قالب وردپرس افزونه وردپرس
خانه / آخرین اخبار / «اشتغال، معیشت، تقویت تولید داخلی و ترویج فرهنگ کار»، مطالبات مراجع از وزیر کار
«اشتغال، معیشت، تقویت تولید داخلی و ترویج فرهنگ کار»، مطالبات مراجع از وزیر کار

گزارشی از دیدارهای دکتر ربیعی با علما و مراجع تقلید؛

«اشتغال، معیشت، تقویت تولید داخلی و ترویج فرهنگ کار»، مطالبات مراجع از وزیر کار

مراجع عظام تقلید در دیدارهای جداگانه وزیر کار با ایشان بر توجه به مساله اشتغال و ازدواج و معیشت کارگران، حمایت از تولید کالای ایرانی و فرهنگ کار و کارگری تاکید کرده و گفتند: مسئولان مواردی چون اختلاس و حقوق‌های نجومی را تحمل نمی‌کنند و باید مشکل بانک‌های ربوی و فاصله طبقاتی حل شود.

به گزارش شبکه اجتهاد، دکتر علی ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با برخی علما و مراجع عظام تقلید در قم دیدار و گفتگو کرد. او در این دیدارها با حضرات آیات وحید خراسانی، صافی گلپایگانی، مکارم شیرازی، جوادی آملی، نوری همدانی و علوی گرگانی دیدار و گفتگو کرد.

انتقاد آیت‌الله وحید خراسانی از وضعیت بیکاری جوانان

آیت‌الله وحید خراسانی در دیدار ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با توجه به رسیدگی به امور نیازمندان جامعه، نسبت به اشتغال و ازدواج جوانان تاکید ویژه کرد.

او پس از ارائه‌ی گزارش دکتر ربیعی بیان داشت: کار شما در کفالت ایتام آل محمد (ص) بسیار با ارزش است؛ ان شاء الله همه ایتام مملکت را کفالت کنید. حضرت رسول (ص) می‌فرمایند: «انا و کافل الیتیم کهاتین»، «من و کسی که کفالت یک یتیم را بکند در بهشت مانند این دو(اشاره به دو انگشت دست) هستیم». این عمل بسیار مهم است: تربیت و مواظبت آنها بر احکام شرع».

آیت‌الله وحیدخراسانی در ادامه نسبت به موضوع اشتغال و ازدواج جوانان گفت: برای جوان‌های بیکار، به فکر کار باشید، این‌ها آواره شدند، زندگی گرفتاری دارد، ازدواج می‌خواهند بکنند، اما چیزی ندارند؛ هر چه کمک بشود کم است. درد مردم پیش ماست؛ ان شاء الله سعی کنید برای بیکارها کار درست کنید و وسیله ازدواج این جوانها را فراهم کنید؛ اجرتان حساب ندارد.

در انتها مرجع تقلید شیعیان، همگان را به قرائت قرآن و هدیه آن به حضرت صاحب الامر عجل الله تعالی فرجه توصیه نمود و تاکید کرد: عموم مردم در شب نیمه شعبان با توسل به امام زمان علیه‌السلام برای رفع مشکلات دعا کنند.

باید این فرهنگ در جوانان نهادینه شود که هیچ کاری عار نیست

همچنین آیت‌الله صافی گلپایگانی در دیار وزیر کار، درباره توانمندسازی افراد نیازمند گفت: با توجه به خدمات گسترده دولت همگان باید همکاری کنند تا کارهای کشور درست شود.

این مرجع تقلید، وظایف وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی را بسیار مهم دانست و گفت: اگراین وظایف به درستی انجام شود عبادت بزرگ است و ثواب و اجر آن برای همیشه ماندگار خواهد بود.

آیت‌الله صافی‌گلپایگانی

وی با اشاره به گزارش ارائه شده ربیعی درباره عملکرد وزارت تعاون، کار ورفاه اجتماعی گفت: کارهای شما موجب خوشحالی ما است بخصوص خدمت به ضعفا که اجر اخروی زیادی دارد.

آیت‌الله صافی‌گلپایگانی با تاکید بر اینکه باید خدمت به محرومان جامعه را غنیمتی برای زندگی‌تان بدانید، تاکید کرد: با توجه به خدماتی که دولت درباره توانمندسازی افراد نیازمند انجام داده همگان باید همکاری کنند تا کارها درست شود و همه به دولت کمک کنند.

وی با بیان اینکه نیازمند فرهنگسازی در عرصه‌های مختلف جامعه هستیم، گفت: باید این فرهنگ در جوانان نهادینه شود که هیچ کاری عار نیست بلکه همه کارها که برای کسب روزی حلال است عبادت است؛ قطعا با جا افتادن این فرهنگ بسیاری از مشکلات بیکاری جوانان حل خواهد شد.

