قالب وردپرس افزونه وردپرس
خانه / آخرین اخبار / از لغو نمازهای جمعه و جماعت در مساجد مصر تا فتوای حرمت اقامه نماز بیماران کرونایی در مساجد الجزایر
از لغو نمازهای جمعه و جماعت در مساجد مصر تا فتوای حرمت اقامه نماز بیماران کرونایی در مساجد الجزایر

از لغو نمازهای جمعه و جماعت در مساجد مصر تا فتوای حرمت اقامه نماز بیماران کرونایی در مساجد الجزایر

الازهر مصر در بیانیه‌ای اجازه داد، برای مقابله با شیوع ویروس کرونا، نمازهای جماعت در مساجد این کشور برپا نشوند. همچنین وزارت امور دینی الجزایر فتوای حرمت اقامه نماز مبتلایان به بیماری کرونا در مساجد این کشور را صادر کرد.

به گزارش شبکه اجتهاد، الازهر مصر با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد: هیأت علمای عظام بر اساس مسؤولیت شرعی خود به اطلاع تمامی مسؤولان کشور می‌رساند که لغو نمازهای جماعت و جمعه در این کشور به دلیل نگرانی‌ها از شیوع ویروس کرونا شرعا مجاز است.

در ادامه این بیانیه آمده است، این تصمیم با توجه به گزارش‌های پزشکی درباره سرعت و سهولت شیوع این ویروس و احتمال تبدیل آن به یک اپیدمی اتخاذ شد.

همچنین الازهر تاکید کرد: بیماران و سالمندان باید در خانه‌های خود بمانند و به توصیه‌های پزشکی برای پیشگیری از ابتلا عمل کنند و برای شرکت در نمازهای جمعه یا جماعت از منزل خارج نشوند. مسؤولان نیز باید تمام تلاش خود را برای جلوگیری از شیوع این ویروس به کار گیرند.

همچنین، انجمن فتوا وابسته به وزارت امور دینی الجزایر در پایان جلسه روز گذشته خود تأکید کرد: اقامه نماز برای مبتلایان به کرونا در مساجد، حرام است و همه مبتلایان به این بیماری باید از دیگر افراد جامعه دوری کنند.

این انجمن در بیانیه‌ای تأکید کرد: اتخاذ تدابیر پیشگیرانه در خصوص رفت‌وآمد در اماکن عمومی، شرعاً واجب است و افراد بیمار باید از رفت‌وآمدها و سفرهای غیرضروری خودداری کنند. همچنین مبتلایان به بیماری کرونا باید از دیگر افراد دوری کرده و بهتر است که فوراً به مراکز بهداشتی مراجعه کنند.

در این بیانیه آمده است: رفت‌وآمد در اماکن عمومی و ورود به مساجد برای مبتلایان به کرونا و هرکس که علایم بیماری آنفلوانزا و سرماخوردگی دارد، حرام است.

انجمن فتوای وزارت امور دینی الجزایر همچنین ورود کودکان و زنان و افراد مسن و همچنین بیماران به مساجد برای اقامه نماز جمعه و جماعت را ممنوع اعلام کرد و دستور بسته شدن نمازخانه‌های زنان و کتابخانه‌های مساجد را صادر کرد.

این بیانیه می‌افزاید: برای افراد سالم هیچ اشکالی ندارد که نماز جماعت را در منازل و همراه دیگر افراد خانواده به‌جا آورند. آموزش‌های لازم نیز برای کوتاه شدن زمان نمازها به‌ویژه نماز جمعه صادر شده است به‌طوری که باید نماز جمعه به همراه خطبه‌های آن از ۱۰ دقیقه تجاوز نکند.

وزارت امور دینی الجزایر همچنین آموزش‌های لازم را برای بستن مساجد بلافاصله پس از پایان نمازها و همچنین توقف تمام فعالیت‌های فرهنگی داخل مساجد مانند دروس هفتگی و کلاس‌های آموزشی را ارائه داده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Real Time Web Analytics