قالب وردپرس افزونه وردپرس
خانه / آخرین اخبار / حقوق مخالفان در فقه سیاسی
حقوق مخالفان در فقه سیاسی

با تأکید بر سیره حکومتی امام علی(ع)

حقوق مخالفان در فقه سیاسی

کتاب «حقوق مخالفان در فقه سیاسی با تأکید بر سیره حکومتی امیرالمؤمنین علی(ع)» به قلم حجت‌الاسلام میلاد مرادی، پژوهشگر حوزه و دانشگاه به همت انتشارات دانشوران معاصر منتشر شد.

به گزارش شبکه اجتهاد، نویسنده این کتاب را در چهار فصل به رشته تحریر درآورده است. فصل اول با عنوان کلیات و مفاهیم، فصل دوم گونه‌شناسی مخالفان حکومتی، فصل سوم حقوق مخالفان سیاسی و در فصل چهارم به ارائه راهکار مواجهه با مخالفان پرداخته است.

در بخشی از کتاب آمده است؛ وجود مخالف در تمام نظام‌های سیاسی یکی از ویژگی‌های مهم محسوب شده و چگونگی تعامل و مواجهه با این مخالفان است که حکومت‌های مستقر را به چالش می‌کشد. حال چگونگی مواجهه حکومت دینی و به ویژه حکومت اسلامی با مخالفان خود و از جهت دیگر حقوق مخالفان، پرسش محوری کتاب بوده است. از سوی دیگر بنابر آموزه‌های دینی، رفتار حاکمیت اسلامی باید به گونه‌ای باشد که با پیاده کردن مدیریت دینی، الگوی رفتاری مناسبی را برای سایر جوامع فراهم کرده و در نهایت به اثبات حقانیت خود بینجامد.

در این میان بررسی سیره و عملکرد مولای متقیان، امیرالمؤمنین علی(ع) بهترین گواه تاریخ برای تمام آزادی‌خواهان و پیروان راه حق و حقیقت است. در این کتاب پس از دقت در مبانی فقهی به بررسی سیره حکومتی حضرت اشاره شده است، زیرا که حکومت علوی به عنوان الگوی حکومت‌داری در نزد شیعیان دارای جایگاهی بلند و رفیع است و همواره یکی از آرمان‌های تشیع، دستیابی به شاخص‌های حکومت علوی است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Real Time Web Analytics