آیت‌الله صافی گلپایگانی افزود: کاری که شما شروع کرده‌اید، کار بزرگ و با اهمیتی است و بدانید اول کسی که از اقدامات شما در احیاء احادیث اهل البیت علیهم السلام، خشنود می‌شوند، وجود مبارک حضرت ولیّ‌عصر عجّل الله تعالی فرجه الشریف هستند. باید قدر خودتان را بدانید و از این توفیق و فرصت، نهایتِ بهره را ببرید.

وی معارف قرآن و اهل بیت علیهم السلام را موجب بی‌نیازی از مطالب دیگر دانسته و افزود: قرآن و حدیث، همه‌ی علم هستند و ما چیزی بالاتر این دو نداریم. الحمدلله مکتب شیعه، یک مکتب غنیّ و بی‌نیاز از مباحث و مکاتب دیگر است، باید اهتمام کنیم احادیث و معارف اهل بیت علیهم‌السلام را آن‌گونه که هست برای جامعه تبیین نماییم.

این مرجع تقلید، ضمن اشاره به مقام بالای راویان احادیث، بیان کرد: معاویه بن عمّار می‌گوید: «قلت لأبی عبدالله علیه‌السلام رجل راویه لحدیثکم یبثّ ذلک فی النّاس ویشدّده فی قلوبهم و قلوب شیعتکم و لعلّ عابداً من شیعتکم لیست له هذه الروایه أیّهما أفضل؟ قال: الراویه لحدیثنا یشدّ به قلوب شیعتنا أفضل من ألف عابد.»، یعنی کسی که حدیث ما را روایت کند و قلوب شیعیان ما را با آن، نیرو و توان بخشد، برتر از هزار عابد است.

آیت‌الله صافی گلپایگانی، در بخش دیگری از بیانات خود، تحقیق و پژوهش در احادیث را، بسیار مهمّ توصیف کرد وافزود : البته کار پژوهش و فهمِ احادیث، بسیار دقیق و مهمّ است، مثلاً در بعض روایات نمی‌توان به صرف سند آن را ردّ کرد، بلکه علوّ متن احادیث نیز، ملاکی برای بررسی اعتبار اخبار محسوب می‌شود. ضمن اینکه باید توجه داشت روایات، از طریق علما و محدّثان بزرگ به دست ما رسیده است و اگر امروزه در برخی مواقع، افرادی علیه احادیث، موضوعاتی را مطرح می‌کنند، باید آن را از روی کم توجهی و شاید جهل ایشان، محسوب کرد.

دولت در خصوص وضعیت دلار پاسخگو باشد و آن را سامان بخشد

آیت‌الله مکارم شیرازی در دیدار علی ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی اظهار کرد: مسائل اجتماعی به هم گره خورده است و اگر می‌خواهیم گره این مسائل را از هم باز کنیم باید آنها را از جوانب مختلف از جمله آموزش و پرورش مدنظر قرار دهیم و به آن‌‌‌‌‌ها توجه کنیم.

او گفت: متأسفانه فارغ التحصیلان ما بعد از آن که وارد جامعه می‌شوند مهارت کافی برای کار ندارند و تخصص مورد نظر جامعه را هم برخوردار نیستند لذا باید با دادن مهارتهای فنی و حرفه‌‌‌‌‌‌ای به آنها یک فن و تخصصی به آنها داده شود.

آیت‌الله مکارم شیرازی تصریح کرد: نگاه جوانان به کار نیاز به یک فرهنگ سازی تازه‌‌‌‌‌‌ای دارد چرا که بسیاری از جوانان مخصوصا فارغ التحصیلان دانشگاه‌‌‌‌‌ها حاضر نیستند هر کاری را انجام دهند و به دنبال کارهای سطح بالا هستند این درحالی است که ائمه و بسیاری از بزرگان ما عمدتا کارهای ساده‌‌‌‌‌‌ای داشتند.

او با بیان اینکه حضرت علی(ع) یکی از افتخاراتش این بود که هزار غلام را با دسترنج خود آزاد ساخت، افزود: این نگاه جوانان به کار کردن باید عوض شود تا بیکاری از بین برود.

این مرجع تقلید عنوان کرد: اکنون حضور اتباع بیگانه در کشور ضروری شده است چرا که آنها در مشاغلی کار می‌کنند که جوانان کشور آن را عار می‌دانند و حاضر به کار در آن نیستند.

