قالب وردپرس افزونه وردپرس
خانه / آخرین اخبار / توصیه آیت‌الله جوادی آملی بر استفاده از زبان فطرت در سینما
اختلافات علمی را با مذاکره و بحث علمی باید حل کرد

در دیدار با جمعی از اهالی سینما صورت گرفت:

توصیه آیت‌الله جوادی آملی بر استفاده از زبان فطرت در سینما

آیت‌الله جوادی آملی در دیدار با جمعی از اهالی سینما بیان داشت: راه راضی نگه داشتن همه اقشار، استفاده از زبان مشترک همه یعنی زبان فطرت است، همه از بوی خوش عطر، گل و عسل لذت می‌برند و اگر بتوانید با زبان دل و فطرت سخن بگویید همه اقشار را روشن می‌کنید و راه کشف آن توکل به ذات اقدس الله است.

به گزارش شبکه اجتهاد، رئیس سازمان سینمایی کشور و جمعی از مسئولین بنیاد سینمایی فارابی به همراه دست اندرکاران قسمت دوم و سوم فیلم سینمایی ملک سلیمان، با حضور در بنیاد بین المللی علوم وحیانی اسراء با حضرت آیت‌الله عبدالله جوادی آملی دیدار و گفتگو کردند.

آیت‌الله جوادی آملی در این دیدار اظهار داشت: سینمای غرب تنها انتقال حس به حسی دیگر را دنبال می‌کند که پیامی ندارد اما شما سیر صعودی می‌کنید، بالا می‌روید، می‌بینید که بالا چه خبر است! بعد آرام آرام پایین می‌آیید، آن معقول را به محسوس تبدیل می‌کنید تا به دیگران بگویید که بالا چه خبر است.

ایشان ادامه داد: مراحل تحصیل در مدارس و حوزه‌ها و دانشگاه‌ها برای هر مقطع سنی متفاوت است اما شما سینماگران می‌خواهید همه اقشار و سنین را در یک سالن جمع کنید و به آنها پیامی را منتقل کنید، این کار بسیار دشواری است، چرا که شخصی که در سطح بالاتر است مطلب علمی می‌خواهد و دیگری به دنبال محسوسات به سالن سینما آمده است، راضی نگه داشتن همه، دشواری کار شماست، اما با لطف الهی خداوند راه را به شما نشان خواهد داد.

معظم له خاطرنشان کرد: راه راضی نگه داشتن همه اقشار، استفاده از زبان مشترک همه یعنی زبان فطرت است، همه از بوی خوش عطر، گل و عسل لذت می‌برند و اگر بتوانید با زبان دل و فطرت سخن بگویید همه اقشار را روشن می‌کنید و راه کشف آن توکل به ذات اقدس اله است.

آیت‌الله جوادی آملی با اشاره به داستان حضرت سلیمان(ع) ابراز داشت: تلاش ما این است که نگذاریم انسان به سمت حیوان شدن برود در حالی که حضرت سلیمان حیوان را به مقام انسانیت رساند؛ هدهد که یک پرنده ای است را به جایی رساند که این مرغ وقتی مردم سبأ را دید برهان اقامه می‌کند که چرا قمرآفرین و شمس آفرین را نمی‌پرستید؟!؛ «أَلَّا یَسْجُدُوا لِلَّهِ الَّذِی یُخْرِجُ الْخَبْءَ فِی السَّمَاوَاتِ وَالْأَرْضِ وَیَعْلَمُ مَا تُخْفُونَ وَمَا تُعْلِنُونَ»

ایشان ادامه داد: قرآن کریم در خصوص حضرت سلیمان فرمود معدن مس را مانند چشمه برای او روان ساختیم، اما او از این قدرت برای ساخت سلاح کشتار استفاده نکرد بلکه از قدرت خود در راه دفاع و خدمت به مردم جامعه بهره گرفت، این را سینما می‌تواند نشان بدهد که می‌توان به جای کشتار مردم، آنها را حفظ کرد.

معظم له تاکید داشت: همه امکانات در اختیار سلیمان و داوود بود اما با آن شمشیر و سلاح کشتار نساختند بلکه از آن وسیله دفاع و رفاه زندگی تهیه کردند؛ اینکه ما در برجام می‌گوییم قصد تولید سلاح کشتار جمعی نداریم ریشه در این آموزه‌ها دارد.

آیت‌الله جوادی آملی ادامه داد: انسان پروری، ساده زیستی و استفاده صلح آمیز از قدرت در جهت حفظ مردم درسهایی است که از داستان حضرت سلیمان گرفته می‌شود و باید بر آنها تاکید گردد. اینها باید در سینما عرضه شود که جهان با کشتن و خون ریزی و حیوانیت مدرن اداره نمی‌شود بلکه جهان با عدل و محبت اداره می‌شود، اینها پیام داستان حضرت سلیمان است، که سینما می‌تواند و این ظرفیت را دارد که این مفاهیم را عرضه کند.

در ابتدای این دیدار مهندس حیدریان رئیس سازمان سینمایی به ارائه گزارشی از برنامه‌ها و اهداف سازمان سینمایی در سال آینده پرداخت و گفت: هدف ما حمایت از ارائه محتواهای بهتر و مطلوبتر به دور از روزمره گی و بازاری شدن است تا با بهره گیری از تکنولوژی‌های روز جهان بتوانیم عالم معنا و عقل را به منصه ظهور برسانیم.

بنابر گزارش اسراء نیوز، همچنین شهریار بحرانی کارگردان فیلم سینمایی ملک سلیمان در سخنانی اظهار داشت: عرصه تصویر عرصه ای سخت و پرخطر است که هم معرفت و هم اطلاعات زیادی را بخصوص در داستان‌های قرانی و مفاهیم دینی می‌طلبد.

وی افزود: داستان دعوت حضرت سلیمان از ملکه سبأ، بسیار شبیه نامه حضرت امام به گورباچف و دعوت وی به حق است که دعوتی خدایی بود که در عرصه دیپلماسی اتفاق افتاد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Real Time Web Analytics