قالب وردپرس افزونه وردپرس
خانه / آخرین اخبار / اظهارات مهم آیت‌الله ‌علم‌الهدی درباره زیارت و تجمعات مذهبی
نقطه‌ مشترک تمام فقهای مشروطه اعتقاد به ولایت فقیه بود

اظهارات مهم آیت‌الله ‌علم‌الهدی درباره زیارت و تجمعات مذهبی

به دنبال شیوع ویروس کرونا در کشور و درگیر شدن مشهد و استان با این بیماری، آیت‌الله ‌علم‌الهدی در قالب پیامی تلویزیونی، نکاتی را خطاب به مردم شریف مشهد، استان و کشور بیان کرد.

به گزارش شبکه اجتهاد، مشروح این پیام به نقل از دفتر آیت‌الله سیداحمد ‌علم‌الهدی، امام جمعه و نماینده ولی فقیه در استان خراسان رضوی به شرح زیر است:

بسم‌الله الرحمن الرحیم

با عرض التجاء و تضرع به درگاه حضرت احدیت

امیدواریم خداوند متعال عافیت را برای همه مردم و همه مسلمانان جهان به مخصوص شیعیان اهل‌بیت (ع) به ویژه مردم ایثارگر و به پا خاسته انقلابی ما کاملاً تأمین کند. در این آستان مقدس و تربت پاک و ولایی امام هشتم (ع) ابتدا تشکر می‌کنم از عزیزان جهادگر و ایثارگر جامعه پزشکی، قبلاً جامعه بسیج پزشکی اختصاص به عزیزان خاصی داشت که با یک بینش انقلابی و حرکت‌های انقلابی، حضورشان را در همه صحنه‌های اجتماعی از قشر مقدس پزشکان حفظ می‌کردند ولی با پیش آمدن این حادثه در استان ما تمام استادان محترم دانشگاه علوم پزشکی، عزیزان ایثارگر ما در مدیریت دانشگاه و دانشجویان روشن‌اندیش و افسران جنگ نرم که در همه عرصه‌ها حضور دارند، در این عرصه با جدیت و حرکت‌های جهادی ارزشمند حضور پیدا کردند.

تقدیر از جامعه پزشکی و مسئولان شهر و استان

بسیاری از استادان بزرگوار جهادگرانه روز و شب در مقام مهار کردن این ویروس ناشناخته خطرناک، بذل مساعی جمیله خودشان را دارند، فداکاری می‌کنند و از تمام آسایش، آرامش و خانواده جدا شدند؛ با کمال اخلاص، از این جهادگری‌های جامعه پزشکی استانمان و عمدتاً ریاست محترم دانشگاه علوم پزشکی تشکر می‌کنم. از آقای استاندار که وظیفه مدیریت خودشان را در اجرای برنامه‌های خاص تأمین بهداشت و ضدعفونی کردن مراکز اجتماعی و با بسیج همه امکانات بسیار حاذقانه مدیریت می‌کنند، متشکرم، از شهردار محترم و شورای شهری که ضدعفونی کردن مراکز اجتماعی و عمدتاً مساجد و مراکز دینی را عهده‌دار شدند و جهادگرانه فعالیت می‌کنند نیز متشکرم. در استان ما خوشبختانه این خصوصیت وجود دارد که بین مسئولان استان در عرصه‌های مختلف هماهنگی قابل‌توجهی موجود است و همه نیز با اخلاص و جهادگری به‌عنوان خادمان حرم امام هشتم (ع) مشغول خدمت هستند، بنده نیز از زحماتشان تشکر می‌کنم.

باید همه امکاناتمان را بسیج کنیم

خدمت شما برادران و خواهران عزیز هم شهری، هم استانی و زائران گرامی دو سه نکته عرض دارم. مسئله بیماری و ویروس یک مسئله جدی است، وقتی یک مشکل اجتماعی به وجود می‌آید یا یک بلای ناگهانی بر زندگی مردم عارض می‌شود، باید در درجه اول همه ما باور کنیم این بیماری قطعی هست و همه امکانات ما در عرصه‌های اجتماعی و مردمی برای مقابله با این بلایی که نازل‌شده بسیج باشد که ان‌شاءالله با عنایت حق و توجهات خاصه امام هشتم (ع) از این کشور که همه‌اش سرزمین امام هشتم (ع) هست، این بیماری و مشکل براندازی شود، باور کردن این مسئله لازم است. اگر انسان باور کرد این مشکل وجود دارد، حداکثر قدرت خودش را در رعایت اصول بهداشتی و پزشکی که در پروتکل‌های مختلف عزیزان ما در جامعه پزشکی اعلام می‌کنند [به کار گیرد]، باید همه امکاناتمان را در این قسمت بسیج کنیم، به خودمان، خانواده و عزیزانمان که حتی تحمل تب کردن یک‌شب آنان را نداریم، توجه داشته باشیم به این بلا مبتلا نشویم.