او با اشاره به اینکه علاوه بر وضعیت کارگران باید به وضغیت کارفرمایان نیز رسیدگی شود، گفت: متأسفانه امروز کارفرمایان دچار مشکلات بسیاری از جمله پرداخت مالیات‌‌‌‌‌های سنگین اند و بانک‌‌‌‌‌ها نیز فشارهایی را بر تولید کنندگان وارد می‌آوردند؛ مگر واحدهای تولیدی چه اندازه درآمد دارند که این همه سود و مالیات را باید بدهند.

آیت الله مکارم شیرازی

آیت‌الله مکارم شیرازی توضیح داد: نباید برخی اجناس در کشور قیمت آنها این اندازه بالا برود و دولت باید در خصوص وضعیت دلار پاسخگو باشد و آن را سامان بخشد.

او با بیان اینکه همه وزارت خانه‌‌‌‌‌ها باید به وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی کمک کنند، گفت: نیازمند یک عزم عمومی برای فرهنگ سازی و حمایت واقعی از تولید کنندگان هستیم.

این مرجع تقلید با تاکید بر اینکه باید از کارگر و کارفرما حمایت‌‌‌‌‌های لازم صورت بگیرد، افزود: سیاست وزارت کار در حمایت و توانمندسازی کودکان بی سرپرست و ایتام قابل ستایش است و باید ادامه یابد.

دانشگاه‌‌‌‌‌های ما کارگر متخصص به جامعه تحویل دهند

آیت‌الله جوادی آملی در دیدار ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی ضمن بزرگداشت هفته کارگر در سخنانی اظهار داشت: رهبری انسان را عقل، درایت و هوش او به عهده دارد لذا تاکید اسلام این است که بیماری بدخیم جامعه، همان فقر فرهنگی است.

او تاکید کرد: پیامبر(ص) دست کارگر را بوسید و نه مزدور! مزدوری در اسلام مکروه و نهی شده است، کارگر کسی است که برای خود کار می‌کند، اسلام می‌خواهد ما فقر فرهنگی نداشته باشیم از این رو دستور داده است که هر کس باید نتیجه کار و دسترنج خود را در اختیار داشته باشد.

آیت‌الله جوادی آملی ادامه داد: اگر حیثیت انسانی و اجتماعی انسان محفوظ باشد، فقر و سختی را تحمل می‌کند، مانند آنکه مردم دشواری‌‌‌‌‌های اوایل انقلاب و جنگ هشت ساله و بمباران شهرها را تحمل کردند، اما همین مردم، اختلاس، نجومی و بی عرضگی را تحمل نمی‌کنند. باید این غده‌‌‌‌‌های بدخیم را بفهمیم و در جهت رفع آنها درست عمل کنیم.

او با تاکید بر پرورش نیروی کار متخصص در کشور ابراز داشت: نباید دانشگاه ما پشت میزنشین تربیت کند، این روند، مشکل جامعه ما را حل نمی‌کند، ما نیاز به نیروی کار متخصص داریم، باید کار ما، پشتوانه پول ما باشد، لذا دانشگاه‌‌‌‌‌های ما باید کارگر متخصص به جامعه تحویل دهد.

استاد عالی حوزه علمیه قم خاطرنشان کرد: اگر ما با داشتن قرآن و عترت نتوانیم خود را اداره کنیم خسارتی از این بالاتر نخواهد بود؛ بیان حضرت امیر(ع) این است ملتی که آب و خاک دارد اما با این وجود دستش در مقابل بیگانه دراز است، از رحمت خدا دور است.

او ادامه داد: قرآن می‌فرماید ملتی که جیبش خالی است اهل املاق و چاپلوسی است! همچنین قرآن از ملت بی سرمایه به فقیر یاد می‌کند؛ فقیر یعنی کسی که ستون فقراتش شکسته است و قدرت قیام ندارد، چنین شخصی از دین نیز زود سست می‌شود لذا پیامبر(ص) فرمود خدایا! بین مردم و نان آنها فاصله نیانداز، ملتی که نان ندارد دیندار بودنش سخت است.

حضرت آیت‌الله جوادی آملی

آیت‌الله جوادی آملی در بخش پایانی سخنان خود، رفع معضل بانک‌‌‌‌‌های ربوی، تلاش در جهت کاهش فاصله طبقاتی و تغییر فرهنگ مردم به استفاده از کالاهای داخلی را از اولویت‌‌‌‌‌های کشور عنوان کرد.

حقوق کارگران نباید به تاخیر افتد

آیت‌الله نوری همدانی در دیدار وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی اظهار داشت: کسانی که زیر چتر و سیطره کار شما هستند یا برادر دینی شما و انسان هستند و توجه به انسان‌‌‌‌‌ها بسیار لازم است.

