قالب وردپرس افزونه وردپرس
خانه / آخرین اخبار / اعلام برنامه‌های همایش نکوداشت آیت‌الله سیدمحمد محقق داماد
اعلام برنامه‌های همایش نکوداشت آیت‌الله سیدمحمد محقق داماد

در نشست خبری در قم مطرح شد؛

اعلام برنامه‌های همایش نکوداشت آیت‌الله سیدمحمد محقق داماد

دبیر اجرایی آیین نکوداشت آیت‌الله سیدمحمد محقق داماد گفت: آیین نکوداشت آیت‌الله العظمی سیدمحمد محقق داماد ۱۲ دیماه جاری با پیام رهبر انقلاب در آستان حضرت معصومه (س) برگزار خواهد شد.

به گزارش شبکه اجتهاد، حجت‌الاسلام و المسلمین رضا مختاری در نشست خبری آیین نکوداشت آیت‌الله محقق داماد که در اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی قم برگزار شد، با اشاره به پنجاهمین سالگرد رحلت آیت‌الله سیدمحمد محقق داماد گفت: بعد از انقلاب تجلیل شایسته‌ای از این عالم وارسته صورت نگرفت. به مناسبت پنجاهمین سالگرد ایشان در راستای تکریم از مقام شامخ این علم جلیل القدر آیین نکوداشتی با مشارکت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، مرکز مدیریت حوزه علمیه، دفتر تبلیغات اسلامی و آستان مقدس حضرت معصومع (س) در قم برگزار خواهد شد.

وی اضافه کرد: آیت‌الله محقق داماد از شاگردان بزرگ آیت‌الله حائری یزدی موسس حوزه علمیه قم بوده است و چون داماد ایشان بوده به همین عنوان معروف شده اند. از طرفی آیت‌الله داماد فردی محقق و اهل پژوهش بوده که به لقب محقق نیز شهرت یافته اند.

مختاری ادامه داد: آیت‌الله محقق داماد سال ۱۳۰۱ از یزد به قم آمدند، نزد آیت‌الله حائری تلمذ کردند و در سال ۱۳۱۳، دو سال قبل از رحلت آیت‌الله حائری داماد ایشان شدند.

دبیر علمی همایش آیت‌الله سیدمحمد محقق داماد مهمترین ویژگی این عالم بزرگ را اهتمام به تدریس و شاگرد پروری عنوان کرد و گفت: خیلی از مراجع امروز جز شاگران ایشان بوده‌اند. مراجعی همچون آیات عظام شبیری زنجانی، علوی گرگانی، مکارم شیرازی، جوادی آملی و شخصیت‌های طراز اولی همچون شهید بهشتی، شهید مطهری و امام موسی صدر.

رونمایی از تقریرات آیت‌الله محقق داماد(ره)

وی به توضیحی درباره تقریرات آیت‌الله محقق داماد پرداخت و بیان کرد: آیت‌الله محقق داماد به دلیل اهتمام به تدریس زمانی برای تالیف نداشته اند و آثار ایشان تقریرات وی هستند. یک دوره ۲۰ جلدی فقه از ایشان از سوی موسسه کتاب شناسی شیعه زیر نظر آیت‌الله استادی تصحیح و آماده چاپ شده است و روز برگزاری همایش از آن رونمایی می‌شود. نویسندگان این تقریرات آیات عظام مکارم شیرازی، مومن، طاهری اصفهانی، جوادی آملی و سید علی داماد فرزند ایشان هستند.

مختاری بیان کرد: یک جلد کتاب تحت عنوان «آموزگار فقاهت» هم در شرح حال ایشان به عنوان مدخل این دوره ۲۰ جلدی تدوین شده است که روز همایش از این کتاب نیز رونمایی خواهد شد.

دبیر علمی همایش آیت‌الله محقق داماد فردی نوآور در عرصه علمی معرفی کرد و یادآور شد: چند مجله همچون مجله فقه اهل بیت، کاوشی نو در فقه اسلامی و مجله فقه بعد از همایش در سه شماره به تبیین افکار و ویژگی‌های این عالم شیعی می‌پردازند.

تولید ۵ مستند فاخر در ۲۵۰ دقیقه

در ادامه این نشست خبری، محمدی مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و دبیر اجرایی این همایش به اعضای ستاد اشاره کرد و گفت: آذر ۹۶ دبیرخانه‌ای در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و به ریاست وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تشکیل شد و اعضای آن، حجت‌الاسلام ربانی رئیس مرکز خدمات حوزه، آیت‌الله اعرافی رئیس حوزه‌های علمیه قم، حجج‌الاسلام واعظی، لک زایی، ایزدپناه، مختاری، معراجی و بنده فعالیت ستادی را آغاز کردند.

وی بیان کرد: پنج مستند فاخر به مدت ۲۵۰ دقیقه با مشارکت مراجع تقلید همچون آیات عظام مومن، مکارم شیرازی، نوری همدانی، علوی گرگانی، موحدی کرمانی، کاشانی، شبیری زنجانی و فرزندان ایشان تهیه شده است که از همین هفته از سیمای ملی پخش خواهد شد. از جمله فعالیت‌های رسانه‌ای دیگر، تولید تیزهای تبلیغاتی راجع به این عالم فرهیخته است که از صدا و سیما پخش خواهد شد.

سخنرانان همایش

دبیر اجرایی این همایش به اعلام برنامه‌های این همایش پرداخت و تصریح کرد: اعضای ستاد همایش در ۲۵ آذر ۹۸ با رهبر معظم انقلاب دیدار کردند. این همایش در ۱۲ دی ۱۳۹۸ در سالن جلسات علامه طباطبایی آستان حضرت معصومه (س) با پیام رهبر انقلاب برگزار خواهد شد و وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، آیت‌الله اعرافی، آیت‌الله استادی و یک نفر از خانواده آیت‌الله محقق داماد به سخنرانی خواهند پرداخت. در ادامه مستندی از زندگی آیت‌الله داماد پخش می‌شود و در پایان، این همایش با سخنان آیت‌الله جوادی آملی به کار خود پایان خواهد داد.

بنابر گزارش ایبنا، سیدموسی حسینی کاشانی مدیرکل اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی قم برگزاری این گونه همایش‌ها در سطح ملی را توفیقی برای قم به شمار آورد و گفت: تجلیل از عالمان دینی وظیفه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است و ما با معرفی این عالمان فرهیخته برای نسل جدید الگو سازی می‌کنیم.

مدیر کل اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی قم تصریح کرد: این نکوداشت با توجه به افرادی که در ستاد نکوداشت مسئولیت پذیرفته اند و با توجه به برنامه ریزهای خوب و دقیق یکی از بهترین برنامه‌های این دوره خواهد بود. این اتفاق خجسته در راستای هم افزایی دستگاه‌های مختلف استان نیز میمون و مبارک بوده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Real Time Web Analytics