تجمعات، مبدأ شیوع بیماری

عزیزان پزشکی که پیش‌قراول این حرکت عظیم جهادگرانه هستند، مبدأ انتشار این ویروس را عمدتاً در تجمع‌ها تشخیص داده‌اند که تجمعات مبدأ انتشار است و طبیعتاً باید از هر نوع تجمع پیشگیری کنیم، در پیشگیری از تجمعات به مخصوص اجتماعات مذهبی ممکن است برخی عزیزان ما ناخواسته یا ندانسته، عواطف و احساسات دینی آنان جریحه‌دار شود که چطور می‌شود در رفت‌وآمد به حرم برای زیارت و رفت‌وآمد به مساجد محدودیت‌هایی قائل شویم، این را به‌عنوان یک مسئله شرعی بر حسب فتوایی که رهبری در فرمایشات شان برای جمیع مقلدان و افرادی که تحت حاکمیت ولایی در این کشور و در دیگر مجامع دینی اسلام زندگی می‌کنند، اعلام فرمودند «اگر بنا شد کسی جلوی توسعه و گسترش این بیماری را بگیرد حسنه است و اگر کسی باعث گسترش این بیماری شود، سیئه است».

اگر من حرکتی انجام دادم که به‌عنوان عامل انتقالی ویروس را از یک فرد مبتلا به یک فرد غیر مبتلا برسانم، من معصیت خدا را انجام دادم و این حق‌الناس است و باید این را در درگاه خدا جواب بدهم؛ باید تمام مجامع دینی و مذهبی خودمان را بر اساس این حقیقتی که افراد متخصص و موضوع شناس اعلام کردند و بر این اساس فتوای رهبری نیز وجود دارد، باید همه اجتماعات و برنامه‌هایمان را با این وضع تنظیم کنیم.

زیارت، چسبیدن به ضریح نیست

در مسئله زیارت و حرم توجه داشته باشیم که وجود امام هشتم (ع) یک روح ولایی مطلقه الهیه است که بر همه هستی و وجود و شئون جامعه ما احاطه دارند، وجود مقدس امام، امام زنده است، امام در قبرش نیست، در ضریحش هم نیست که بگوییم امام در شبکه‌های ضریح محدود و محصور است، حالا اگر به این شبکه‌های ضریح نرسیدیم، به امام نرسیدیم! آستان قدس رضوی همه‌اش صحن و سرای امام رضاست، منزل امام هشتم (ع) است، از هر گوشه این آستان عرضه بداریم «السلام علیک ابا الحسن، یا علی بن موسی»، آقا جواب می‌دهند، دلیل این‌که جواب می‌دهند این است که شما حتی اگر در خیابان از در صحن چشمتان به گنبد می‌افتد و می‌گویید «السلام علیک یا علی بن موسی‌الرضا»، دلتان تکان می‌خورد و اشکتان جاری می‌شود، این دل تکان خوردن کدی است که حضرت به شما دادند و به این عنوان دل شما تکان خورد و اشکتان جاری شد. اگر کنار این دیوار بایستیم و زیارت جامعه کبیره بخوانیم، امام، امام زنده است و بر همه جزئیات این تشکیلات احاطه دارد، جمع نشویم در جایی که تجمع ما مبدأ انتشار این بیماری و ویروس شود و بر حسب تشخیصی که آقایان دادند، زیر سقف و در فضاهای بسته این تجمعات صورت نگیرد، این مسئله حرم، زیارت و اعتقاد ما به ولایت وجود مقدس امام هشتم (ع).

حضرت رضا روایتی دارند در تفسیر آیه ۱۸۰ سوره اعراف «وَلِلَّهِ الْأَسْمَاءُ الْحُسْنَى فَادْعُوهُ بِهَا»، اسماء حسنی برای خداست، خدا را با این اسماء حسنی بخواهید، حضرت رضا (ع) در حدیثی فرمودند که عیاشی در تفسیر خود آورده و بحارالانوار نیز این حدیث را نقل کرده، آدرس دقیق، تفسیر برهان، جلد ۳ در ذیل این آیه شریفه است. امام رضا (ع) فرمودند «إذا نزلت بکم شدّهٌ فاستعینوا بنا على ا…»، هروقت بر شما بلا و مصیبتی آمد، از ما کمک بگیرید، وهو قول ا.. «ولله الأسماء الحسنى فادعوه بها» حضرت امام صادق (ع) نقل می‌کنند «و نحن اسماء الحسنی»، دعایی که به درگاه خدا می‌کنید جز با معرفت ما این دعا و خدا خوانی را قبول نمی‌کنند.وقتی  حضرت خودشان این‌گونه به ما دستور دادند، بهتر این است که ما در همین توجهی که به حرم داریم در هر نقطه‌ای در این کشور به حضرت رضا (ع) توجه می‌کنیم، با حضرت صحبت کنیم، استعانت بجوییم و بخواهیم این بلا و مصیبت از ما دفع شود.

