قالب وردپرس افزونه وردپرس
خانه / آخرین اخبار / اقدامات آل سعود نه تنها اسارت حج بلکه استثمار حج است

اقدامات آل سعود نه تنها اسارت حج بلکه استثمار حج است

حج امروز در اسارت آل سعود است، اگر حج اسیر نبود و به درستی اقامه می‌شد، عظمت و شکوه حقیقی آن به روشنی، چشم همه جهان را خیره می‌ساخت چرا که حج به تنهایی آن قدر جذابیت دارد که می‌تواند منادی اسلام در همه جهان باشد.

به گزارش شبکه اجتهاد، حجت‌الاسلام و المسلمین دکتر مرتضی جوادی آملی رییس بنیاد بین المللی علوم وحیانی اسراء و مسئول بعثه آیت‌الله جوادی آملی در مدینه منوره و مکه مکرمه، پس از مراجعت از این سفر روحانی، در دیدار محققین و پژوهشگران پژوهشگاه علوم وحیانی معارج و نیز مسئولین و کارکنان بنیاد بین المللی علوم وحیانی اسراء، به تشریح فعالیت‌ها و برنامه‌های بعثه آیت‌الله جوادی آملی و همچنین بیان نکاتی در خصوص جایگاه حج و رسالت مسلمانان در این خصوص پرداخت.

بنابر گزارش اسراء نیوز، حجت‌الاسلام جوادی آملی در ابتدای سخنان خود در تشریح جایگاه حج و فعالیت‌های بعثه بیان داشت: حج همواره از جایگاه والا و رفیعی در فرهنگ و مکتب غنی و قوی اسلام داشته و دارد اما وقوع برخی از حوادث زمینه ساز فرصت بهتر برای شناخت عمیق تر و بیشتر از موقعیت حج در عصر حاضر و شرایط کنونی برای امت اسلام به ویژه مسلمانان ایرانی فراهم می‌آورد. یکی از بیانات آیت‌الله جوادی آملی این است گرچه در زیارات رسول گرامی اسلام و ائمه اطهار علیهم السلام می‌خوانیم که اینان حقیقت نماز و زکات را به پا داشتند و آنها را «اقامه» کردند اما هیچ کجا نداریم که آنها حج را «اقامه» کرده باشند چرا که این فرصت در اختیار آنان قرار نگرفت تا حج را «اقامه» کنند که امام خمینی رضوان الله تعالی علیه برای احیاء حج و اقامه حج به پا خواست و این حرکت تا امروز ادامه دارد.

اگر حج اسیر نبود و به درستی اقامه می‌شد
وی افزود: حج امروز در اسارت آل سعود است، اگر حج اسیر نبود و به درستی اقامه می‌شد، عظمت و شکوه حقیقی آن به روشنی، چشم همه جهان را خیره می‌ساخت چرا که حج به تنهایی آن قدر جذابیت دارد که می‌تواند منادی اسلام در همه جهان باشد و قلوب جهانیان را به سوی اسلام و معارف بلندش هدایت کند؛ انسان در حج حقیقت توحید را می‌بیند.

حجت‌الاسلام جوادی آملی خاطرنشان کرد: ما همواره با حج و سرزمین وحی تعامل روزانه داریم با کعبه زندگی می‌کنیم؛ حیات و مماتمان با کعبه و با توحیدی است که از آن سرزمین آمده است، با جریان رسالت، امامت و ولایتی است که از آن سرزمین آغاز شده لذا باید با یک مدیریت و درایت خاص درباره آن صحبت کنیم؛ برخورد گزینشی، احساسی و مقطعی با موضوع حج که هویت جامعه اسلامی به آن بستگی دارد شایسته یک جامعه دینی و اسلامی نیست.

انتقاد از تفکر تحریم حج به بهانه فاجعه منا
وی با انتقاد از تفکر تحریم حج به بهانه فاجعه منا، این تفکر را خواسته آل سعود دانست و افزود: حج با هویت ما، اعتقادات و باورهای ما گره خورده و ما یک راه بیشتر نداریم و آن اقامه حج با حکمت، تدبیر و با به کار گرفتن عقل و درایت جهان اسلام است. ما با تحریم حج، همه منافع عظیمی که خدای متعال در حج قرار داده است را از دست خواهیم داد از جمله وحدت امت اسلامی که این خواسته آل سعود است.

رییس بنیاد بین المللی علوم وحیانی اسراء بیان داشت: حج از آنجا که یک کنگره عظیم جهانی است بناست به درستی فرصتی را برای ارتباط همه دنیای اسلام به صورت سازنده، موثر و کارساز فراهم کند. منافع حج یک منفعت همگانی و متعلق به همه جهان اسلام است که در این بین مهمترین منفعت حج، وحدت جهان اسلام است؛ ما باید از سنگر حج وحدت جهانی اسلام که خواستگاه توحیدی دارد را به نمایش بگذاریم که اگر حج اقامه شود این اتفاق خواهد افتاد اما اکنون چون حج در اسارت است، وحدت جهان اسلام اتفاق نمی‌افتد.

