قالب وردپرس افزونه وردپرس
خانه / آخرین اخبار / ما حجی عزتمندانه می‌خواهیم/ سه نقطه آسیب‌پذیر در وزارت ارشاد
هشدار نسبت به وقوع برخی انحرافات در عزاداری‌ها/ نباید به نام مداحی، کارهای سیاسی و جناحی کرد

ما حجی عزتمندانه می‌خواهیم/ سه نقطه آسیب‌پذیر در وزارت ارشاد

آیت‌الله مکارم با خطاب قرار دادن وزیر ارشاد گفت: اگر بحث مذاکره مطرح شده مطمئن باشید که نتیجه منفی خواهد بود و نمی‌توان سرویس‌های لازم را مهیا کرد از این رو باید از حج امسال صرف نظر کنیم چرا که ما حجی عزتمندانه، آبرومندانه و با رعایت شأن حجاج می‌خواهیم.

به گزارش شبکه اجتهاد، آیت‌الله مکارم شیرازی در دیدار علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان این که قصد سعودی‌ها با توجه به قرائن واضح از اعمالی که انجام می‌دهند توهین است، فرمود: با توجه به شرایط موجود دیگر نباید انتظار داشته باشیم که برای حج پیشنهادی بدهند و اگر بدهند هم آمادگی نیست.

مردم مایل نیستند با ذلت به حج بروند

معظم‌له افزود: با توجه به آن چه که از مردم شنیده‌ایم آن‌ها نیز مایل نیستند با ذلت به حج بروند، سعودی خود را مالک حرمین شریفین معرفی می‌کند اما با برخورد‌های سیاسی و انتقامی می‌خواهند انتقام یمن، سوریه و عراق را از ایران در مساله حج بگیرند که خداوند و بندگان او به این حج راضی نمی‌شوند.

آیت‌الله مکارم شیرازی جایگاه منطقه‌ای و بین‌المللی جمهوری اسلامی را مورد توجه قرار داد و با بیان این که جمهوری اسلامی ایران در خاور میانه حرف اول را می‌زند، ابراز داشت: حتی دشمن به این مسأله اذعان دارد، نباید در برابر یک عده مزدور آمریکا سر ذلت فرود آوریم که پیامبر اکرم صلی الله علیه واله وسلم نیز راضی به این مساله نیستند.

ما حجی عزتمندانه، آبرومندانه و با رعایت شأن حجاج می‌خواهیم

ایشان با خطاب قرار دادن وزیر ارشاد ادامه داد: اگر بحث مذاکره مطرح شده مطمئن باشید که نتیجه منفی خواهد بود و نمی‌توان سرویس‌های لازم را مهیا کرد از این رو باید از حج امسال صرف نظر کنیم چرا که ما حجی عزتمندانه، آبرومندانه و با رعایت شأن حجاج می‌خواهیم.

آیت‌الله مکارم شیرازی با اشاره به پرونده سیاه و توهین‌های متعدد دولت سعودی اظهار داشت: این که دولت سعودی بگوید ایران نمی‌تواند با هواپیماهای خود حاجیان ایرانی را به عربستان منتقل کند.

گرفتن ویزا از کشور همسایه مشکل شرعی دارد

ایشان افزود: مردم امسال از نرفتن به حج ناراضی نیستند و نسبت به این مساله موافقت دارند اما خدا نکند برخی از افراد ما به کشورهای همسایه بروند و ویزایی بگیرند که این کار مشکل شرعی دارد؛ حج یک مساله مهم است ولی امروز عبادی سیاسی شده است و با کرامت و دین و مذهب ما پیوند خورده که باید تمام جهات را رعایت کنیم.

معظم‌له خاطرنشان کرد: بر فرض هم که عربستان بتواند حج را اداره کند دلیل بر این نیست که حرمین شریفین ملک آن‌هاست و توسط سازمان همکاری اسلامی اداره نشود، خوشبختانه تعدادی از کشورها اعلام موافقت با پیشنهاد ما کردند که باید حج به وسیله نمایندگان عموم کشورهای اسلامی اداره شود، متأسفانه وزارت خارجه کشورمان در این زمینه کمی کوتاهی کرد؛ در مسائل سیاسی کسی پیشرفت می‌کند که اهرم فشار داشته باشد.

