قالب وردپرس افزونه وردپرس
خانه / آخرین اخبار / الازهر کتاب جامع احکام پزشکی خود را در ۸ جلد منتشر کرد
الازهر کتاب جامع احکام پزشکی خود را در 8 جلد منتشر کرد

تازه‌‌های نشر؛

الازهر کتاب جامع احکام پزشکی خود را در ۸ جلد منتشر کرد

الازهر مصر در راستای بروزآوری و اصلاح متون درسی خود دوره احکام پزشکی را در هشت جلد در اختیار دانشجویان این رشته قرار داد.

به گزارش شبکه اجتهاد، الازهر مصر در راستای به روزآوری و اصلاح متون درسی خود دوره احکام پزشکی را در اختیار دانشجویان این رشته قرار داد و گفت: این اولین گام است و احکام فقهی مربوط به سایر رشته‌ها مانند مهندسی و کشاورزی و داروسازی نیز به زودی در اختیار دانشجویان قرار خواهد گرفت.

اما دوره فقهی حاضر مربوط به احکام پزشکی شامل ۸ جلد است که بنا بر اظهار الازهر شامل تمام احکامی است که یک پزشک در حرفه خود و مسائل پزشکی باید بداند و توسط گروهی از علمای دانشکده شریعت دانشگاه الازهر و علمای مرکزی فتوای الازهر تالیف شده است.

جلد اول کتاب شامل موضوعاتی همچون مفهوم طب و مداوا و حکم یادگیری پزشکی و اخلاق پزشکی و جلد دوم شامل موضوعات مهمی همچون تلقیح مصنوعی در انسان، اجاره رحم، انتخاب جنسیت جنین، برداشتن تجهیزات احیا از بیماران و تغییر جنسیت است و در جلد سوم نیز به مسائلی همچون حدود برهنگی و پوشش، حکم اختلاط و خلوت میان مردم و زن، تاثیر ضرورت طبی و نیاز به معاینه عورت بیمار، حکم مداوای مرد توسط پزشک زن به عکس، حکم وضو به خاطر لمس بیمار وعورت او، حکم هدایای پزشکان، حکم ارجاع مریض به یک داروخانه ویژه مورد بررسی واقع شده است.

در جلد چهارم این کتاب نیز موضوعاتی همچون تولید و فروش مکمل‌های غذایی، فروش دوای منقضی شده، استفاده غیر مجاز از دارو در غیر موارد مصرف، ارائه داروی مشابه توسط داروخانه به مریض بدون اطلاع دادن به او یا پزشک، احتکار دارو بررسی شده است و جلدهای دیگر کتاب نیز به موضوعات مختلفی همچون التزام پزشک به حفظ اسرار بیمار، مسئولیت جنایی پزشکان، رابطه میان پزشک و بیمار، تشریح، مداوا با قرآن، مداوا با محرمات، حکم برداشتن و جراحی چربی از بدن، برداشت پوست صورت، زیبایی دندان‌ها و اعضای بدن، حکم پیوند اعضا، حکم استفاده از اعضای مصنوعی و مسائل مختلف دیگر پرداخته شده است. / حوزه نیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Real Time Web Analytics