او افزود: امام در صحیفه نور می‌فرماید که همه شما نسبت به زیردست خود مسول هستید و رعایت حقوق دیگران مهم است.

آیت‌الله نوری همدانی بیان کرد: این وزارتخانه از مقدس ترین وزارتخانه‌‌‌‌‌ها برای شماست و باید در این مسولیت که بر عهده دارید بسیار مراقب بوده و کوتاهی نکنید.

استاد برجسته حوزه علمیه قم بر ریشه کنی فقر تاکید کرد و گفت: باید برای از بین بردن فقر، ظلم و جهل از جامعه تلاش کرد.

آیت‌الله نوری همدانی خدمت به مردم را عمده کار نظام جمهوری اسلامی دانست و گفت: همین مردم انقلاب کردند و استکبار را از کشور بیرون و هشت سال جنگ کردند و در برابر دشمن ایستادند و لذا خدمت به مردم دارای ثواب بسیار بزرگی است.

او بر لزوم توجه به معیشت کارگران هم تاکید کرد و افزود: کارگر قشر محترمی است که باید به آنها کمال توجه صورت گیرد و رفاه و معیشت آنها فراهم شود. نباید حقوق کارگران به تاخیر بیفتد که در این صورت دچار مضیقه می‌شوند.

آیت‌الله نوری همدانی تفاوت در پرداخت حقوق را مدنظر قرار داد و گفت: تفاوت در حقوق در بین کارگران با اقشار دیگر نیز بسیار زیاد است که در این بین احساس می‌شود عدالت اقتصادی رعایت نمی‌شود.

ایشان ادامه داد: اگر این تفاوت در پرداخت با توجه به علم و فرهنگ باشد که حرفی نیست اما اگر ارتباط با زحمت و خدمت نداشته باشد نباید اینگونه باشد و برخی که زحمت نمی‌کشند حقوق زیاد بگیرند.

او به تعطیلی برخی کارخانه‌‌‌‌‌ها اشاره و خاطرنشان کرد: دیرکرد ربا است و ربا حرام و مخرب اجتماعی است؛ بسیاری از موارد تعطیلی کارخانه‌‌‌‌‌ها به خاطر بانک‌‌‌‌‌هاست.

آیت‌الله نوری همدانی در پایان عنوان کرد: دیرکرد بانکی حرام قطعی الهی بوده که عقوبت و عواقب بسیار فراوانی دارد، عامل تعطیلی و رکورد بسیاری واحدهای تولیدی کشور سود و نرخ بالای تسهیلات بانکی است.

دولت تسهیلات اشتغال در اختیار جوانان قرار دهد

آیت‌الله علوی گرگانی در دیدار علی ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی اظهار کرد: روایتی داریم که گاهی نام افراد را خدا برایشان انتخاب می‌کند و نام شما انشاالله به گونه‌‌‌‌‌‌ای است که کارگران را امیدوار کند.

او گفت: وقتی مردم شما را میان خود ببینند امیدوار می‌شوند لذا همچنان با مردم و میان آنها باشید تا بتوانند با شما مشکلاتشان را به آسانی مطرح کنند که این خود نعمت بزرگی است.

آیت الله علوی گرگانی

آیت‌الله علوی گرگانی با بیان اینکه کسی که منفعتش به مردم برسد نزد خدا محبوب ترین انسانهاست گفت: خداوند قلب مهربان و دلسوز را دوست دارد و از شما انتظار داریم تا اینکونه باشید.

او تصریح کرد: کار سختی را بر دوش می‌کشید و به دست آوردن رضایت مردم دشوار است اما هرچه کار سخت تر، ثواب آن بیستر می‌شود.

استاد حوزه علمیه قم ابراز کرد: در حمایت از کارگر ایرانی پیرو خط رهبر باشید و بیشتر به امور کارخانه‌‌‌‌‌ها بپردازید و مشکلات آن‌‌‌‌‌ها را رسیدگی و حل نمایید.

او عنوان کرد: حرکت شما باید برای مردم امیدوار کننده باشد و برای رونق تولید و راه اندازی کارخانه‌‌‌‌‌ها تلاش خود را بیش از پیش انجام دهید.

آیت‌الله علوی گرگانی خاطرنشان کرد: اگر دولت اعتباری را در خدمت جوانان بگذارد تا بتوانند با سرمایه‌‌‌‌‌‌ای و تسهیلاتی که در اختیارشان گذاشته می‌شود کاری را راه اندازی کنند بسیار مفید خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Real Time Web Analytics