قالب وردپرس افزونه وردپرس
خانه / آخرین اخبار / توصیه‌های شورای اروپایی فتوا برای مهار کرونا
توصیه‌های شورای اروپایی فتوا برای مهار کرونا

توصیه‌های شورای اروپایی فتوا برای مهار کرونا

شورای اروپایی فتوا و تحقیق با ارائه توصیه‌هایی برای کنترل و مهار بیماری مسری کرونا، عدم اقامه نماز جماعت و جمعه در مساجد را به دلیل شیوع ویروس کووید_۱۹ جایز دانست.

به گزارش شبکه اجتهاد به نقل از پایگاه خبری عربی ۲۱، «حسین حلاوه»، دبیرکل شورای اروپایی فتوا و تحقیق، تصریح کرد: متولیان مساجد در صورتی که بدانند حضور نمازگزاران باعث شیوع بیماری کرونا باشد باید مساجد را در اقدامی پیشگیرانه تعطیل کنند و از مردم بخواهند در خانه‌های خود نماز بخوانند.

حلاوه با تأکید بر اینکه اسلام فقهی دارد که مردم را برای حفظ خود ترغیب می‌کند و یکی از اهداف شریعت حمایت فرد از خود است، افزود: اسلام سابقه‌ای درخشان در پیشگیری دارد و پیروی از دستورالعمل‌های بهداشتی لازم است و در صورتی که بیماری به شخص دیگری منتقل می‌شود، باید برای جلوگیری از صدمه به دیگران از آنها دوری کنیم.

دبیرکل شورای اروپایی فتوا و تحقیق با اشاره به روایتی از سنت نبوی که «کسی ‌که سیر، پیاز و تره را خورده است‌، به مسجد نزدیک نشود» گفت: این نشانه تأکید پیامبر اسلام بر عدم اذیت رساندن به دیگران است و فرد بیمار نباید از باب تمایل به نماز جماعت باعث انتقال بیماری به دیگران شود. درست است که حنبلی‌ها نماز جماعت را واجب و تمامی علمای اسلام آن را سنت مؤکد می‌دانند، ولی در صورت احتمال آسیب‌پذیری به افراد ضرورت نماز در مسجد ساقط می‎شود. پیامبر اکرم(ص) مردم را در هنگام باران به نماز در خانه امر می‌کرد و فریضه نماز جمعه نیز در هنگام سفر یا بیماری ساقط می‌شود و می‌توان آن را در خانه خواند.

شیخ حلاوه در پاسخ به انتقاد برخی از درخواست‌های بستن مساجد گفت: اینکه باید در شرایط بحرانی برای حل مشکلات خود بیشتر به خداوند منان نزدیک شویم درست است، ولی باید به اسباب دنیوی نیز پایبند باشیم، زیرا اسباب دنیوی بخشی از دین یگانه و یکتاپرست ماست. باید بر حذر باشیم، پیامبر(ص) هیچ وقت به دیگران در هنگام بیماریشان نگفته بود که به مسجد بیایند و دعا کنند بلکه به آنها می‌فرمودند برای معالجه به پزشک مراجعه کنند.

در حالی که «مهدی صمیدعی»، مفتی عراق، در بیانیه‌ای با بستن مساجد به دلیل کرونا مخالفت و بیان کرده است: همه باید به مساجد برویم و برای نجات از این بحران دعا کنیم و درمان این بیماری وضو و استغفار است.

عمره و حج

دبیرکل شورای اروپایی فتوا و تحقیق در رابطه با انجام عمره یا حج در چنین شرایطی گفت: حج به داشتن توانایی وابسته است و وقتی بیمار نتواند حج را ادا کند از ادای این فریضه تا زمانی که بهبود یابد معذور است.

وی افزود: اگر حاکم عربستان اقبال مردم برای عمره مفرده را باعث افزایش شیوع بیماری بداند می‌تواند آن را به زمان دیگری موکول کند و هیچ گونه اشکال شرعی در آن نمی‌بینم!

حلاوه با اشاره به اینکه بیماری همه‌گیر کرونا افراد بسیاری در جهان را بر اثر انتقال از یکدیگر مبتلا کرده است، گفت: شلوغ‌ترین نقطه در طواف اطراف حجرالاسود بوده و ممکن است یک فرد ناقل باشد و این بیماری را در میان دیگران گسترش دهد.

روابط اجتماعی

حسین حلاوه خواستار دوری از تجمعات تا زمان رهایی از شیوع کرونا شد و تصریح کرد: روابط فردی مشکلی ندارد مگر اینکه شخصی علائم بیماری را احساس کند که باید از روابط اجتماعی برای جلوگیری از آسیب رساندن به دیگران فاصله بگیرد.

وی در ادامه از توصیه‌های بهداشتی مانند عدم دست‌ دادن به منظور کاهش شیوع این بیماری حمایت کرد و گفت: پیش از این شورای اروپایی فتوا و تحقیق عدم اقامه نماز جماعت و جمعه در مساجد به دلیل شیوع بیماری کرونا را جایز دانست.

این شورا به سرپرستی شیخ حلاوه در بیانیه‌ای گفت: اسلام به دستورات و آموزه‌های پزشکی و پیشگیری از جمله درمان، قرنطینه کردن و غیره سفارش می‌کند./ خبرگزاری بین‌المللی قرآنی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Real Time Web Analytics