قالب وردپرس افزونه وردپرس
خانه / مرجعیت / جامعه اسلامی از نظر علم و دانش باید بی نیاز باشد/ فقه و طبابت جدانشدنی است
تعلیم و تعلّم پزشکی واجب کفایی است

آیت‌الله صافی گلپایگانی:

جامعه اسلامی از نظر علم و دانش باید بی نیاز باشد/ فقه و طبابت جدانشدنی است

سفارش اسلام است که در علم طب، آن قدر پیشرفت کنیم که دست نیاز دیگران به سوی ما دراز باشد، و ما در این زمینه به اندازه کفایت پیشرفت کنیم. اصلاً در فقه، تعلیم و تعلّم پزشکی، واجب کفایی است، یعنی آن قدر باید وارد این رشته شوند و آن را کامل بیاموزند، که کفایت جامعه اسلامی را نماید و دیگر محتاج نباشیم.

به گزارش شبکه اجتهاد، حضرت آیت‌الله صافی گلپایگانی در دیدار رئیس دانشگاه علوم پزشکی ایران، و اعضای مجمع خیرین سلامت کشور، با اشاره به روایتی راجع به اهمیت علم طبابت اظهارداشت: پیامبر گرامی اسلام صلّی‌الله علیه و آله و سلم در روایتی فرمودند: العلم علمان: علم الأبدان، و علم الأدیان، که نظامی شاعر آن را به نظم درآورده است: «پیغمبر گفت علم علمان * علم الادیان و علم الابدان» یعنی اینکه در اسلام، علم دین و علم طب، ارتباط تنگاتنگی با هم دارند، و هیچ‌گاه از هم جدا نیستند. بسیاری از علمای قدیم ما در علم طب هم وارد بودند. اسلام، اهمیت ویژه‌ای برای این دو علم، یعنی فقه و طبابت قائل است.

این  مرجع تقلید در بخش دیگری از سخنان خود، با اشاره به سفارش اسلام نسبت به بی‌نیازی امّت مسلمان از دیگران بیان داشتند: توصیه اسلام عزیز این است که جامعه اسلامی از نظر علم و دانش آن قدر رونق پیدا کند که به هیچ کس احتیاجی پیدا نکنیم، و همه دنیا به ما محتاج باشند. این سفارش اسلام است که در علم طب، آن قدر پیشرفت کنیم که دست نیاز دیگران به سوی ما دراز باشد، و ما در این زمینه به اندازه کفایت پیشرفت کنیم. اصلاً در فقه، تعلیم و تعلّم پزشکی، واجب کفایی است، یعنی آن قدر باید وارد این رشته شوند و آن را کامل بیاموزند، که کفایت جامعه اسلامی را نماید و دیگر محتاج نباشیم.

معظم له در ادامه، با اشاره به دوران دبیری شورای نگهبان افزود: یک وقتی مصوب شده بود که هم پزشک جهت امر بهداشت از خارج بیاید، و هم طول تحصیل رشته پزشکی کوتاه و مختصر شود که حقیر به لطف خداوند جلوی هر دو ایستادم، و گفتم که اولاً باید علم پزشکی به طور کامل و متخصصانه خوانده شود تا نیاز جامعه اسلامی رفع گردد، و نیز اگر از خارج می‌خواهند اطبا بیایند، برای مدّت کوتاه و معینی باشد، چرا که باید خودمان آن قدر در علم پزشکی، دانشمند تربیت کنیم که هیچ احتیاجی به دیگران نداشته باشیم، و الحمدلله آن دو مصوّبه، تغییر پیدا کرد.

آیت‌الله صافی در بخش دیگری از بیانات خود، با اشاره به رشته‌های مختلف پزشکی گفت: اسلام، در رشته‌های مختلف پزشکی توصیه‌های مهمّی دارد؛ چه اصل طبابت، و چه مسائل پرستاری از بیمار که چقدر ثواب برای آن قائل شده است. الحمدلله هر روز که انسان توسعه بیشتر در رشته‌‌های مختلف را می‌بیند، مایه افتخار و آبرومندی بیشتر می‌شود.

ایشان در ادامه، با اشاره به کنگره مرحوم آیت‌الله فیروزآبادی (ره) افزود: بزرگداشت امثال مرحوم آیت‌الله فیروزآبادی (ره) مایه افتخار و خوشحالی است. آن مرحوم که منشأ خدمات بزرگی بودند، به یاد دارم در چند دوره نمایندگی مجلس خود، حقوقشان را نمی‌گرفتند و آن را ذخیره کردند، تا منشأ ساخت و تأسیس آن بیمارستان مهم شدند، و بسیاری از مردم مخصوصاً ضعفا و محرومان از خدمات آن بهره‌مند می‌شدند و می‌َشوند. باید از ایشان تجلیل نمود که همه بدانند چطور حدیث نبوی و شریف این ارتباط را به درستی بیان فرمود که فقه و طبابت جدانشدنی است، و یک عالم دینی می‌تواند منشأ خدمات مهمّ پزشکی برای جامعه اسلامی شود.

این مرجع تقلید با بیان خاطره‌ای از استاد خود آیت‌الله بروجردی (ره)، خدمات جامعه پزشکی را بسیار ارزشمند توصیف کرده، و بیان داشت: مرحوم آیت‌الله بروجردی وقتی در بروجرد به پزشکی مراجعه کرده بود، ملاحظه نمود که ایشان مشغول طبابت هست، و باز در عصر همان روز وقتی مراجعه داشت دید ایشان مستمرّ مشغول طبابت و خدمت به بیماران می‌باشد. به آن پزشک فرموده بود من به حال شما حسرت می‌خورم که چطور همیشه در حال خدمت به مسلمانان و رفع حاجات آنان هستید، و خسته نمی‌شوید، و این درسی  برای من است.

معظّم له در پایان این دیدار، ضمن آرزوی توفیق برای حاضران در جلسه  گفت: ان‌شاء الله زحمات پزشکان متعهّد و وظیفه‌شناس مورد تقدیر و توجه حضرت ولی عصر عجل الله تعالی فرجه الشریف می‌باشد، و اول کسی که از پیشرفت و خدمات اطباء به امت مسلمان مخصوصاً محرومان مسرور می‌شوند آن بزرگوار می‌باشند.

خاطرنشان می‌شود: در ابتدای این دیدار، آقای دکتر حاجی میر اسماعیلی ریاست دانشگاه علوم پزشکی کشور، گزارشی از روند فعالیت‌های این دانشگاه، و نیز برنامه‌های کنگره بزرگداشت مرحوم آیت‌الله فیروزآبادی (ره) ارائه داد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Real Time Web Analytics