قالب وردپرس افزونه وردپرس
خانه / آخرین اخبار / برگزاری همایش ملی «اجتهاد عقل گرا» با پیام آیت‌الله سبحانی
برگزاری همایش ملی «اجتهاد عقل گرا» با پیام آیت‌الله سبحانی

فراخوان؛

برگزاری همایش ملی «اجتهاد عقل گرا» با پیام آیت‌الله سبحانی

همایش ملی «اجتهاد عقل گرا» توسط پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی و همکاری برخی نهادهای علمی کشور با پیام آیت‌الله ‌جعفر سبحانی و سخنرانی اساتید رشاد و هادوی تهرانی، ۲۳ آذرماه ۱۴۰۱ در شهر مقدس قم برگزار‌ می‌شود.

به گزارش خبرنگار اجتهاد، همایش ملی «اجتهاد عقل گرا» با هدف بررسی نقش عقل در استنباط علوم اسلامی و انسانی با پیام استاد عالیقدر حضرت آیت‌الله ‌جعفر سبحانی و سخنرانی صاحبنظران این حوزه چهارشنبه شب ۲۳ آذرماه در قم برگزار‌ می‌شود.

در این همایش علمی اساتید علی‌اکبر رشاد و مهدی‌ هادوی تهرانی ایراد سخنرانی خواهند داشت. همچنین از کتب و آثار ویژه همایش با عناوین فلسفه عقل جلد اول (نقد عقل جزئی در فلسفه اسلامی)‌ و فلسفه عقل جلد دوم (نقد عقل در مدارس حدیثی میرداماد و صدرالمتألهین) نوشته محمدعلی اردستانی، نقد مکتب تفکیک؛ دفتر اول: مبانی نوشته محمدحسن قدردان قراملکی، نقد مکتب تفکیک، دفتر دوم: مسائل نوشته محمدحسن قدردان قراملکی، روش‌شناسی علم کلام با عنوان فرعی «نگاهی تطبیقی انتقادی به روش فلسفی و تفکیکی» نوشته حمیدرضا شاکرین و مجموعه سه جلدی مقالات همایش اجتهاد عقل‌گرا، رونمایی می‌شود.

برگزاری مناظره علمی با موضوع «جایگاه عقل و نقل در اجتهاد کلامی» با حضور حجج اسلام والمسلمین محمدحسن قدردان قراملکی، محمدمهدی گرجیان، محمدتقی سبحانی و رضا برنجکار از دیگر بخش‌های این همایش ملی است.

در همین خصوص سه پیش نشست همایش نیز تدارک دیده شده که با عناوین «چیستی خدا از دیدگاه مهدی اصفهانی»، «اصالت و امتیازات عقلانیت شیعی در نظر و عمل» و نشست «فلسفه از دیدگاه آیت‌الله ‌خامنه‌ای» برگزار شده است.

همچنین در هفته منتهی به همایش نیز سه پنل تخصصی با عناوین «عقل و الهیات» با مدیریت حجت‌الاسلام والمسلمین محمدحسن قدردان قراملکی،‌ «عقل و اخباری‌گری و تفکیک» با مدیریت حجت‌الاسلام والمسلمین محمدباقر پورامینی» و «عقل و فقه و اصول» با مدیریت حجت‌الاسلام والمسلمین سیدسجاد ایزدهی با حضور ارائه دهندگان مقالات همایش برگزار‌ می‌شوند. تقدیر از مقالات برگزیده و برگزاری نمایشگاه آثار مرتبط پژوهشگاه با این موضوع، در خلال همایش نیز از دیگر برنامه‌هاست.

مؤسسه آموزشی پژوهشی امام خمینی(ره)، مرکز فقهی ائمه اطهار(ع)، مؤسسه پژوهشی حکمت و فلسفه ایران، انجمن علمی کلام اسلامی و انجمن فقه و اصول حوزه علمیه قم، مجمع عالی حکمت اسلامی، مرکز تخصصی کلام اسلامی امام صادق(ع)، پایگاه استنادی علوم جهان اسلام(ISC)و … از همکاران علمی و اجرایی برگزاری این رویداد ارزشمند خواهند بود.

گفتنی است، همایش ملی «اجتهاد عقل گرا» چهارشنبه شب، ۲۳ آذرماه ۱۴۰۱ از ساعت ۱۸ تا ۲۱ با حضور صاحبنظران، اندیشمندان و فرهیختگان و استادان حوزه و دانشگاه در محل تالار استاد موسویان(ره) پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی به آدرس قم، بلوار پانزده خرداد، خیابان شهید میثمی برگزار شده و میزبان همه علاقمندان به مباحث کلامی خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Real Time Web Analytics