قالب وردپرس افزونه وردپرس
خانه / آخرین اخبار / از طراحی و فروش لباس بانوان تا خمس خانه‌‌ای که در آن ساکن نیستم
از «استفاده اشتراکی از دوره‌های آموزش مجازی» تا «دریافت مبلغ اضافی از اعضای صندوق قرض الحسنه»

استفتائات جدید فروردین‌ماه، مطابق فتوای حضرت آیت‌الله خامنه‌ای؛

از طراحی و فروش لباس بانوان تا خمس خانه‌‌ای که در آن ساکن نیستم

خمس خانه‌‌ای که در آن ساکن نیستم، کسب درآمد با اموال فرزند، طراحی و فروش لباس بانوان، سقط جنینِ بیمار و مسئول خرید؛ برخی از استفتائاتی است که در فروردین ماه امسال به آن پاسخ داده شده است.

به گزارش شبکه اجتهاد، جدیدترین استفتائات (فروردین ۱۴۰۰) حضرت آیت‌الله خامنه‌ای منتشر شد. متن سؤال و جواب ۱۵ استفتاء در موضوع عبادات و معاملات به نقل از دفتر مقام معظم رهبری به شرح زیر است:

نخواندن سوره پس از الحاق به نماز جماعت

سؤال۱: اگر امام در رکعت سوم باشد و ما در رکعت دوم و یا اول باشیم و وقت برای خواندن سوره نباشد، چه وظیفه‌‌ای داریم؟ و اگر سوره بخوانیم و خود را در سجده به امام برسانیم، نماز به جماعت صحیح است؟

جواب: اگر بدانید چنانچه سوره را بخوانید در رکوع به امام‌‌ نمی‌‌رسید، باید سوره را نخوانید و اگر خواندید و به رکوع نرسیدید نماز فرادا‌‌ می‌‌شود.

اقتدا هنگام رکوع امام جماعت

سؤال۲: اگر مأموم زمانی که امام در رکوع باشد اقتدا کند و امام سر از رکوع بردارد، چه وظیفه‌‌ای دارد؟

جواب: اگر پیش از آنکه به اندازه رکوع خم شود، امام سر از رکوع بردارد، در این صورت‌‌ می‌‌تواند نیت فرادا کند.

خواندن حمد و سوره در نماز جماعت

سؤال۳: هنگام نماز جماعت و در رکعت اول و دوم نماز ظهر و عصر آیا مأموم‌‌ می‌‌تواند حمد و سوره را بخواند یا باید ساکت باشد؟

جواب: در رکعت اول و دوم نماز ظهر و عصر بنابراحتیاط واجب، مأموم نباید حمد و سوره بخواند ولی مستحب است به جای آن ذکر بگوید.

پیش افتادن عمدی مأموم از امام جماعت

سؤال۴: اگر هنگام نماز جماعت از امام عقب و یا جلو بیافتیم، نماز به جماعت صحیح است یا خیر؟

جواب: مأموم باید افعال نماز را با امام یا کمی دیرتر از امام به جای آورد و اگر عمداً از امام جماعت پیش افتد یا مدتی پس از او به جای آورد، نمازش به فرادا صحیح بوده ولی جماعت محسوب‌‌ نمی‌‌شود.

پیش افتادن سهوی مأموم از رکوع امام جماعت

سؤال۵: اگر مأموم سهواً پیش از امام جماعت به رکوع رود، در این صورت‌‌ می‌‌تواند منتظر باشد تا امام به رکوع برسد؟

جواب: باید سر از رکوع بردارد و دوباره همراه با امام به رکوع رود و نماز را با امام جماعت تمام کند و نمازش صحیح است و اگر برنگشت نمازش صحیح است، ولی فرادی است.

وظیفه مأموم هنگام ایراد خطبه نماز جمعه

سؤال۶: اگر مأمومان در هنگام ایراد خطبه نماز جمعه به خواندن نوافل یا ادعیه و یا صحبت کردن مشغول شوند، اشکالی دارد؟

جواب: بنابراحتیاط باید نمازگزاران به خطبه های امام گوش دهند و ساکت باشند و از حرف زدن بپرهیزند.

رهن کامل

سؤال۷: خانه‌‌ای با رهن کامل اجاره کرده ایم و بعد از اجاره متوجه شدم رهن کامل صحیح نیست، برای اصلاح چه کار‌‌ می‌‌توانم انجام دهم؟

جواب: اگر صاحب خانه ـ با صرف نظر از قرارداد قبل ـ نسبت به تصرف شما در خانه راضی باشد، وظیفه‌‌ای ندارید، وگرنه، اجرت المثل مدت گذشته را ضامن هستید و برای آینده باید قرارداد جدید ببندید.

