قالب وردپرس افزونه وردپرس
خانه / آخرین اخبار / تأکید مراجع بر حل مشکلات معیشتی مردم و گرانی افسار گسیخته/ خوبی‌های مردم را باید با گرانی جواب داد؟
تأکید مراجع بر حل مشکلات معیشتی مردم و گرانی افسار گسیخته/ با مفسدان اقتصادی قاطع برخورد شود/ مردم بهبود معیشت را در سفره‌هایشان احساس کنند

دغدغه‌ها و هشدارهای علما و مراجع عظام تقلید در دیدار با رئیس دفتر رییس جمهور:

تأکید مراجع بر حل مشکلات معیشتی مردم و گرانی افسار گسیخته/ خوبی‌های مردم را باید با گرانی جواب داد؟

سفر رئیس دفتر رئیس جمهور به قم و دیدار با مراجع عظام تقلید و علما در زمانی صورت گرفت که مشکلات اقتصادی کشور تبدیل به بحران شده و با انتقاد مراجع عظام تقلید روبرو بود. محمود واعظی نیز از این فرصت استفاده کرد و مراجع را در جریان امور کشور و اقدامات دولت قرار داد تا بلکه از حجمه مطالبات و انتقادات کاسته شود. او در این سفر دو روزه به عنوان نماینده دولت، باری از تذکرات، توصیه‌ها و درخواست‌ها مراجع را به تهران برد.

به گزارش خبرنگار اجتهاد، احمد واعظی در این دیدار با حضرات آیات مکارم شیرازی، صافی گلپایگانی، شبیری زنجانی، سبحانی، علوی گرگانی، امینی و نماینده آیت‌الله سیستانی حجت‌الاسلام والمسلمین شهرستانی دیدار و گفتگو نمود و با شنیدن انتقادها از حمایت‌هایی نیز برخوردار شد. در ادامه خلاصه‌ای از مهمترین بیانات و تذکرات مراجع بیان می‌شود و سپس گزارشی از سخنان ایشان در پی‌ می‌آید.

نباید طوری باشد که مسئولان بیایند در قم مراجع را ببینند و بروند ولی حرف آنها زمین بماند و عملی نشود/ نکته بسیار مهم در وضعیت کنونی این است که با سوء استفاده‌کنندگان از اوضاع امروز و مفسدان اقتصادی برخورد قانونی قاطع داشته باشیم/ امروز زمان تسویه‌ حساب‌های شخصی و حل اختلافات انتخاباتی نیست، در شرایط فعلی هرگونه تضعیف دولت امری کاملاً خلاف است/ خوبی‌های مردم را باید با گرانی جواب داد؟ مردم شریف و نجیب ایران، استحقاق این همه مشکلات و بی عدالتی‌ها و سختی معیشت را دارند؟/ امروز در وضعیتی قرار داریم که همه باید یکصدا و یک نظر درباره آنچه پیش رو کشور است، اتفاق نظر داشته باشیم/ اگر برای رفع این مشکلات و گرانی‌ها کاری نشود و مردم از این وضعیت نجات پیدا نکنند، فردا دیر است/ باید برای عبور از این مشکلات سطح وحدت و همدلی بین مردم و نظام به سطح انسجام کشور در سال‌های اول انقلاب برسد.

 

دولت در صدر اولویت‌های خود باید از معیشت و زندگی عامه مردم مراقبت کند

آیت‌الله ناصر مکارم شیرازی: نمی‌‌‌‌توان منکر شد که در همه جا و از جمله دولت ضعف‌هایی وجود دارد، با این اوصاف اما در شرایط فعلی هرگونه تضعیف دولت امری کاملاً خلاف است و همه باید از دولت حمایت کرده و در زمانی که دشمن همه توان خود را بکار گرفته تا به نظام جمهوری اسلامی ضربه بزند، باید دولت را تقویت کنیم.

امروز زمان تسویه‌ حساب‌های شخصی و حل اختلافات انتخاباتی نیست و اگر هم دولت در جایی ضعف دارد، همه باید کمک کنیم تا این ضعف‌ها برطرف شود.