ایشان با تأکید بر این که داعش و تکفیری‌ها برخاسته از عربستان سعودی و تفکر وهابیت هستند، اضافه کرد: این موضوع باید با مدارک مستند در اختیار جهانیان قرار گیرد، حتی غربی‌ها در روزنامه‌ها و مقالات خود به این مسأله اشاره کرده‌اند از این رو باید در این راستا اسناد جمع آوری شود و اسناد جمع شده را باید به مجامع بین‌المللی داد.

ضرورت نظارت جدی بر رسانه‌ها، سینما و چاپ کتاب

معظم‌له در بخش دیگری از بیانات خود به وظایف ارشاد اشاره کرده و فرمود: نظارت بر رسانه‌ها، سینما و چاپ کتاب بر عهده وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است و دشمن نیز یکی از اهداف خود را هجمه فرهنگی قرار داده است.

ایشان ادامه داد: اگر حرف اول را در منطقه می‌زنیم به آن دلیل است که نظام اسلامی هستیم و دشمن نمی‌تواند به ما زور بگوید، رئیس جمهور آمریکا حرف بی محتوایی را تکرار می‌کند که تحریم ایران به دلیل حمایت از تروریسم است در حالی که پرچم مقابله با تروریسم بر دوش ماست و برگزاری کنگره‌هایی چون کنگره مقابله با تکفیری‌ها در قم ادعای ما را اثبات می‌کند.

آیت‌الله مکارم شیرازی خاطرنشان کرد: شنیده‌ایم جلسات شورای عالی فضای مجازی کشور کم تشکیل می‌شود، این جلسات باید جدی تشکیل شود تا فکری به حال فضای مجازی کنیم که جوانان ما از دست نروند و اگر جوانان از دست بروند کشور و نظام ما از دست می‌رود و ارشاد در این زمینه مسئولیت سنگینی دارد.

سه نقطه آسیب پذیر در وزارت ارشاد

ایشان عنوان کرد: سه نقطه آسیب پذیر وجود دارد که وزارت ارشاد باید به آن توجه کند، مسأله اول فضای مجازی است که تا این فضا اصلاح نشود مسائل فرهنگی درست نخواهد شد، بعضی افتخار می‌کنند که پهنای اینترنت وسیع شده و به روستاها رسیده است اما این مساله به تنهایی افتخار نیست و زمانی افتخارآمیز است که جلوی آسیب‌های آن را سد کنیم.

معظم‌له با بیان این که دشمن می‌خواهد از درون کشور را پوسانده و تهی کند، ابراز داشت: امروز دشمن به وسیله ماهواره‌ها تأثیرات بسیاری بدی را بر خانواده‌ها گذاشته که یکی از آن‌ها طلاق است.

ایشان اضافه کرد: مسأله دوم سینماها هستند، با اخباری که به ما می‌رسد وضع سینماها خوب نیست و بعضی فیلم‌ها بی‌بند و باری را نشر می‌دهند از این رو فیلم‌ها باید با دقت کنترل شود، جمهوری اسلامی در مسائل اخلاقی خط قرمز دارد در حالی که غرب این چنین نیست.

ایشان یکی از عوامل بدججابی و بی حجابی را صحنه‌های فیلم‌ها دانست و فرمود: مساله حجاب که امروز برخی به عنوان مساله ساده به آن نگاه می‌کنند به یک مساله سیاسی برای ما تبدیل شده است و دشمن می‌گوید اگر حجاب را از این‌ها بگیریم پنجاه درصد نظام اسلامی ایران را ویران کرده‌ایم؛ باید وزن حجاب را حفظ کرد.

ایشان در پایان افزود: موضوع سوم مساله کتاب‌ها و رسانه‌های مکتوب است، گرچه کار نظارتی که می‌شود جای تشکر دارد ولی آسیب بیش از این است برخی کتاب‌ها منتشر می‌شود که دارای اشکالاتی هستند. باید با جدیت بیشتر به نقاط آسیب پذیر توجه شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Real Time Web Analytics