قالب وردپرس افزونه وردپرس
خانه / آخرین اخبار / تدوین موسوعه‌ای برگرفته از درس‌های خارج فقه آیت‌الله مرتضوی
تدوین موسوعه‌ای برگرفته از درس‌های خارج فقه آیت‌الله مرتضوی

تدوین موسوعه‌ای برگرفته از درس‌های خارج فقه آیت‌الله مرتضوی

موسوعه «شرحی بر تحریر الوسیله امام خمینی (ره)»، برگرفته از درس‌های خارج فقه آیت‌الله سید حسن مرتضوی شاهرودی، توسط حوزه علمیه خراسان در حال تدوین است.

به گزارش شبکه اجتهاد، موسوعه شرح تحریر الوسیله حضرت امام خمینی ره، برگرفته از درس‌های خارج فقه آیت‌الله مرتضوی در این حوزه در حال تدوین است.

موسوعه شرح تحریر الوسیله حضرت امام خمینی (ره) برگرفته از تقریرات چهل سال درس خارج فقه، آیت‌الله حاج سید حسن مرتضوی از شاگردان برجسته آن امام راحل توسط معاونت پژوهش حوزه علمیه خراسان در حال تهیه و تدوین می‌باشد.

آیت‌الله حاج سید حسن مرتضوی شاهرودی پس از بازگشت از نجف اشرف و استفاده از محضر فقهای بزرگ حوزه علمیه نجف همچون حضرات آیات شیخ حسین حلی، سید محمود شاهرودی و سید ابوالقاسم خویی و مرحوم امام خمینی (ره) و هجرت به حوزه علمیه مشهد در سال ۱۳۶۲ درس خارج فقه خود را بر مبنا و متن تحریر الوسیله استاد خویش حضرت امام خمینی ره شروع و به منظور تقویت مبانی حکومت و نظام اسلامی درس خود را با کتاب القضاء تحریر الوسیله آغاز کرد.

در بیش از چهل سال تدریس پیاپی تا کنون کتاب‌های قضا، حدود، قصاص، شهادات، دیات، صوم، حج، اعتکاف، دین و قرض، حجر، اجاره، خلل صلاه، ربا و مسائل مستحدثه را مورد بحث قرار گرفته صدها طلبه فاضل و مدرس و شخصیت برجسته علمی و فرهنگی پرورش یافته درس‌های این استاد برجسته در حوزه علمیه خراسان می‌باشند.

هم اکنون گروهی از شاگردان برجسته آیت‌الله مرتضوی زیر نظر معاونت پژوهش حوزه علمیه خراسان در تدوین تقریرات درس این استاد برجسته به دو زبان فارسی و عربی فعالیت دارند و پیش بینی می‌شود مجموعه دروس گفته شده به بیش از چهل جلد برسد. گفتنی است، در آینده‌ای نزدیک شرح تحریر الوسیله کتاب الحجر در دو جلد و کتاب الحج در یک جلد اول منتشر خواهد شد.

منبع: حوزه علمیه خراسان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Real Time Web Analytics