قالب وردپرس افزونه وردپرس
خانه / آخرین اخبار / آیت‌الله سیستانی آزادگان جهان را در حمایت از حقوق مردم فلسطین دعوت کرد/ طرح آمریکا علیه فلسطین به‌شدت محکوم است
آیت‌الله سیستانی و مسئله انتخابات

واکنش آیت‌الله سیستانی به تحولات عراق و معامله قرن:

آیت‌الله سیستانی آزادگان جهان را در حمایت از حقوق مردم فلسطین دعوت کرد/ طرح آمریکا علیه فلسطین به‌شدت محکوم است

مرجعیت دینی عراق به‌شدت طرح ظالمانه‌ای که اخیراً برای مشروعیت بخشیدن به اشغالگری‌‌های بیشتر سرزمین‌‌های غصب شده فلسطین رونمایی شده، به‌شدت محکوم‌‌ و اعراب، مسلمانان و همه آزادگان جهان را به پشتیبانی و حمایت از مردم مظلوم فلسطین دعوت‌‌ کرد.

به گزارش شبکه اجتهاد، آیت‌الله سیدعلی سیستانی در قالب بیانیه‌ای دیدگاه‌های مهمی درباره تحولات اخیر عراق و جهان به‌ویژه طرح دونالد ترامپ موسوم به معامله قرن ایراد کردند.

مرجعیت عالی دینی در این مواضع که در قالب بیانیه‌ای در خطبه‌‌های نماز جمعه ایراد شد، طرح ارائه شده از سوی آمریکا علیه ملت مظلوم فلسطین را به‌شدت محکوم و اعراب، مسلمانان و همه آزادگان جهان را به پشتیبانی از ملت فلسطین فراخواندند.

در این بیانیه آمده است که مرجعیت دینی به‌شدت طرح ظالمانه‌ای که اخیراً برای مشروعیت بخشیدن به اشغالگری‌‌های بیشتر سرزمین‌‌های غصب شده فلسطین رونمایی شده، به‌شدت محکوم‌‌ می‌کند.

در این بیانیه همچنین درباره تحولات اخیر عراق آمده است که مرجعیت هرگونه حمله به نیروهای امنیتی و سرویس‌‌های امنیتی را رد و بار دیگر بر عدم استفاده از خشونت در برخورد با تظاهرات کنندگان مسالمت آمیز تأکید‌‌ می‌کند.

متن کامل بیانیه دفتر حضرت آیت‌الله سیستانی به‌قرار زیر است:

بسم الله الرحمن الرحیم

چهار ماه از آغاز جنبش مردمی که خواستار اصلاح و رهایی کشور از چنگال فساد و ناکامی فراگیر نهادهای دولتی است،‌‌ می‌گذرد و در طول این مدت خون‌‌های بی‌گناه زیادی ریخته شد و هزاران نفر از شهروندان مجروح و مصدوم شدند و همچنان درگیری‌‌هایی رخ‌‌ می‌دهد که منجر به بیشتر شدن قربانیان بی‌گناه‌‌ می‌گردد.

بر این اساس مرجعیت دینی بار دیگر استفاده از خشونت علیه تظاهرات کنندگان مسالمت آمیز و عملیات ترور و ربایش برخی از آن‌ها را محکوم‌‌ می‌کند و مخالفت قاطع خود را با تلاش برای متفرق کردن تجمعات و اعتراضات مسالمت آمیز با توسل به زور و خشونت ابراز‌‌ می‌کند و در عین حال اقدام برخی در حمله به نیروهای امنیتی و سرویس‌‌های دولتی و اقدامات خرابکارانه و تهدیدآمیز علیه برخی از نهادهای آموزشی و خدماتی و هر آنچه باعث اخلال در امنیت شهروندان و خسارت به منافع آن‌ها‌‌ می‌شود را رد‌‌ می‌کند و هشدار‌‌ می‌دهد که چنین اقداماتی هیچ‌گونه توجیهی ندارد و جایگزین حضور گسترده مردم  جهت فشار آوردن برای پاسخگویی به خواسته‌‌های اصلاح طلبانه نخواهد بود و برعکس به کاهش همبستگی با جنبش اعتراضی و شرکت کنندگان در آن منجر خواهد شد.

از طرف دیگر تداوم بحران کنونی و عدم ثبات سیاسی، اقتصادی و امنیتی به نفع کشور و آینده مردم آن نیست بنابراین باید برای خروج از آن از طریق تسریع در تشکیل دولت جدید، تمهیدی اندیشیده شود. دولت آینده باید دولتی مورد اعتماد مردم و قادر به آرام کردن اوضاع و بازگرداندن اقتدار دولت باشد و  در راستای اجرای انتخابات آزاد و شفاف در نزدیک‌ترین زمان ممکن اقدامات لازم را انجام دهد.

با توجه به اختلافات و دو دستگی‌‌های میان نیروهای سیاسی از اقشار مختلف و اختلاف نظرات میان آن‌ها درباره اولویت‌‌های مرحله آتی و ناتوانی در زمینه توافق بر سر اصلاحات مورد نظر مردم که کشور را در معرض خطرات و مشکلات بیشتر قرار‌‌ می‌دهد ، رجوع به صندوق‌‌های آرا برای تعیین دیدگاه مردم گزینه مناسب در شرایط فعلی به شمار‌‌ می‌رود؛ بنابراین باید در اجرای انتخابات زودهنگام تسریع شود تا  مردم دیدگاه خود را بیان کنند و مجلس نمایندگان آینده و برگرفته از اراده آزاد آن‌ها باشد چرا که این مجلس برای اتخاذ اقدامات ضروری جهت اصلاح و صدور تصمیمات سرنوشت ساز به‌ویژه در زمینه حفظ حاکمیت کشور و استقلال سیاسی و تمامیت ارضی و وحدت آن ذی صلاح است.

در پایان یک موضوع باقی‌‌ می‌ماند و آن هم این که مرجعیت دینی به‌شدت طرح ظالمانه‌ای که اخیراً برای مشروعیت بخشیدن به اشغالگری‌‌های بیشتر سرزمین‌‌های غصب شده فلسطین رونمایی شده، به‌شدت محکوم‌‌ می‌کند و بر موضع حامیانه خود در حمایت از مردم مظلوم فلسطین در زمینه پایبندی به‌حقوق خود و بازپس گیری اراضی اشغالی و تشکیل کشور مستقل تأکید‌‌ می‌کند و اعراب، مسلمانان و همه آزادگان جهان را به پشتیبانی از آن دعوت‌‌ می‌نماید.

یادآوری می‌شود، «دونالد ترامپ» روز سه‌شنبه به وقت محلی همراه با «بنیامین نتانیاهو» نخست وزیر رژیم صهیونیستی در کاخ سفید حاضر شد و طرح سازش خود موسوم به معامله قرن را اعلام کرد. وی اعلام کرد که شهر قدس پایتخت یکپارچه رژیم صهیونیستی باقی می‌ماند.

طرح معامله قرن خواستار چشم‌ پوشی پناهندگان فلسطینی ساکن کشورهای عربی به‌ویژه لبنان از حق بازگشت به سرزمین خود است؛ طرحی که برخلاف مفاد قطعنامه ۱۹۴ شورای امنیت سازمان ملل است. این طرح هم چنین در پی الحاق قدس و بخش‌های اشغالی کرانه باختری رود اردن به رژیم صهیونیستی است.

به دنبال انتشار این طرح بسیاری از شخصیت‌ها، مقام‌های سیاسی و دینی سراسر جهان به‌ویژه مسلمانان معامله قرن را محکوم کردند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Real Time Web Analytics