قالب وردپرس افزونه وردپرس
خانه / آخرین اخبار / انتقاد مسلمانان از نحوه انتخاب مفتی در یونان
انتقاد مسلمانان از نحوه انتخاب مفتی در یونان

انتقاد مسلمانان از نحوه انتخاب مفتی در یونان

دستورالعمل اخیر دفتر ریاست جمهوری یونان درباره انتخاب مفتی‌های مسلمان، انتقاد مسلمانان ترک‌تبار را درپی داشته است.

به گزارش شبکه اجتهاد به نقل از دیلی‌صباح؛ این دستورالعمل چند هفته پیش درباره انتخاب مفتی‌ها در استان «تراکیه غربی» یونان صادر شد،‌ منطقه‌ای که بیشتر جمعیت آن را اقلیت‌های مسلمان ترک‌تبار تشکیل می‌دهند.

براساس یکی از بندهای این دستورالعمل، استفاده از زبان یونانی در دفاتر مفتی‌ها الزامی بوده و انتخاب مفتی‌ها و کارمندان‌شان از طریق وزارت آموزش یونان صورت می‌گیرد که به گفته جامعه مسلمانان، نقض حقوق آنها به شمار می‌رود.

ایهان احمد، حقوقدان و نماینده پیشین مجلس از تراکیه غربی در این باره گفت: این دستورالعمل در واقع استقلال مفتی‌ها را از بین می‌برد و جامعه مسلمانان باید از طریق قانونی لغو آن را پیگیری کند.

مفتی‌ها در تراکیه غربی علی‌رغم مخالفت مسلمانان و اینکه بارها از دولت خواسته‌اند که خودشان آنها را انتخاب کنند، از سوی دولت یونان انتخاب می‌شوند.

تراکیه غربی در بخش شمال شرقی یونان قرار گرفته ‌است. امروزه تراکیه غربی شامل استان مقدونیه شرقی و تراکیه می‌شود. حدود ۱۵۰ هزار نفر مسلمان ترک‌تبار در تراکیه غربی سکونت دارند که براساس پیمان صلح لوزان در سال ۱۹۲۳، حقوق آنها تضمین شده است. خبرگزاری بین‌المللی قرآن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Real Time Web Analytics