برخی سختگیری‌های امنیتی و مغرضانه مامورین سعودی
وی با اشاره به برخی سختگیری‌های امنیتی و مغرضانه مامورین سعودی با حجاج به ویژه روحانیون و اعضای بعثه‌های مراجع معظم تقلید گفت: اکنون شرایط حج به نحوی است که گفتگو کردن و ایجاد ارتباط بین حجاج کشورهای مختلف امکان پذیر نیست و با آن برخورد می‌شود نمی‌توان از اینگونه حجی، آن توقعات والا را داشت. اینکه امروزه آل سعود با حج چه می‌کند و چه سوء استفاده‌هایی از منافع آن می‌کند دردی است به مراتب بزرگتر و دردناکتر از آنچه در حادثه منا اتفاق افتاد؛ این ابراجی که در کنار خانه خدا برافراشته شده و هیچ فلسفه وجودی ندارد و فضای معنوی بیت الله را تحت تاثیر خود قرار داده است نمونه ای از اینگونه اقدامات نسنجیده آل سعود است.

حجت‌الاسلام جوادی آملی با انتقاد از سوء مدیریت سعودی‌ها در اداره حج گفت: اقدامات آل سعود نه تنها به اسارت بردن حج بلکه استثمار حج است، حجی که اینگونه توسط سعودی‌ها مدیریت و اداره می‌شود نمی‌تواند حج را اقامه کند و تنها یک سری اعمال و مناسکی است که برگزار می‌شود بی انکه وحدتی در جامعه اسلامی ایجاد کند. که باید برای این مسئله چاره اندیشی بشود.

رسالت بعثه‌ها
وی رسالت بعثه‌ها با این وضعیت حج به خوبی روشن می‌شود، مراکزی که باید برای وحدت منتج از حج بیندیشند، بعثه‌ها و نهادهایی است که توسط مراجع عظام تقلید شکل می‌گیرد و لذا همه بعثه‌ها با یک هماهنگی و وحدت خاصی در طول مدت حج فعالیت می‌کنند. بخشی از رسالت بعثه‌ها بیان احکام و انجام درست مناسک حج است. اما این کوچکترین رسالت بعثه‌هاست اگر قرار است حج هدایتگر جهان اسلام، بلکه هدایتگر جهان بشری باشد وظایف بالاتری بر عهده بعثه‌ها قرار می‌گیرد.

رییس بنیاد بین المللی علوم وحیانی اسراء با اشاره به سکوت کشورهای اسلامی در قبال فاجعه منا و انتقاد از این رویه گفت: عربستان با پول نفت جهان اسلام سلطه خود را بر کشورها تحمیل کرده است و به کشورهای دیگر اجازه اظهار نظر نمی‌دهد و به راحتی با پول، همه را ساکت می‌کند و تنها ایران اسلامی آزاده شده به رهبری حضرت امام راحل است که در مقابل او ایستاده است لذا حتی بعضی کشورها که در این حادثه کشته‌های بیشتری نسبت به ایران داده اند، سکوت کرده اند و اعتراضی نمی‌کنند.

حادثه منا نشانه بی قابلیتی آل سعود است
وی با بیان این نکته که «حج و سرزمین وحی متعلق به همه جهان اسلام و بلکه همه جهان بشریت است»، گفت: باید همه متفکران و همه فرزانگان جهان اسلام در رشته‌ها و فنون مختلف در مدیریت و توسعه حج نقش داشته باشند و برای این مراسم باشکوه و جلال اسلامی چاره جویی کنند تا معارفی که می‌تواند از این سرزمین برخیزد، جهانگیر و عالم گیر شود. اگر این مهم اتفاق بیفتد حج متحول خواهد شد، آل سعود به تنهایی این قابلیت را ندارد که حج را به صورت باشکوه و مناسب برگزار کند که حادثه منا نشانه این بی قابلیتی است که حجاج قبل از آنکه قربانی کنند، خود در اوج مظلومیت قربانی شدند.

حجت‌الاسلام جوادی آملی در پایان با تسلیت فاجعه منا به ساحت حضرت بقیه الله الاعظم و خانواده داغدیدگان، از خدای متعال برای آنان صبر جزیل خواستار شد و تاکید کرد: جامعه اسلامی یک راه بیشتر ندارد و آن احیاء و اقامه حقیقی آن حج شایسته ای است که منابع وحیانی ما آن را وعده داده است. مسلمانان نباید اجازه بدهند که آل سعود حج را از معنویت به سوی مادیت ببرد و آن را استثمار کند. تنها در این صورت است که ظرفیت‌های بالای حج در ایجاد معنویت و اخلاق در جهان شکوفا خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Real Time Web Analytics