رعایت اصول بهداشتی در سیره ائمه(ع)

در بحارالانوار جلد ۸۳ صفحه ۳۳۷ حدیثی از امیرالمؤمنین (ع) نقل کردند، مولا هفت یا شش آیه را مشخص کردند، فرمودند هر روز صبح بعد از نماز اگر این شش یا هفت آیه را بخوانید و به خود و فرزندانتان بدمید، هر نوع بلا و مصیبتی آن روز تا آخر شب از شما دفع می‌شود؛ رهبری نیز فرمودند دعای هفتم صحیفه کامله سجادیه را بخوانید، این هفت آیه را بعد از نماز صبح بخوانید، شما مردمی که معتقدید، با توجه به خدا ان‌شاءالله این ویروس برداشته شود.

برادران و خواهران، کشور ما با کشور چین فرق دارد، چین خدا ندارد، ما خدا داریم، کشور ما اهل‌بیت پیغمبر (صلوات‌الله ‌علیه) دارد، کشور پیغمبر هست، شخصی گفت در سال اول پیروزی انقلاب رفتم خدمت امام راحل، گفتم من دارم می‌روم حج، فرمایشی ندارید؟ امام فرمودند «وقتی رفتی مدینه بگو یا رسول‌ا…، ایران کشور شماست»، ما با همه دنیا فرق داریم، این جا مورد توجه ولایت مطلقه الهیه اهل‌البیت هست و از ما دستگیری می‌کنند اما رعایت اصول بهداشتی وظیفه ما هست، سیره ائمه نیز این بوده که مسائل بهداشتی و پزشکی را رعایت می‌کردند.

طلا و نقره ضریح کسی را شفا نمی‌دهد

امام رضا (ع) شفا می‌دهد، طلا و نقره ضریح کسی را شفا نمی‌دهد، درِ طلای حرم کسی را شفا نمی‌دهد، کسانی که می‌آیند در حرم امام رضا (ع) به امام رضا متوسل می‌شوند، شفا پیدا می‌کنند، در عین این‌که شفا می‌دهند، خودشان نیز تابع عوامل طبیعی و ظاهری بودند، شفای امام رضا (ع) نیز طوری نیست که یک مرتبه کسی با معجزه شفا پیدا می‌کند، شفای امام رضا (ع) نیز با اسباب و ابزار است، داروی لازم در اختیار شما قرار می‌گیرد، درمان لازم برای شما پیش می‌آید، اسباب و ابزار پیشگیری از این ویروس را حضرت فراهم می‌کنند، این‌طور نیست که تنها با معجزه نامرئی حضرت همه را شفا می‌دهند؛ نباید بگوییم چون امام رضا (ع) شفا می‌دهد ما کار بهداشتی و پزشکی انجام ندهیم و به رعایت اصول بهداشتی و پزشکی بی‌اعتنا باشیم.

برپایی شعائر اهل‌بیت با رعایت پروتکل‌های بهداشتی

ماه رجب و شعبان که ایام اعیاد رجبیه و شعبانیه هست، ان‌شاءالله با پروتکل‌های صحیح و بهداشتی با تجویز مراکز بهداشتی و پزشکی انجام می‌دهیم و شعائر اهل‌بیت را نیز حفظ می‌کنیم؛ ستاد تدبیر با همکاری جامعه پزشکی مشهد پروتکلی برای مساجد تعیین کردند که به آنان اعلام می‌شود، عزیزان بسیجی ما مساجد را ضدعفونی کرده و آن پروتکل را هم در تشکیل نماز جماعت و هم ضدعفونی و تمیز کردن مساجد که برنامه‌های عبادی و دینی ما در سایه اصول بهداشتی اجرا شود.