امروز آمریکا از هر زمان دیگری منزوی‌تر است و شاهد آن هستیم که در موضوع خروج آنها از برجام حتی دوستان اروپایی‌شان نیز با آمریکایی‌ها همکاری نکردند و این مسأله خیلی مهم و نقطه قوت ماست، بویژه آنکه دولت جدید آمریکا نشان داده است که تنها با ایران و برجام مشکل نداشته و با همه مشکل دارد.

شرایط امروز را یک امتحان تاریخی برای ملت ایران و دولت و نظام جمهوری اسلامی است. در این شرایط بسیار مهم است که دولت درباره عملکرد و اقدامات خود اطلاع‌رسانی گسترده، دقیق و بهنگام داشته باشد و آنچه را که مایه امیدآفرینی برای مردم است با هنرمندی به آنها انتقال دهد و البته ضعف‌ها و نقص‌های احتمالی را نیز صادقانه بپذیرد چرا که این مسأله تأثیر روانی بسیار مثبتی خواهد داشت.

دولت در صدر اولویت‌های خود معیشت و زندگی عامه مردم را باید مراقبت کند و به گونه‌‌ای باشد که به دغذغه‌های اصلی مردم همانند ایجاد اشتغال بیشتر و مبارزه با قاچاق، مفاسد اقتصادی و گرانی اقلام اساسی، اهتمام بیشتری کند.

آیا خوبی‌های مردم را باید با گرانی جواب داد؟

آیت‌الله لطف‌الله صافی گلپایگانی: آیا خوبی‌های مردم را باید با گرانی جواب داد؟ آیا مردم شریف و نجیب ایران، استحقاق این همه مشکلات و بی عدالتی‌ها و سختی معیشت را دارند؟

اگر امروز برای رفع این مشکلات و گرانی‌ها کاری نشود و مردم از این وضعیت نجات پیدا نکنند، فردا دیر است.

وحدت کلمه راه برون رفت از مشکلات فعلی کشور است. همه مسئولان باید با وحدت کلمه برای رفع نگرانی‌های مردم همت کنند. ما هم دعا‌‌ می‌‌‌‌کنیم ان شاء الله در این امر موفق باشند و بتوانند مردم را خوشحال نمایند.

امروز بیش از پیش به انسجام و همدلی نیاز داریم

آیت‌الله سید موسی شبیری زنجانی: وحدت، همواره یکی از اصولی‌ترین و اساسی‌ترین نیازهای جامعه اسلامی بوده و است و امروز با توجه به تشدید هجمه‌های دشمنان بیش از پیش به انسجام و همدلی نیاز داریم.

یقینا اگر در کنار هم باشیم از همه مشکلات هم عبور خواهیم کرد. وجود اختلاف نظر در جوامع امری کاملاً طبیعی است و اگر با حسن نیت و حسن نظر همراه باشد، بسیار هم سازنده است، اما اگر این اختلاف‌نظرها به سمت تفرقه پیش برود، بسیار مضر خواهد بود.

تفرقه افکنی روش فرعون بوده است که خداوند هم در قرآن کریم به آن اشاره کرده است که او برای پیشبرد نیات و اهداف باطل خویش مردم را فرقه فرقه‌‌ می‌‌‌‌کرد و میانشان اختلاف‌‌ می‌‌‌‌انداخت و از این اختلاف استفاده‌‌ می‌‌‌‌کرد و دشمنان ما نیز امروز به دنبال یک چنین چیزی هستند و ما نباید اجازه بدهیم آنها چنین فضایی را به وجود بیاورند و باید در کنار هم متحد و منسجم از اسلام و کشور دفاع کنیم.

از تلاش‌های دولت برای رسیدگی به محرومان و بویژه تلاش برای پیشگیری از تأثیرگذاری فشارهای اقتصادی دشمن بر معیشت عامه مردم، تقدیر و تشکر می‌کنم و برای دولت در این مسیر آرزوی موفقیت روزافزون کردند.

