قالب وردپرس افزونه وردپرس
خانه / آخرین اخبار / باید حرف مخالف را شنید و پاسخ لازم را به او داد/ راه‌اندازی رشته‌هایی که شورای عالی حوزه از دایر کردن آن محذور است
باید حرف مخالف را شنید و پاسخ لازم را به او داد/ راه‌اندازی رشته‌هایی که شورای عالی حوزه از دایر کردن آن محذور است

‌در دیدار آیت‌الله استادی با مسئولان دانشگاه ادیان و مذاهب مطرح شد:

باید حرف مخالف را شنید و پاسخ لازم را به او داد/ راه‌اندازی رشته‌هایی که شورای عالی حوزه از دایر کردن آن محذور است

دبیر شورای عالی حوزه‌های علمیه با تاکید بر نقد افکار و اندیشه‌ها در محافل علمی حوزه گفت: کسانی که حرف نویی برای گفتن دارند،‌ زمانی پیشرفت می‌کنند که با بحث آزاد، راه هرگونه بهانه و اتهامی را ببندند.

به گزارش شبکه اجتهاد، آیت‌الله رضا استادی در دیدار مسئولان دانشگاه ادیان و مذاهب در سخنانی گفت: رویکرد شما امری لازم، مفید و دینی است و اگر این کار مخالفی دارد، باید اطلاع‌رسانی لازم به وی و همه کسانی که به‌گونه‌ای مرتبط با این فعالیت‌های دینی و حوزوی هستند،‌ انجام شود تا جلوی هرگونه اتهام‌زنی گرفته شود.

دبیر شورای عالی حوزه‌های علمیه افزود: هر مجموعه‌ای که متهم شود، این اتهام برای آن تبدیل به یک نقطه‌ضعف می‌شود. باید حرف مخالف را شنید و پاسخ لازم را به او داد. کسانی که حرف نویی برای گفتن دارند،‌ زمانی پیشرفت می‌کنند که با بحث آزاد، راه هرگونه بهانه و اتهامی را ببندند. اگر سخنی بی‌مطالعه گفته شود، اذهان خراب می‌شود و دیگر سخت می‌توان این نگاه را جبران کرد. باید حتی‌المقدور جلوی این‌ نوع نگرش‌ها را گرفت.

او ضمن دعوت به اخلاص در این قبیل فعالیت‌های علمی، سخن مقام معظم رهبری را یادآور شد که هرکس در حوزه حرف نویی دارد،‌ باید بگوید و جوابش را بدهند و این کار باید در جمع‌های کوچک چند نفره علمی انجام شود و نباید در ملأ عام به نقد افکار و اندیشه‌ها پرداخت.

در این دیدار، حجت‌الاسلام والمسلمین سید ابوالحسن نواب نیز ضمن تأکید بر ارتباط دانشگاه ادیان و مذاهب با حوزه گفت: هدف ما استمرار ارتباط با حوزه است و می‌خواهیم همان‌طور که از ثمرات حوزه بهره‌مند می‌شویم و از طلاب حوزه استفاده می‌کنیم، بتوانیم به حوزه هم خدماتی ارائه کنیم و حوزه از این دانش‌ها بهره‌مند شود. از دیگر سو می‌خواهیم ارتباط‌مان با حوزه به صورت تعریف شده، تشکیلاتی و منظم باشد.

راه‌اندازی رشته‌هایی که شورای عالی حوزه از دایر کردن آن محذور است

او در ادامه گفت: در حوزه، فقه مذاهب تدریس نمی‌شود، ولی در دانشگاه ادیان و مذاهب ده‌ها رساله تطبیقی در باب فقه اهل‌سنت و شیعه به انجام رسیده است. امیدواریم با این کار به وزن علمی حوزه اضافه کنیم. لذا می‌کوشیم رشته‌هایی که شورای عالی حوزه از دایر کردن آن محذور است،‌ راه‌اندازی کنیم.

رئیس دانشگاه ادیان و مذاهب گفت: ما فقط دو هیئت علمی غیرطلبه داریم و هیئت‌های خارجی که مرتباً‌ به دانشگاه می‌آیند، احساس می‌کنند که در حوزه علمیه باز است و دیگر ادیان به صورت تطبیقی در این‌جا مورد بررسی قرار می‌گیرند.

او هم‌چنین ابراز داشت: این قبیل اقدامات، افتخاری برای حوزه علمیه است و دیگر حوزه علمیه متهم به بسته بودن و تحجر نمی‌شود. ضمناً‌ می‌کوشیم با بهره‌مندی از بزرگان حوزه از موازین شرعی و اسلامی هم عدول نکنیم.

نواب در پایان گفت: ۹۵ درصد پایان‌نامه‌های ما مقارنه‌ای و تطبیقی و مبتنی بر بررسی و نقد دیگر ادیان است. هم‌چنین رشته دکتری وهابیت‌شناسی را نیز با توجه به وضعیت امروز منطقه راه‌اندازی کرده‌ایم.

بنابر گزارش روابط عمومی دانشگاه، در بخشی از این دیدار حجت‌الاسلام والمسلمین الهی‌منش رئیس دانشکده عرفان دانشگاه ادیان و مذاهب به تلاش این دانشکده در راستای شناخت و نقد عرفان‌های نوظهور اشاره کرد و آیت‌الله استادی نیز راه جلوگیری از گسترش این قبیل عرفان‌ها و نیز گرایش جوانان به معنویت حقیقی را عمل حوزویان به دستورات دینی و اخلاقی دانست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Real Time Web Analytics