قالب وردپرس افزونه وردپرس
خانه / آخرین اخبار / تاکید آیات مکارم و سبحانی بر اهمیت تبلیغ و پاسخگویی به شبهات توسط طلاب خواهر
تاکید آیات مکارم و سبحانی بر اهمیت تبلیغ و پاسخگویی به شبهات توسط طلاب خواهر

در دیدار با مدیر حوزه‌های علمیه خواهران عنوان شد؛

تاکید آیات مکارم و سبحانی بر اهمیت تبلیغ و پاسخگویی به شبهات توسط طلاب خواهر

حضرت آیات مکارم شیرازی و سبحانی با بیان این که تمرکز حوزه خواهران باید بر تربیت مبلغان دینی باشد، خواستار تربیت نویسندگان و مبلغانی شد که از ارزش‌ها دفاع کرده و جایگاه زن در اسلام را تبیین کنند.

به گزارش شبکه اجتهاد، حجت‌الاسلام والمسلمین عبدالکریم بهجت‌پور مدیر جدید حوزه‌های علمیه خواهران در ادامه دیدارهای خود در بیت حضرات آیات ناصر مکارم شیرازی و شیخ جعفر سبحانی حضور یافت و از فرمایشات بزرگان نسبت به حوزه‌های علمیه خواهران حوزه بهره‌مند گردید.

آیت‌الله ناصر مکارم شیرازی در این دیدار گفت: نظر من نسبت به حوزه‌های علمیه خواهران همواره این بوده است که تابع شورای عالی حوزه‌های علمیه باشد و جنبه حوزوی در آن حفظ شود؛ مقام معظم رهبری نیز بر همین مسأله تاکید دارند.

این مرجع تقلید خاطرنشان کرد: زمانی که بنده رییس شورای عالی حوزه‌های علمیه بودم سعی کردیم کارهای متعددی انجام شود که یکی از آن‌ها پایه‌گذاری حوزه‌های علمیه خواهران و همچنین تدوین اساس‌نامه حوزه های علمیه بود که در آن اساس‌نامه مسأله استقلال حوزه‌های علمیه نیز مورد تاکید قرار گرفت.

وی با تاکید بر اینکه حوزه‌های علمیه باید مستقل باشند و نباید مانند الازهر مصر اداره شوند، ادامه داد: استقلال حوزه‌های علمیه بسیار مورد اهمیت است و مدیران و مسؤولان حوزه‌‌های علمیه باید این مسأله را پیگیری کنند و اگر مشکلی در این زمینه وجود داشت بنده و آیت‌الله صافی نیز از این مسأله حمایت خواهیم کرد.

آیت‌الله مکارم شیرازی با بیان اینکه توجه به کیفیت مهم‌تر از کمیت است، تصریح کرد: کیفیت بسیار مهم‌تر از کمیت است چراکه کیفیت عیار کار را مشخص می‌کند؛ اینکه ما در آمار به صورت مدام رشد کمی را مطرح کنیم اما کیفیت ضعیفی داشته باشیم مناسب نیست.

وی ضمن تأکید بر توجه به کیفیت در امور به آیه شریفه «الذی خلق الموت والحیاه لیبلوکم ایکم احسن عملا» اشاره کرد و گفت: امام صادق(ع) در رابطه با این آیه می‌فرمایند خداوند متعال در این آیه احسن بودن و کیفیت بیشتر را ملاک قرار داده است؛ بنابر این کیفیت از کمیت و کثرت مهم‌تر است.

استاد برجسته درس خارج حوزه علمیه قم با بیان اینکه بخش عظیمی از خواهران طلبه نمی‌توانند به مرحله اجتهاد برسند و تنها بخشی از آن‌ها توانایی رسیدن به این مرحله را دارند، عنوان کرد: باید نسبت به مسأله تبلیغ طلاب خواهر اهمیت قائل شد و مبلغان قوی و توانمند برای پاسخگویی به شبهات تربیت شوند.

وی اظهار داشت: با توجه به اینکه بانوان وظیفه مادری و همسری را نیز بر عهده دارند، پس از ازدواج ارتباط آن‌ها با درس و تحصیل کم می‌شود بنا بر این برنامه‌ریزی تحصیلی در حوزه‌های علمیه خواهران به‌گونه‌ای باشد که بانوان طلبه در همان زمان محدود تحصیل، توانایی‌هایی لازم را کسب کنند.

آیت‌الله مکارم شیرازی با بیان اینکه نباید تنها به علم آموزی طلاب خواهر اکتفا کرد، گفت: باید شیوه‌های انتقال علوم به طلاب خواهر آموزش داده شود، این شیوه‌ها در قالب‌های مختلفی مانند کتابت، خطابه، تبلیغات چهره به چهره و غیره نمود پیدا می‌کند، البته این آموزش‌ها باید از ابتدای دوران طلبگی شروع شود.