مردم از علما توقع دارند حرف آنها را انتقال دهند / قرارداد FATF مایه ننگ است

آیت‌الله حسین نوری همدانی: مشکل معیشت و گرانی حتما باید حل گردد و مسئولین بر بازار اشراف داشته باشند.دشمن وارد جنگ اقتصادی شده است و باید مدیریت صحیح داشته باشیم، خیلی از چیزها به تحریم هم ربطی ندارد و اگر اشراف بر وضعیت کشور باشد، موضوع حل‌‌ می‌‌‌‌شود. باید حرف مردم را شنید و به خواسته‌های آنها توجه کرد و اگر مشکلی هست مردم راقانع نمود.

مردم پیش از گرانی از فساد گله مند هستند؛ وقتی اختلاس‌ها و این حقوق‌های نجومی را‌‌ می‌‌‌‌بینند ناراحت‌‌ می‌‌‌‌شوند؛ چطور‌‌ می‌‌‌‌شود یک نفر ۳۰ تا ۴۰ میلیون تومان حقوق‌‌ می‌‌‌‌گیرد ولی یک جوان اگر کار هم داشته باشد یک میلیون تومان حقوق‌‌ می‌‌‌‌گیرد که هیچ در زندگی اثر ندارد؛ لذا باید بی عدالتی در جامعه رفع شود و مردم بهبود معیشت و اقتصاد را در سفره‌هایشان احساس کنند و همواره حس آرامش داشته باشند.

همواره باید به مردم خدمت کنید. نباید طوری باشد که مسئولان بیایند در قم مراجع را ببینند و بروند ولی حرف آنها زمین بماند و عملی نشود. چند سال است که گفته ایم دیر کرد حرام است ولی همچنان اخذ دیرکرد ادامه دارد.

قرارداد FATF مایه ننگ است، جلوی آن را بگیرید؛ گزارش‌‌ می‌‌‌‌آید سند ۲۰۳۰ در حال اجراست، مانع آن شوید. در مورد فضای مجازی که اصرار ما بر بومی سازی مطلق آن است ولی باز عده‌‌ای دنبال مسائل دیگرند.

هرگونه اختلاف مایه سوء استفاده دشمن است، نباید اتفاق بیفتد و تاکید کردند که همگی باید به دولت کمک کنند تا مشکلات برطرف شود.

درخواست مردم به حق است و مشکل اقتصادی وجود دارد، اما اجازه موج سواری دشمن را ندهید، ان شاءالله مسئولان همت‌‌ می‌‌‌‌کنند و با وحدت و همدلی و کمک به دولت مشکلات را حل‌‌ می‌‌‌‌نمائید.

اصل مردم هستند. این مردم مطمئناً از نظام حمایت‌‌ می‌‌‌‌کنند و مشکلات خود را حل خواهند کرد، و بار دیگر به آمریکا و ایادی آن‌ها خواهند فهماند که اجازه دخالت با آنان نخواهند داد.

تمام غم و نگرانی ما مشکلات مردم است، مردم از علما توقع دارند حرف آنها را انتقال دهند، مردم توقع دارند که بی عدالتی نباشد. اگر مردم عدالت را ببینند پای نظام و انقلاب‌‌ می‌‌‌‌مانند، همانطور که در ۴۰ سال گذشته مانده اند.

با مفسدان اقتصادی برخورد قاطع صورت گیرد

آیت‌الله جعفر سبحانی: در وضعیت جدیدی که برای کشور پیش آمده است باید تلاش کنیم با حفظ وحدت مردم را بیش از پیش به آینده امیدوار کنیم که لازمه این مهم تأمین رضایت و مطالبات عامه مردم است.

ما در نظام جمهوری اسلامی همه سرنشینان یک کشتی هستیم و سرنوشت واحدی داریم، لذا باید اختلاف سلایق را کنار گذاشته و اگر مسأله‌ای وجود دارد نیز با گفتگو حل و فصل شود.

