجهه با مسائل روز نیازمندیم.

ضرورت اصلاح و به‌روزرسانی دروس حوزه‌های علمیه

استاد باسابقه حوزه علمیه قم با تأکید بر ضرورت اصلاح و به‌روزرسانی دروس حوزه‌های علمیه گفت: امروز خوشبختانه بخشی از دروس و درس‌نامه‌های حوزه متناسب با مسائل روز است اما ما همچنان به اصلاح نیاز داریم و برای پاسخ به بسیاری از سؤالات و مسائل ازجمله مسائل بانکی، پزشکی، حکومتی و بین‌المللی و … باید قدم‌های بیشتری را برداریم. البته منظور این نیست که هرکس بر اساس سلیقه و عقیده خود بخواهد عمل کند، بلکه پاسخ به نیازها و سؤالات روز باید بر اساس ضوابط فقاهت و مستدل به کتاب، سنت، عقل و فتوای فقها باشد.

رئیس شورای عالی جامعه مدرسین در بخشی از مراسم با تقدیر از اقدامات آیت‌الله اعرافی اظهار داشت: در این دوره الحمدلله مدیریت حوزه‌های علمیه به عهده جناب آقای اعرافی است که انصافاً از مدیران بسیار فعال محسوب می‌شوند. ایشان با تفکری روشن، جهان‌بینی خاص و برنامه‌ریزی درست وارد بحث شدند و بنابراین همه ما باید کمک کنیم که وضع حوزه‌ها روزبه‌روز بهتر شود.

اهمیت بحث تخصص گرایی در حوزه‌های علمیه

یزدی با اشاره به اهمیت بحث تخصص گرایی در حوزه‌های علمیه گفت: از شورای عالی حوزه خواسته‌ایم که مسئله تخصص گرایی را بیش‌ازپیش در نظر داشته باشند به‌گونه‌ای که وضعیت طلاب از ابتدای تحصیل تا مراحل تخصص آن‌ها مشخص باشد. باید معلوم و مشخص شود که طلاب قرار است در آینده در کدام رشته متخصص شوند؟ بر این اساس آن‌هایی که به دنبال تخصص در تفسیر، اصول، اجتهاد، عرفان، فلسفه و … هستند، طبق برنامه‌ریزی مشخص، در همان مسیر گام بردارند.

سپس حجت‌الاسلام علی ابراهیمی در این مراسم ضمن تشکر از الطاف ریاست و اعضای جامعه مدرسین طول خدمت به ارائه گزارشی از اهم فعالیت‌های خود و بخش‌های تابعه در مدت ۸ ساله تصدی مسئولیت دفتر جامعه مدرسین پرداخت و در ادامه حجت‌الاسلام بهمنی نیز با تشکر از حسن ظن و اعتماد آیت‌الله یزدی در واگذاری این مسئولیت ضمن درخواست از حجت‌الاسلام ابراهیمی و دیگر کارکنان جهت مشارکت و همکاری در انجام هر چه‌بهتر مسئولیت، ابراز امیدواری کرد با مشارکت همکاران بتوانند در پیش برد اهداف و ارتقاء جامعه مدرسین بر اساس اساسنامه، منویات مقام معظم رهبری در گام دوم و مراجع عظام تقلید «دامت برکاتهم» قدم‌های مؤثری بردارند.

متن حکم آیت‌الله یزدی بدین شرح است:

بسم الله الرحمن الرحیم

حجت‌الاسلام جناب آقای سعید بهمنی «زید توفیقه»

سلام علیکم

با توجه به سوابق علمی و تجربه‌های عملی و آشنائی آن‌جناب باحوزه‌ علمیه و اساتید محترم و جامعه مدرسین حوزه علمیه قم به موجب این حکم جنابعالی را به سمت ریاست دفتر جامعه مدرسین و دفتر نظارت و ارزیابی منصوب می‌کنم.

امید است براساس شرح وظائف مکتوب در اساسنامه و با هماهنگی با هیات رئیسه و معاونان محترم در رشد و ارتقاء این نهاد مقدس که بیش از پنجاه سال سابقه حضور در حوزه علمیه قم را دارد با همراهی همکاران جامعه موفق باشید.

لازم میدانم از زحمات و خدمات چندین ساله حجت‌الاسلام آقای علی ابراهیمی که بعلت بازنشستگی نمی‌توانند همکاری خود را در دفتر ادامه دهند صمیمانه تقدیر و تشکر ‌نمایم.

محمد یزدی

رئیس شورای عالی جامعه مدرسین حوزه علمیه قم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Real Time Web Analytics