قالب وردپرس افزونه وردپرس
خانه / آخرین اخبار / حال علامه مرتضی عاملی همچنان وخیم است، مردم دعا کنند
حال علامه مرتضی عاملی همچنان وخیم است، مردم دعا کنند

فرزند ایشان خبر داد؛

حال علامه مرتضی عاملی همچنان وخیم است، مردم دعا کنند

حال جسمی آیت‌الله سیدجعفر مرتضی عاملی، پس از گذشت ۲۰ روز انجام عمل تومور مغزی در بیروت همچنان وخیم است. علامه مرتضی عاملی از برجسته‌ترین مورخان و سیره‌نگاران جهان اسلام است.

به گزارش شبکه اجتهاد، حجت‌الاسلام سیدمحمد مرتضی عاملی، فرزند علامه محقق آیت‌الله سیدجعفر مرتضی عاملی و مدیر مرکز نشر و ترجمه آثار علامه به خبرنگار مهر گفت: پدر برای انجام عمل تومور مغزی در بیمارستان پیامبر اعظم بیروت بستری شدند که متاسفانه پس از انجام عمل ریه‌های ایشان از کار افتاد.

وی افزود: استاد علامه اکنون حدود ۲۰ روز است که در «آی سی یو» بستری است و متاسفانه حال عمومی ایشان وخیم است. از عموم مردم و علاقه‌مندان و دوست‌داران ایشان و همچنین از علما تقاضا دارم که برای بهبودی هرچه سریعتر ایشان دعا بفرمایند.

آیت‌الله علامه سید جعفر مرتضی عاملی در عصر حاضر یکی از برجسته‌ترین سیره‌نگاران در جهان اسلام است. روش اجتهادی او در تاریخ و سیره نگاری، طرحی نو در حوزه‌های علمیه و همچنین در میان پژوهشگران علوم دینی درانداخت. آثار علامه در حوزه تاریخ البته در میان دیگر شاخه‌های علوم دینی نیز تأثیرگذار بود. به طور کل به باور بسیاری از منتقدان آثار علامه سید جعفر مرتضی در دفاع از حریم تشیع و معارف قرآن و اهل بیت علیهم السلام و نیز پیراستن و تصحیح دیدگاه‌ها نسبت به حوادث و رویدادهای تاریخ اسلام جایگاه بلندی دارند. تتبّع وسیع، ارزیابی دقیق، ریشه‌یابی هوشمندانه از حوادث و سیر آنها، تحریف زدایی و نمایاندن حقایق و واقعیت‌ها، نشان دادن دست‌های جعل و تحریف، و افشای چهره‌های مزوّر و فریبگر، از ویژگی‌های برجسته آثار استاد است.

«الصحیح من سیره النبی الاعظم» که در ۳۵ مجلد تألیف و منتشر شد، یکی از مشهورترین منابع تاریخی شیعی درباره پیامبر مکرم اسلام است. این کتاب پس از انتشار بلافاصله بدل به یکی از منابع مرجع فکری، تاریخی و عقیدتی در جهان اسلام شد. جامعیت این کتاب به قدری است که حضرت آیت‌الله سیستانی خطاب به علامه سیدجعفر مرتضی عاملی گفت: «لعل انتم اعلم العلماء فی‌التاریخ، فی‌الشیعه و بل فی الاسلام». این کتاب تاکنون مورد استفاده بسیاری از محققان و علاقه‌مندان در عرصه‌های فقه، تاریخ و اصول عقاید شیعه بوده است. یکی دیگر از دیگر کتاب‌های مشهور آیت‌الله مرتضی عاملی مجموعه عظیم ۵۳ جلدی «الصحیح من سیرهالامام علی علیه السلام» است که پس از انتشار برنده جایزه کتاب سال جمهوری اسلامی ایران شد. علامه نزدیک به ۲۵ سال را در ایران و در شهر مقدس قم اقامت داشت و در همین مدت منشأ خدمات فرهنگی شایانی هم به طلاب لبنانی قم و هم به مردم ایران شد.

علامه سیدجعفر مرتضی عاملی نویسنده و محققی پرکار است. از دیگر تالیفات مهم او می‌توان به این موارد اشاره کرد: «مأساه الزهرا علیها السلام»، «الحیاه السیاسیه للامام الجواد علیه‌السّلام»، «الحیاه السیاسیه للامام الرضا علیه‌السّلام»، «موقع ولایه الفقیه من نظریه الحکم فی الاسلام»، «الشهاده الثالثه فی الأذان والإقامه»، «ابوذر: مسلمان یا سوسیالیست» و…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Real Time Web Analytics