خانه / آخرین اخبار / جزییاتی درباره کتاب آموزشی «الفائق فی الاصول»
جزییاتی درباره کتاب آموزشی «الفائق فی الاصول»

جزییاتی درباره کتاب آموزشی «الفائق فی الاصول»

در تألیف این کتاب تلاش شده ضمن حفظ دقت‌های خاص اصولی و اجتهادی، با ادبیاتی روان و فصیح و باذکر مثال‌های خاص فقهی موضوعات کاربردی فوق برای طلاب به طور دقیق بررسی و روشن شود و با ارجاع به کتب فقهای و اصولیان معاصر و سلف، محققان فعال حوزوی بتوانند بیشتر با تراث علمی شیعه آشنا شوند.

به گزارش شبکه اجتهاد، حجت‌الاسلام حسین اثناعشری مشاور مدیر حوزه‌های علمیه در امور فقه معاصر‌ نسبت به تدریس کتاب «الفائق فی الاصول» به صورت آزمایشی یادآور شد: این کتاب از امسال جزء برنامه درسی رسمی حوزه قرار گرفته و طلاب پایه نهم و دهم حوزه می‌توانند درس الفائق را در سامانه آموزش انتخاب و ثبت نام کنند.

وی افزود: مجموعه فقه معاصر که متشکل از اساتید با تجربه و شناخته شده دروس خارج از جمله آیات و حجج اسلام والمسلمین شب زنده دار، قائنی، شهیدی، شوپایی، عندلیب، مدرسی یزدی و تحت اشراف مدیریت حوزه‌های علمیه می‌باشد از دو سال قبل یکی از برنامه‌های خود را تالیف کتب جدید فقهی و اصولی برای تدریس در دروس سطح و خارج قرار داد.

مشاور مدیر حوزه‌های علمیه در امور فقه معاصر با بیان این که بخش اول این کار تدوین اثر پرمایه و حاصل صدها ساعت تلاش علمی آن اساتید به نام «الفائق فی الاصول» است، گفت: این کتاب از ابتدای سال تحصیلی ۹۷ ـ ۹۸ جز دروس رسمی حوزه شده است.

وی با بیان این که این اثر در چهار موضوع مهم اصولی و مورد نیاز و کاربردی در مباحث فقه معاصر تالیف شده است، خاطرنشان کرد: این چهار باب به ترتیب عبارت از سیره عقلای قدیم و مستحدث، سیره متشرعه قدیم و مستحدث، قاعده لو کان لبان و تمسک به اطلاقات در موضوعات مستحدثه است.

اثنی عشری تصریح کرد: در تألیف این کتاب تلاش شده ضمن حفظ دقت‌های خاص اصولی و اجتهادی، با ادبیاتی روان و فصیح و باذکر مثال‌های خاص فقهی موضوعات کاربردی فوق برای طلاب به طور دقیق بررسی و روشن شود و با ارجاع به کتب فقهای و اصولیان معاصر و سلف، محققان فعال حوزوی بتوانند بیشتر با تراث علمی شیعه آشنا شوند.

وی افزود: مجموعه فقه معاصر در آینده‌ای نزدیک با انتشار مباحث مهم اصولی و فقهی زیر که در کتب درسی حوزوی به صورت بحثی مستقل مورد تدقیق و آموزش قرار نگرفته است، گامهایی بسیار مهم در راستای تحول و بالندگی هر چه بیشتر دروس حوزوی بر خواهد داشت؛ موضوعی که همواره مورد تاکید مقام معظم رهبری و مراجع معظم تقلید بوده است.

وی با اشاره به تشویقاتی که برای این درس از سوی مدیریت حوزه در نظر گرفته شده است، خاطرنشان کرد: با ابلاغ مدیرحوزه‌های علمیه طلاب پایه نهم و دهم حوزه در صورت موفقیت در امتحان کتبی این درس ۳ نمره تشویقی به امتحان شفاهی کفایه در صورت کسب نمره حداقل ۱۲ افزوده خواهد شد.

مشاور مدیر حوزه‌های علمیه در امور فقه معاصر ادامه داد: در نیم سال اول ۹۷ ـ ۹۸ این درس به وسیله آیت‌الله مهدی شب زنده دار در مسجد اعظم، شبستان ۴ (دار التلاوه) از ساعت ۱۱ – ۱۲ و حجت الاسلام و المسلمین محمد تعظیمی فر در مدرسه آیت‌الله تبریزی(ره)، مدرس ۳۰۳ از ساعت ۱۰ -۱۱ برگزار می‌شود. رسا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Real Time Web Analytics
Google Analytics Alternative