خمس خانه‌‌ای که در آن ساکن نیستم

سوال۸: شخصی مسکن مورد نیاز تهیه نموده و به عللی نمی‌‌‌تواند در آن سکونت کند و یا مدتی آن را اجاره داده است، سپس از سکونت در آن منصرف می‌‌‌شود و آن را می‌‌‌فروشد، بر فرض که در این مدت، سال خمسی بر آن گذشته باشد، حکم خمس آن چگونه است؟

جواب: سکونت شرط نیست و همین که مورد نیاز و در شأن او باشد، با گذشت سال خمسی بر آن مؤونه محسوب شده و خمس ندارد حتی پس از فروش.

وضو و غسل جبیره

سؤال۹: من کارم به گونه‌‌ای است که با چسب سر و کار دارم، اکثر اوقات دست و پاهام چسبی میشود و برطرف کردن آن مشکل است؛ برای وضو و غسل چه وظیفه‌‌ای دارم؟

جواب: در هر حال اگر برطرف کردن آن ممکن باشد، باید مانع را برطرف کنید و اگر وقت برای برطرف کردن آن کافی نباشد و موجب قضا شدن نماز باشد، وظیفه تیمم است، اما اگر رفع مانع ممکن نباشد، باید هنگام وضو یا غسل، با دست تر روی آن را مسح کنید.

احتکار

سؤال۱۰: احتکار چه کالاهایی حرام است؟

جواب: احتکار هر کالایی که مسئولان مربوط طبق قوانین و مقررات نظام جمهوری اسلامی، ممنوع اعلام کنند، جایز نیست و حرام است.

مسئول خرید

سؤال۱۱: اگر مأمور خرید جنسی را برای شرکتی که درآنجا کار‌‌ می‌‌کند بخرد و از فروشنده تخفیف بگیرد، آیا‌‌ می‌‌تواند مقدار تخفیف را برای خود لحاظ کند و قیمت بدون تخفیف را به شرکت اعلام کند؟

جواب: مقدار تخفیف متعلق به شرکت است و مأمور خرید‌‌ نمی‌‌تواند بیش از مبلغی که خریده است با شرکت محاسبه کند.

سقط جنینِ بیمار

سؤال۱۲: آیا صِرف تشخیص بیماری در جنین، مجوّز سقط آن است؟ و در صورت سقط دیه آن بر عهده چه کسی‌‌ می‌‌آید؟

جواب: مجرد تشخیص بیماری جنین مجوز سقط جنین نیست و حرمت آن را از بین‌‌ نمی‌‌برد، مگر در موارد بسیار خاص و بیماریهایی که نگهداری آن برای اطرافیان با مشقت زیاد و حرج همراه باشد که در این صورت سقط جنین فقط قبل از دمیده شدن روح جایز است، اما بنا بر احتیاط واجب، دیه آن باید پرداخت شود و دیه بر عهدۀ کسی است که عمل سقط را انجام‌‌ می‌‌دهد.

شرایط قربانی مستحب

سوال۱۳: در قربانی مستحب، مثل عقیقه آیا سن خاصی شرط است.

جواب: در قربانی مستحب، سن خاصی شرط نیست.

طراحی و فروش لباس بانوان

سؤال۱۴: شغل من طراحی و فروش لباس بانوان است، آیا این شغل که مربوط به سبک و مد میشه از نظر شرعی اشکال دارد؟

جواب: فی نفسه اشکال ندارد، ولی نباید طرح هایی را که برگرفته از فرهنگ منحط غرب است و با حیاء و عفت عمومی منافات دارد، ترویج کنید.

کسب درآمد با اموال فرزند

سؤال۱۵: اگر به فرزند خردسالم پول هدیه داده شود، آیا‌‌ می‌‌توانم با این پولها کار اقتصادی انجام دهم و آیا باید از سودهای حاصله برای فرزندم هم قرار دهم؟

جواب: در صورتی که این کار برای فرزند مفسده نداشته باشد، اشکال ندارد و اگر به عنوان قرض از پول فرزند استفاده کنید، سود حاصل ملک شما است ولی اگر به عنوان قرض نباشد و برای فرزند کار اقتصادی انحام دهید سود حاصل ملک فرزند است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Real Time Web Analytics