وی ادامه داد: یکی دیگر از نکات مهمی که در حوزه‌های علمیه خواهران باید به آن توجه شود، تبیین و آموزش مسائل و شبهات مربوط به زنان است؛ علوم و معارف اسلامی به قدری غنی است که توانایی مقابله با تمام شبهات را دارد.

این مرجع تقلید با اشاره به اینکه امروزه برخی افراد شبهاتی پیرامون اجباری بودن حجاب مطرح می‌کنند، بیان کرد: کسانی که این مسأله را مطرح می‌کنند معنای اجبار را نمی‌فهمند؛ در دین اسلام محرمات و واجباتی وجود دارد که رعایت نکردن آن‌ها موجب می‌شود تا امر به معروف و نهی از منکر بر آحاد جامعه و مسؤولان لازم شود و در این مسأله تفاوتی میان رعایت نکردن حجاب، شرب خمر یا قمار و رشوه خواری نیست و نهی از منکر تمامی محرمات را شامل می‌شود.

وی در پایان خاطرنشان کرد: نکته‌ دیگری که در حوزه‌های علمیه خواهران باید به آن توجه شود، مدارا با آحاد مردم و رعایت اخلاق حسنه و گفتار و عملکرد نیکو و مهربانانه در مواجه با آن‌هاست.

تمرکز حوزه خواهران بر تربیت مبلغان دینی باشد

همچنین، حضرت آیت‌الله جعفر سبحانی در دیدار حجت الاسلام والمسلمین بهجت پور اظهار داشت: من با حوزه‌های علمیه خواهران آشنایی دارم و از نخستین افراد در تاسیس حوزه‌های علمیه خواهران بودم.

وی افزود: در حوزه‌های علمیه خواهران باید به این نکته توجه شود که زنان برای چه‌کاری ساخته‌ شده‌اند، به این معنی که تنها عده‌ای از بانوان طلبه می‌توانند آن توقعی که از مردان وجود دارد را برآورده کنند، چراکه بانوان وظیفه مهم مادری و همسری را نیز برعهده دارند.

این استاد مطرح حوزه علمیه قم خاطرنشان کرد: به دلیل مشغله بسیار زیاد، بسیاری از بانوان طلبه نمی‌توانند دروس حوزوی را تا مرحله اجتهاد ادامه دهند و تعدادی می‌توانند به این مدارج علمی دست پیدا کنند که بانو مجتهده امین در گذشته و خانم گلگیری در حال حاضر از جمله این افراد هستند.

وی خطاب به مدیر حوزه های علمیه خواهران گفت: تمرکز شما در حوزه‌های علمیه خواهران باید بر تربیت مبلغان دینی باشد تا این مبلغان بتوانند در عرصه‌های مختلف از جمله اخلاق، خانواده و… اثرگذار باشند و در همین راستا باید ابزار تحقیق مانند قرآن، نهج‌البلاغه و روایات به آن‌ها تدریس شود تا بتوانند در پرتو آموزه‌های قرآنی و روایی، در میان بانوان جامعه اثرگذار باشند؛ بنابراین دروس تخصصی مانند رسائل و کفایه برای بسیاری از طلاب خواهر مفید نیست.

آیت‌الله سبحانی به بیان توصیه‌های مدیریتی پرداخت و ادامه داد: باید سعی کنید تا هزینه‌های خود را کاهش دهید. کارها و فعالیت‌ها باید با نیرو و هزینه‌ کمتر و تمرکز بیشتر انجام شود و در مجموع مدیریت باید به‌گونه‌ای باشد که در صورت کاهش و حتی قطع شدن بودجه با مشکلات حاد مواجه نشوید.

وی عنوان کرد: مدیریت باید با پول کم و نیروی متخصص و کاربلد انجام شود چراکه گسترش و توسعه مدیریت موجب ضرر می‌شود.

ایشان تصریح کرد: واسپاری امور حوزه‌های علمیه به مدارس و استان‌ها امری پسندیده و خوب است و موجب می‌شود تا افرادی از حوزه‌‌های علمیه خواهران تربیت شوند که توانایی مدیریت امور و مدارس علمیه خواهران را داشته باشند.

آیت‌الله سبحانی با بیان اینکه نویسندگان و قلم به دستان نباید از افرادی باشند که دیدگاه خوبی نسبت به دین ندارند، گفت: از میان بانوان طلبه باید نویسندگانی تربیت شوند تا از ارزش‌های اسلامی دفاع و مسائل مختلف از جمله حجاب، عفاف و جایگاه زن در اسلام را تبیین کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Real Time Web Analytics