مشکلات امروز پیش‌روی نظام بیشتر از مشکلات سال‌های اول انقلاب و زمان جنگ نیست، اما باید برای عبور از این مشکلات سطح وحدت و همدلی بین مردم و نظام به سطح انسجام کشور در سال‌های اول انقلاب برسد که یک نکته بسیار مهم در وضعیت کنونی این است که با سوء استفاده‌کنندگان از اوضاع امروز و مفسدان اقتصادی برخورد قانونی قاطع داشته باشیم.

به خوبی می‌دانم که آقای روحانی و همکارانشان در دولت یکی از سخت‌ترین دوران ریاست جمهوری در کشور را تجربه می‌کنند، اما یقیناً اگر با مفسدان اقتصادی قاطعانه مقابله کنند و اخبار آن را به اطلاع مردم برسانند، مردم به آینده امیدوار شده و قدردان دولت خواهند بود و جنگ روانی دشمن نیز هر قدر هم که شدید باشد، خنثی خواهد شد.

با تامین نیازهای مردم رضایت آنها را حاصل کنید

آیت‌الله سید محمدعلی علوی گرگانی: در وضعیت حاضر مهم‌ترین مسأله تقویت راههای انسجام و وحدت در داخل کشور است به گونه‌‌ای که اختلاف و افتراقی ایجاد نشود تا دشمن بتواند از آن سوء استفاده کند.

باید با تأمین مطالبات و نیازهای مردم رضایت آنها را حاصل کنیم تا به عنوان مهم‌ترین پشتوانه نظام و مهم‌ترین رکن وحدت، همچنان حامی و پشتوانه اصلی نظام باشند و مسئولان نیز باید تحت نظر رهبری و با همدلی و هماهنگی یکدیگر، در این راستا تلاش خود را مضاعف کنند.

وحدت ملی را بیش از پیش تقویت کنیم/ با جلب رضایت مردم، توطئه‌های دشمنان خنثی شود

آیت‌الله ابراهیم امینی: امروز دشمنی آمریکا آشکارتر از هر زمان دیگری شده و دیگر کسی نیست که در خباثت و خصومت آمریکا با جمهوری اسلامی و اصل نظام تردید داشته باشد.

تنها راه مقابله با دشمنی‌های آمریکا وحدت، همدلی و انسجام مردم است. باید با توجه بیشتر به نیازها و مطالبات مردم و تلاش برای مهار آثار فشارهای دشمن بر زندگی مردم، وحدت ملی را بیش از پیش تقویت کنیم تا با جلب رضایت مردم، توطئه‌های دشمنان خنثی شود.

امروز جمهوری اسلامی با مدیریت بسیار خوب و بی‌نقص رهبری و نیز مدیریت بسیار خوب دکتر روحانی که انصافاً تاکنون بسیار خوب بوده است، به پیش می‌رود و به لطف خدا مردمی که با حضور خود در صحنه انقلاب را به پیروزی رسانده و نظام جمهوری اسلامی را مستقر کرده‌اند همچنان در صحنه حضور دارند و اگر بتوانیم همچون گذشته با رسیدگی مناسب به مطالبات مردم آنها را در صحنه نگه داشت، هیچ نگرانی از توطئه‌های دشمنان وجود نخواهد داشت.

دکتر روحانی مدیریت خوبی داشته و نیت خالصی برای حل مشکلات دارند و امیدوارم ایشان و بقیه مسئولان نظام تحت رهبری و ارشادات ایشان، بتوانند کشور را از مشکلات با موفقیت عبور دهند. مادامی که رهبری و این مردم را داریم، آمریکا نمی‌تواند در برابر جمهوری اسلامی کاری از پیش ببرد.

دکتر روحانی از دوستان بسیار صمیمی و قدیمی بنده هستند و همواره به ایشان علاقه داشته و دارم. از ایشان تشکر می‌کنم که مسئولیت سنگین ریاست جمهوری را بر عهده گرفتند و همواره و بویژه در شرایط سخت کنونی دعاگویشان بوده و موفقیت‌شان را از خداوند مسألت می‌کنم.