چون تجمع هم باعث انتشار ویروس می‌شود، ان‌شاءالله اعیاد و شادی‌های مذهبی در فضای باز در میدان‌های شهر و پارک‌ها اجرا شود، آن جا نورافشانی و چراغانی داشته باشیم و مداحان مدیحه سرایی کنند، شعائر اهل‌بیت را تعطیل نمی‌کنیم، قرار شد شب ۱۳ رجب در مشهد از هر مسجدی ماشینی حرکت کند با بلندگو در شهر بچرخند که تمام شهر، مدیحه امیرالمؤمنین (ع) و مداحی مداحان در عید امیرالمؤمنین (ع) صورت بگیرد؛ برنامه‌هایی داریم با پروتکل مشخص‌شده در ستاد تدبیر استان و توصیه‌شده از طرف مجامع پزشکی، همه برنامه‌ها و شعائر مذهبی را در این شهر و استان اجرا می‌کنند، در عین این‌که اصول بهداشتی و پزشکی را کاملاً حفظ می‌کنند.

از داخل خانه شان به سوی مشهد بایستند و به حضرت سلام بدهند

عزیزانی که در دیگر بلاد هستند این را بدانند امام رضا (ع) همه‌جا حاضر است، از داخل خانه‌شان هم اگر به‌سوی مشهد بایستند و توسل  به امام رضا (ع) پیدا کنند و سلام بدهند، حضرت جوابشان را می‌دهند، حضرت سلام هیچ‌کس را بی‌جواب نمی‌گذارند، امام رضا (ع) امام رئوف است و به شهر و نقطه خاصی اختصاص ندارد، هرکجا شیعه و مسلمانی از دوستان اهل‌بیت (ع) در هر نقطه‌ای به حضرت توجه کنند، حضرت به او توجه می‌کنند، بیماری‌اش را شفا می‌دهند و حاجتش را برآورده می‌کنند به مخصوص در موقعیتی که عزیزان در نقل‌وانتقال سفری دچار مشکل می‌شوند، لازم نیست این کار را انجام دهند؛ اگر امسال به خاطر این بیماری و خطر نمی‌توانید بیایید، اشکالی ندارد، خود حضرت به سراغ شما می‌آیند، به شما توجه می‌کنند و حاجت شما را برآورده می‌کنند. سعی کنیم اصول بهداشتی را به خصوص در مقام پیشگیری از این بیماری که حتی ابزار بسیاری از مفاسد دشمنان ما نیز خواهد شد، رعایت کنیم تا از شیوع و نشر این بیماری جلوگیری شود و شعائر مذهبی را در ماه رجب و شعبان تعطیل نکنید بلکه این شعائر و برنامه‌ها را منطبق با پروتکل‌های بهداشتی و پزشکی به‌خوبی می‌توان در شهرها، پارک‌ها، میدان‌ها و فضاهای باز اجرا کرد به‌نحوی‌که این ویروس انتشار پیدا نکند. برای شهر و استان خودمان برنامه‌هایی داریم که عزیزان ما از این برنامه‌ها   الگو بگیرند و در دیگر استان‌ها و شهرها این برنامه‌ها را اجرا کنند.

به بهداشت فقرا و ضعفا رسیدگی کنید

خواهشی از دستگاه‌های اجرایی و قضایی دارم؛ این حادثه ویروس که به وجود آمده مردم از نظر اقتصادی دچار مشکل شدند به خصوص خانواده‌های مستضعف؛ اولاً در مقام حفظ اصول بهداشتی به فقرا و ضعفا کمک کنید، روستاهای عقب‌افتاده‌ای که زندگی‌شان فاقد اصول اولیه بهداشتی هست، به آن جاها کمک کنید که خدای‌نکرده گرفتار این بیماری نشوند.

اضطراب و دغدغه را از خانواده‌ها بگیرید

فعالیت‌های اقتصادی کشور مقداری متوقف‌شده است، قراردادهایی داشتند، پیمان‌هایی پیمانکاران بستند که نتوانستند سر موقع به قراردادهایشان عمل کنند یا افرادی سررسیدهای بدهی دارند که نتوانستند جنسشان را بفروشند و بدهی‌شان را در سررسید تأمین کنند، ان شاءالله دستگاه‌های قضایی و اجرایی برنامه‌ای پیاده کنند که این مشکل مردم هم حل شود و از موارد خاص اضطراری در همه قراردادها ذکر می‌کنند، این موردی است که الان در کشور پیش‌آمده، دغدغه و اضطراب هم برای خانواده‌ها و افراد در این جهت نباشد. همه ما مجاهدانه در این جهت اقدام کنیم، یک اقدام جهادی که دشمنان ما در دیگر بلاد کفر ببینند مسلمانان و نیروهای انقلابی وابسته به این نظام و انقلاب، به‌مراتب نیرومندتر هستند و با صداقت و اخلاص و همکاری و همیاری ان‌شاءالله ریشه این بیماری را کنده‌اند و آنان با همه امکاناتشان نتوانستند مقابله کنند و این به عنوان نمادی از عظمت ایمان و بندگی خدا در دنیا نشر پیدا کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Real Time Web Analytics