حفظ وحدت امروز از نماز و روزه واجب تر است

آیت‌الله سید جعفر کریمی: دکتر روحانی را از ۳۰ سال پیش می‌شناسم و باور دارم که با تمام وجود و خالصانه برای خدمت به مردم پا به میدان گذاشتند، اما عده‌ای فریب دشمن را خورده و قدر ایشان را نمی‌دانند.

امروز مشکلات جدی و بزرگی پیش روی دولت و نظام قرار دارد، ۲۵ سال در خدمت امام راحل بودم و از نیات و اهداف خالصانه و صادقانه ایشان آگاهی کامل داشتم اما امروز متأسفانه دست‌هایی در کار است که کوشش دارد اهداف مد نظر امام راحل محقق نشود. به نظرم عبور از این وضعیت و غلبه بر مشکلات در گرو آن است که ملت ایران همانطور که در سال‌های پیروزی انقلاب کلمه واحده بودند، همدل و یکصدا به میدان بیایند و دولت را در مسیر حل و فصل مشکلات یاری کنند.

درست است که مشکل زیاد داریم و این مشکلات باعث ایجاد نارضایتی می‌شود، اما با توجه به نیت دکتر روحانی و تلاش دولت ایشان برای حل مشکلات، کمک به ایشان و حفظ وحدت، امروز از اوجب واجبات بوده و از نماز و روزه واجب‌تر است. آنجا که نظام به خطر بیفتد، همه باید جان خود را برای آن فدا کنیم.

دولت باید در عرصه تبلیغات و اطلاع‌رسانی بسیار مؤثرتر و جدی‌تر از گذشته عمل کند و با تبلیغات هنرمندانه ضمن اطلاع‌رسانی درباره دستاوردها و موفقیت‌ها، امید و اعتماد مردم را افزایش داده و جنگ روانی دشمن را خنثی کند.

رهبر انقلاب همواره در عین اینکه در کارهای اجرایی دولت‌ها مداخله‌‌ نمی‌‌‌‌کرده اند و حامی همه دولت‌ها بوده اند، موارد مورد نیاز را تذکر و گوشزد کرده اند و همه ما با تبعیت از مقام معظم رهبری‌‌ می‌‌‌‌بایست از دولت حمایت بکنیم و دولت را در رفع ضعف‌ها و نواقص یاری کنیم.

ضرورت گسترش و تعمیق تعامل دولت با مراجع و روحانیت

حجت‌الاسلام والمسلمین سید جواد شهرستانی: با تشکر از توجه و ارتباط مطلوب دولت با مراجع معظم تقلید و حوزه‌های علمیه، اظهار داشت: گسترش و تعمیق تعامل دولت با مراجع و روحانیت می‌تواند اثربخشی تلاش‌ها برای مقابله با توطئه‌ها و تفرقه‌افکنی‌های دشمنان را ارتقاء دهد.

باید بر نقاط قوت، توانمندی‌ها و استعدادهای داخلی تکیه کنیم

حجت‌الاسلام والمسلمین سید محمد سعیدی: از فواید اقدامات و مواضع دولت جدید آمریکا این است که دیگر همه در ایران به عینه دشمنی‌های آنها علیه جمهوری اسلامی را دیده و باور کرده‌اند، یکی از کارهای مهمی که امروز باید انجام دهیم، دشمن‌شناسی است و نکته کلیدی دیگر این است که وحدت و انسجام داخلی بین مردم و مسئولان با یکدیگر را حفظ کرده و ارتقاء دهیم.

باید به مردم توضیح دهیم که سختی‌هایی که امروز پیش روی نظام قرار دارد در سال‌های اولیه انقلاب و حتی در تاریخ اسلام سابقه دارد، وقتی مردم ثمرات ایستادگی‌های گذشته در برابر سختی‌ها را ببینند، بیشتر امیدوار به مقاومت و ایستادگی می‌شوند. امروز باید بیش از گذشته بر نقاط قوت، توانمندی‌ها و استعدادهای داخلی تکیه کنیم و با کنار گذاشتن دعواها و اختلافات دشمن را از رسیدن به اهدافش مأیوس کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Real Time Web Analytics